Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Na którym cmenatarzu?

27 mar 2021, 10:13

Witam
Zastanawiam się nad pewną kwestią. Gdzie zazwyczaj chowano osoby, które zmarły w szpitalach? Chodzi mi raczej o osoby spoza Poznania. Moi przodkowie mieszkali w Czerwonaku. Mąż praprababki zmarł w szpitalu w Poznaniu w 1897r - Szpitala Sióstr Miłosierdzia (szpital na ul. Długiej). Gdzie mógł zostać pochowany? Na jakimś najbliższym cmentarzu w Poznaniu czy raczej zawożono trumnę na cmentarz w miejscowości z której pochodził? W tamtym czasie to raczej byłoby spore przedsięwzięcie żeby przywieźć zmarłego do domu i tam pochować. Macie jakąś wiedzę jak to kiedyś bywało?

Re: Na którym cmenatarzu?

28 mar 2021, 12:55

Witam.
W przypadku pochówku w Poznaniu to prawdopodobnie na dwóch nieistniejącym cmentarzach parafii św. Marcina przy ulicy Bukowskiej lub Towarowej / Składowej gdzie w tamtych latach chowano osoby z parafii Bożego Ciała (ulica Długa).
Mój owdowiały pradziadek mieszkaniec przedwojennego Buku zmarł w Poznaniu i tu został pochowany.
Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Na którym cmenatarzu?

29 mar 2021, 19:36

izabela napisał(a): Macie jakąś wiedzę jak to kiedyś bywało?


A co mówią nekrologi? Udało się coś odszukać?

Re: Na którym cmenatarzu?

29 mar 2021, 20:10

ebryka1 napisał(a):Witam.
W przypadku pochówku w Poznaniu to prawdopodobnie na dwóch nieistniejącym cmentarzach parafii św. Marcina przy ulicy Bukowskiej lub Towarowej / Składowej gdzie w tamtych latach chowano osoby z parafii Bożego Ciała (ulica Długa).
Mój owdowiały pradziadek mieszkaniec przedwojennego Buku zmarł w Poznaniu i tu został pochowany.
Pozdrawiam
Grzegorz


Dzięki za podpowiedź.

Re: Na którym cmenatarzu?

29 mar 2021, 20:15

pawtak napisał(a):
izabela napisał(a): Macie jakąś wiedzę jak to kiedyś bywało?


A co mówią nekrologi? Udało się coś odszukać?

Jego nekrologu nie znalazłam. Jest wpis na karcie meldunkowej : data śmierci i jaki szpital, dane żony i zamieszkanie+akt zgonu wystawiony w Poznaniu.
Odpowiedz