Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Parafia Sokolniki (Gniezno) - losy ksiąg sprzed roku 1797

01 mar 2010, 19:59

Z tego co się doszukałem w AAG znajdują się księgi parafii Sokolniki od roku 1797.
W Tekach Dworzaczka -> Metrykalia można doszukać się wypisów z ksiąg tej parafii od 1644 roku.

Jakiś czas temu na forum pojawiły się przypuszczenia że wcześniejszych wpisów z Sokolnik trzeba szukać w księgach gnieźnieńskich parafii Św.Trójcy / Św.Wawrzynca:
viewtopic.php?p=3805#p3805
viewtopic.php?p=3907#p3907

Czy ktoś z Was podczas poszukiwań natknął się na wpisy z Sokolnik sprzed 1797 roku ?
Księgi naprawdę przepadły niedawno czy może faktycznie wcześniejsze wpisy z Sokolnik są w księgach parafii gnieźnieńskich ?

Re: Parafia Sokolniki (Gniezno) - losy ksiąg sprzed roku 1797

01 mar 2010, 20:17

Jakiś czas temu na forum pojawiły się przypuszczenia że wcześniejszych wpisów z Sokolnik trzeba szukać w księgach gnieźnieńskich parafii Św.Trójcy / Św.Wawrzynca


chyba przeoczyłeś ten
link
viewtopic.php?f=2&t=914&start=100

drugą Reginę, z Gniazdowa, oraz trzecią Reginę Kobielę, służącą z Mącznik pow. gnieźnieński, należących do kościoła św. Jana w Gnieźnie..

Szukać szukać te księgi o których wspominasz ur. są po konserwacji więć wiele tam wyczytać można ale ... za 6 miesiecy.
Teraz archiwum "konsewują" za unijne pieniądze.

Re: Parafia Sokolniki (Gniezno) - losy ksiąg sprzed roku 1797

02 mar 2010, 19:49

Leszku,

Dziękuję za informacje.
Okolice Gniezna są dla mnie zupełnie nowym rejonem gdzie próbuję szukać.

Jeżeli dosłownie odczytać to co Dresiewicz przepisał z ksiąg grodzkich, wczesne wpisy dla Mącznik (a więc może i Sokolnik) mogą być w jednej z parafii Gniezna.

Tylko której ?

Jak sprawdzam to nigdy nie było chyba parafii św. Jana Chrzciciela.
W późniejszych latach (które obejmuje Poznan Project) znalazłem w Gnieźnie:
- par. NMP (Katedra)
- par. św. Piotra (od 1833 par. św. Trójcy)
- par. św. Trójcy
- par. św. Wawrzyńca
- par. św. Michała

Szukając dalej informacji o historii parafii Gniezna nie za bardzo mogłem znaleźć szersze opracowanie.
Najciekawsze do którego dotarłem to:
Gniezno, Stanisław Karwowski, Roczniki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk t.XIX, 1892 gdzie czytamy:
Na tem miejscu zbudował Przecław, kanonik gnieźnieński i wrocławski, a później biskup lubuski, około 1179 roku własnym nakładem kościół drewniany pod tytułem św. Krzyża
[...] Celem utrzymania w tymże kościele należytego nabożeństwa dla garnących się; zewsząd do niego wiernych uposażył go Przecław dwoma dziedzicznemi wsiami swemi i oddał go w zarząd kanonikom regularnym Grobu Chrystusowego w Miechowie, którzy, przyjąwszy z wdzięcznością ofiarę, kilku zakonników swoich do Gniezna przysłali, ustanawiając tym sposobem filią klasztoru miechowskiego. W XIII wieku przenieśli się zakonnicy na przedmieście Grzybowo do wybudowanego sobie klasztoru i kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Odtąd kościół św. Krzyża był niejako filią kościoła świętojańskiego, który Bożogrobcy pilnie obsługiwali.
[...] Po zniesieniu Bożogrobców 1821 r. rząd pruski oddał kościół św. Krzyża pod zarząd proboszcza św. Trójcy.


Z całej tej układanki jak dla mnie wydaje się wynikać że jeżeli naprawdę istnieją wpisy z Sokolnik sprzed 1797 to powinny znajdować się w księgach parafii św. Trójcy...

Re: Parafia Sokolniki (Gniezno) - losy ksiąg sprzed roku 1797

02 mar 2010, 20:20

Jak sprawdzam to nigdy nie było chyba parafii św. Jana Chrzciciela.

Ale kosciól jest i ma się dobrze, malowniczo na wzgórzu.
Co to oznacza i czy były wpisy, a jeśli były to tylko "herbowych" bo kmiotków na pewno nie.
To czego szukamy, poruszanie się w mgle.
Cokolwiek oznaczł podany wpis o kościele, nie oznacza jeszcze że kościół parafialny w Sokolichch nie miał wpływów lub taki był podzial z ktorym kościołów w Gnieźnie.
Różnego rodzaju opisy [patrz wyżej] wizytacje biskupie wiele mogą dodać do Twoich poszukiwan.
A nazwisko jakie? tam poszukujesz
Szlachta pewnie ?

Re: Parafia Sokolniki (Gniezno) - losy ksiąg sprzed roku 1797

29 cze 2010, 18:00

W ostatnia sobote (26-ego czerwca 2010) przejzalam mikrofilmy ze sw. Trojcy i sw. Wawrzynca z XVII wieku, niestety nie ma tam nic o Sokolnikach. Wspomianie sa Wozniki, ktore w paru miejscach wygladaja jak by Sokolniki byly wpisane.
Zamowilam filmy z parafi sw. Michala w Gnieznie i Archikatedry, zobazcymy czy moze tam Sokolniki sa wpisane.
Parafia tuz obok Sokolnik - Modliszewko ma wpisy z XVII wieku, dziwne....

Re: Parafia Sokolniki (Gniezno) - losy ksiąg sprzed roku 1797

29 cze 2010, 18:18

A będziesz przeglądala jeszcze św. Wawrzynca przed 1818 rokiem
nazwisko Polus Polusiak
Kazimierz Polus ur 1786 wg zgonu 1839 lat 53 Mnichowo to lina żony.

Parafia tuz obok Sokolnik - Modliszewko ma wpisy z XVII wieku, dziwne....

co masz na myśli....

Re: Parafia Sokolniki (Gniezno) - losy ksiąg sprzed roku 1797

30 cze 2010, 03:36

Leszek,
Niestety oddalam ten film juz w sobote, bo nie widzialam nic ciekawego.
Czy jest mozliwe, ze nasze wsie nalezaly do Modliszewka najpierw? Czy Ty wpisy z Modliszewka widziales?
Iwona

Re: Parafia Sokolniki (Gniezno) - losy ksiąg sprzed roku 1797

05 wrz 2010, 18:22

Witam,

Wrocilam wlasnie z wakacji, podczas ktorych spedzilam pare dni w Poznaiu, wiec do Sokolnikow wyskoczylam w jeden wieczor (tak aby tam byc na wieczorna msze). Udalo mi sie pogadac z proboszczem, Lechem Maka, na poczatku nie byl zbyt sklonny do rozmowy, ale jakos go przekonalam, ze nie jestem tam aby cos ukrasc z kosciola ;-), wiec podal mi histore tej parafi. Przejzalam liste proboszczow w Sokolnikchi i obawiam sie teraz, ze wczesiejsze ksiegi nie istnieja. Miedzy 1787 i 1797 nie wiadomo kto byl proboszczem. W styczniu 1797 roku, Ks. Wiktor Kaszynski przejmuje ten kosciol. On bardzo dokladnie prowadzi ksiegi od momentu przejecia parafi, byl tam do roku 1833. Moze podczas tej luki w proboszczach, Modliszewko mialo wpisy, ale to tylko spekulacja z mojej strony.
Iwona

Re: Parafia Sokolniki (Gniezno) - losy ksiąg sprzed roku 1797

05 wrz 2010, 19:12

Były kościelne wizytacje, opisy kondycji parafi, czasami w księgach lub innych dokumentach były spisy darczyńców.
Na takie wpisy musimy liczyć.
Okoliczne parafie, a zwlaszcza Gniezno jest kluczem do pytań, za i przeciw naszym brakującym dat.
A widziałaś przyrodniczą atrakcje , wielki głaz 800m od kościoła.

Re: Parafia Sokolniki (Gniezno) - losy ksiąg sprzed roku 1797

05 wrz 2010, 21:37

Leszek,
Mam nadzieje, ze masz racje. Dam znac, jak bede miala mikrofilmy z Modliszewka. Potem zamowie te z parafi z Gniezna.
Niestety glazu nie zobaczylam, byla duza ulewa akurat jak bylam w Sokolnikach.
Iwona
Odpowiedz