Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Komorniki - dokumenty uwłaszczeniowe

03 sie 2007, 18:38

Ponieważ AAP i AP-Poznań są obecnie zamknięte troszkę nasze poszukiwania będą musiały poczekać. Zaczołem się więc zastanawiać czy oprócz ksiąg metrykalnych i USC dałoby radę zdobyć inne informację o przodkach. W szczególności zainteresowało mnie czy istnieją jakies dokumenty z uwłaszczenia/nadania tytułu własności ziem w Komornikach pod Poznaniem (dotyczy tych przy trasie Poznań-Wrocław)w XIX wieku.
Gdzie takich informacji należy szukać ? Jedyne co mi przychodzi na myśl na tą chwilę to wydzial ksiąg wieczystych w Sądzie w Poznaniu na Młyńskiej.
Czy ktoś z forumowiczów kożystał z podobnych materiałów, gdzie i jakich informacji można się dokopać?

05 sie 2007, 23:37

Witaj, Manag!
Jesteś na dobrej drodze!
Księgi gruntowe znajdują się w archiwum, właściwego dla danej miejscowości, Sądu Powiatowego przechowującego księgi wieczyste. Sporządzone są w języku niemieckim.

Jak one wyglądają możesz zobaczyć tutaj: http://www.oledry.nekla.pl/news/arch2.php
Są ciekawym źródlem informacji dla genealoga. Znajdziesz tam powierzchnię gospodarstwa oraz wpisy kolejnych właścicieli, co pozwoli Ci dokładnie zlokalizować gospodarstwo. W księgach tych dokonywano zapisów jeszcze na początku lat dwudziestych XX w., a więc po odzyskaniu niepodległości. Trzeba taki zapis skonfrontować z wiedzą najstarszych mieszkańców miejscowości.

Dzięki takim księgom udało mi się precyzyjnie zlokalizować gospodarstwa, należące do ewangelickich mieszkańców naszej okolicy, którzy w 1846 r. w dużej grupie wyemigrowali do Australii. Miało to kapitalne znaczenie dla ich potomków, którzy po 160 latach odwiedzili ziemię przodków.
Vide:
http://www.oledry.nekla.pl/news/wiz_goscie1.php

Życzę owocnych poszukiwań.
Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy

27 wrz 2007, 09:39

Super !
Dziękuję bardzo za odpowiedź

27 wrz 2007, 12:23

Witaj, Mang.
Dużym źródłem informacji są też dokumenty Pruskiej Komicji Kolonizacyjnej, między innymi mapy kartograficzne z gruntami i nazwiskiem gospodarza.
Archiwum, właściwe dla danej miejscowości.
Odpowiedz