Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Jak ustalić numer księgi gruntowej?

08 mar 2010, 14:58

Niedawno dowiedziałem się, jaki "adres" mieli moi przodkowie. W połowie XIX wieku wg wykazu Lewandowscy mieszkali w Przemęcie dom nr 17. I tyle.
Jak mogę teraz dojść do jakiś innych informacji na ten temat? Pytałem w AP w Lesznie, lecz nie mają tam map katastralnych Przemętu z tego okresu.

Paweł

Re: Jak ustalić numer księgi gruntowej?

08 mar 2010, 21:53

Witaj!

Co do wartości adresu, to bywa z tym różnie. Czasami wystarczyło że się zmienił ksiądz i już była inna numeracja. Zapisuję takie rzeczy ale podchodzę do tego sceptycznie.
Także mi w odszukaniu księgi gruntowej taka informacja się nie przydała.
Bardziej pomocna okazała się znajomość imienia i nazwiska ostatniego właściciela gospodarstwa, przed oddaniem księgi do archiwum. W ten sposób przynajmniej w AP Gorzów są oni zapisywani w inwentarzu. Dlatego czasami trzeba w takim przypadku strzelać albo znać dokładnie powiązania rodzinne - szczególnie nazwiska zięciów, jeśli gospodarstwo przechodziło na córkę.
powodzenia

Re: Jak ustalić numer księgi gruntowej?

09 mar 2010, 20:09

Księgi gruntowe z tych okolic są w archiwum zielonogórskim, oddział Wilkowo.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Jak ustalić numer księgi gruntowej?

13 mar 2010, 13:43

No wiem, wiem, kiedyś byłem w Wilkowie przeglądać księgi z Radomierza.
Pozostaje mi jedynie szukać przez wszystkie księgi, jakie z Przemętu się zachowały...

Re: Jak ustalić numer księgi gruntowej?

13 sie 2010, 00:32

Chciałbym podziękować wszystkim za wskazówki :)
Udałem się w końcu do AP Wilkowo. Przejrzałem kilkanaście ksiąg gruntowych dotyczących "moich" Lewandowskich i nic, dopiero w ostatniej, gdy traciłem już nadzieję, znalazłem potrzebne informacje :)) I dodatkowo akt zgonu Józefa Lewandowskiego, którego szukałem pytając w wątku viewtopic.php?f=3&t=826&p=7021&hilit=przem%C4%99t#p7021

Pozdrawiam
Paweł

Re: Jak ustalić numer księgi gruntowej?

13 sie 2010, 22:40

Paweł!
Gratuluję odnalezienia dokumentów o przodkach.
Pozdrawiam. Izabella
Odpowiedz