Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Odczytanie adresów.

19 mar 2010, 13:14

Dzięki pomocy forowiczów uzyskałem wiele informacji o poszukiwanym wujku Marianie.
Szukałem ogrodnika, a tu - "rolnik"!
Niemniej jednak niektóre zapisy sprawiają pewne trudności. Proszę więc o pomoc w odczytaniu :

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/64635ca5b99dd8dc.html - co oznacza zapis w drugim wierszu, pod imieniem "Marian"? Jeśli to adres, to gdzieś w Poznaniu.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b7c0db5a732916b6.html - jakie to miejscowości?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/645111a6c7aed0d5.html - jaka to ulica w Poznaniu?

Re: Odczytanie adresów.

19 mar 2010, 14:38

Witam,
Według mnie na 2 zdjęciu jest Karlsfeld kreis Samter czyli Chojno powiat Szamotuły
Pozdrawiam
Marian

Re: Odczytanie adresów.

19 mar 2010, 17:39

Busler napisał(a):Witam, Według mnie na 2 zdjęciu jest Karlsfeld kreis Samter czyli Chojno powiat Szamotuły
Pozdrawiam Marian


... lub Karolewo;
http://worsten.org/grandpolio/szamotuly/weok_wronki.htm wymienia dwa Karolewa : Karlshof i Karsfeld.
Wybieram Karlsfeld/Chojno; wiem, że w Chojnie występowało i nadal występuje moje nazwisko.
Dziękuję.

Re: Odczytanie adresów.

13 kwi 2010, 19:05

Pozwolę sobie jeszcze raz poprosić o pomoc w odczytaniu nazw/adresu podanych w I-szym i III-cim linku.

Re: Odczytanie adresów.

13 kwi 2010, 21:16

na 1. zdjęciu widzę:
Matysiak Jan 57 pp (pułk piechoty)
Poznań

więc to co jest pod Marianem to pewnie też jakaś jednostka wojskowa... 7 Bat. ...?

Szymon

Re: Odczytanie adresów.

14 kwi 2010, 09:57

schymek napisał(a):na 1. zdjęciu widzę: Matysiak Jan 57 pp (pułk piechoty) Poznań
więc to co jest pod Marianem to pewnie też jakaś jednostka wojskowa... 7 Bat. ...?Szymon


jest to zapis świadków z L.Copulatorum, z 1935r. Przy tej interpretacji trzeba zadać kolejne pytania:
- Matysiak nie jest w centrum moich zainteresowań, więc mogę taką interpretację - 57 pułk piechoty- bez szkody dla poszukiwań przyjąć. Zakładając, że w tym okresie postępowano podobnie jak dzisiaj, to był on świadkiem wybranym przez pana młodego.
- Marian jest zapisany najpierw jako "rolnik" chociaż do tej pory miałem o nim wiedzę, że był ogrodnikiem związanym z ogrodnictwem przy ul Pułaskiego ( jest o tym inny wątek w tym forum).Czyżby dla dokonującego wpisu ( ks. Tomaszewski ? ) określenie "rolnik" było tożsame z "ogrodnik"?
Uważam że ksiądz posiadał jednak wiedzę pozwalającą odróżnić te profesje.
- czy możliwym jest więc taki zapis, że "rolnik"; aktualnie w służbie wojskowej - tu ozn. jednostki? Tylko u Matysika "pp" - małe litery, a u Mariana jest duże "P".
Może zapis brzmi: " 7.P.1.C Sołacz" - cokolwiek by to miało znaczyć.
Pan młody by stolarzem. Prawdopodobnie wujek Marian - brat mojego Ojca i brat panny młodej- pracował jako cieśla - wraz z moim Dziadkiem- przy budowie poligonu w Biedrusku. Może więc z panem młodym, przyszłym szwagrem poznali się wcześniej, przy stolarce....
No ale wcześniej pisze "rolnik";
Może odczytanie nazwy ulicy coś wyjaśni - mógł tam być zakład stolarski?

Jak zwykle - bardzo to karkołomne, ale zbyt mało znam faktów, aby było prościej...

Re: Odczytanie adresów.

14 kwi 2010, 11:38

Link trzeci: Boelkestrasse 7

Bogusławie, z jakich lat jest ten zapis? Patrząc na krój czcionki, zastanawiam się, czy nie pochodzi on z okresu II wojny światowej.
W Poznaniu w tym okresie była ulica o takiej nazwie. Znalazłam link ze spisem więźniów Dachau Steve'a Morse'a, gdzie figuruje.
Niestety, nie znam jej polskiej nazwy.

Re: Odczytanie adresów.

14 kwi 2010, 14:57

Boelckestrasse z okresu II wojny to obecna ul. ks. Piotra Wawrzyniaka. Znajduje się na Jeżycach niedaleko Rynku Jeżyckiego.
Na mapie z 1914 roku nie ma ulicy o takiej nazwie. (Ta ulica nazywała się wtedy Kaiser Friedrich).
Lila ma rację. Warto by mieć pełniejsze informacje wyjściowe, o ile to oczywiście możliwe:)
Wojtek

Re: Odczytanie adresów.

15 kwi 2010, 13:33

schymek napisał(a):na 1. zdjęciu widzę: Matysiak Jan 57 pp (pułk piechoty) Poznań
więc to co jest pod Marianem to pewnie też jakaś jednostka wojskowa... 7 Bat. ...?Szymon

jest to zapis świadków z L.Copulatorum, z 1935r. ....

- z mojego poprzedniego wpisu; obecna parafia NSPJ i św. Floriana;

Link trzeci: Boelkestrasse 7
- to z księgi zgonów 1941 r;
Ul. ks. Piotra Wawrzyniaka - ta podpowiedź może być dobrą podpowiedzią; rzecz dotyczy prawdopodobnie warsztatu stolarskiego, a otrzymałem już inną informację, że przy tej ulicy oraz przy ul. ul Szamarzewskiego i Staszica mieściło się ich kilka; spróbuję teraz odszukać ten mnie interesujący.
Póki co - dziękuję za pomoc w tym temacie; pozostaje jednak dalej problem z zapisem z księgi ślubów;
:(

Re: Odczytanie adresów.

19 kwi 2010, 18:59

Jeden z moich przodków też był "ogrodnikiem" (miał chałupę z ogrodem), ale to był XIX w.
Odpowiedz