Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Co oznacza to słowo....

22 mar 2010, 20:12

Witam,
Przeglądając akta archiwalne mojej parafii w AA w P-niu natknąłem się na niżej zacytowany fragment:
"Reszta przeszło 300 mórg była niegdyś oddana w wieczystą dzierżawę właścicielowi majątku i przepadła, gdyż ją abluowano."
Ww. tekst odnosi się do 300 mórg należących do kościoła- tekst zaś pochodzi z roku 1920.
I w tym miejscu prosiłbym bardzo o pomoc w wyjaśnieniu słowa "abluowano". Szukałem na wbc, w słownikach starej polszczyzny ale nic nie znalazłem.
W internecie znalazłem inny fragment z tym samym słowem:
"Pastwisko to przy regulacji gruntów plebańskich abluowano nadaniem stosownej ilości roli, którą do jednego planu gruntów plebańskich przyłączono, tak że obecnie role plebańskie wraz z rolą organistowską obejmują mórg magdeburskich 316 i 148 prętów kwadratowych."
Czy ktoś wie o co chodzi?
Pozdrawiam, Daniel

Re: Co oznacza to słowo....

22 mar 2010, 21:22

Witam,
Z informacji internetowych wynika, że słowo pochodzi od ABLUICJA i oznaczało spłatę lub wykup a dotyczyć mogło ziemi, podatków (np. dziesięciny) lub innych zobowiązań/służebności.
Nieco rozjaśnia termin przykład dot. pastwiska na:
http://www.dobrcz.pl/index.php?dzial=395&id_art=895
Jest jeszcze kilka wzmianek na innych stronach o ziemiach należących do kościoła.
Marian

Re: Co oznacza to słowo....

26 mar 2010, 12:23

Witam,
Przepraszam, że tak długo nie odpowiadałem- dziękuję bardzo za pomoc, sam raczej bym na to nie wpadł;)
Pozdrawiam
Daniel
Odpowiedz