Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie szukać

26 mar 2010, 00:50

Dowiedziałem się niedawno, że dwie osoby z mojego drzewa rodzinnego wyjechały do Niemiec "za młodu" i tam już pozostali i założyli rodziny. Wiem, że zamieszkali w Westfalii.
Hubert Lewandowski (ur.1867) i Albin Lewandowski (ur.1871), rodzeni w Przemęcie. I tyle o nich wiem. Co dalej? Przypuszczam, że odnalezienie ich potomków z tyloma informacjami graniczy z cudem... :(

Pozdrawiam

Paweł

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

12 maja 2012, 19:20

Witam.
Może jesteśmy nawet gdzieś dalej spokrewnieni?
Bracia mojego dziadka też tam wtedy wyjechali
i przynajmniej jeden z nich nie wrócił.
Moja gałąź jest spod Trzemeszna.
Pozdrawiam Pana.
Ł.Lewandowski.

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

13 maja 2012, 01:36

Witam serdecznie,
U mnie również występuje ten sam kłopot...
Mojego pradziadka Stanisława Mniszka siostra - Walentyna, wraz ze swoim mężem wyjechała
przed I Wojną Światową do Niemiec - z przekazów rodzinnych wiem tylko, że zamieszkała w Westfalii.

Po mężu nazywała się Śpiączka.
Mieli trzy córki, żadna z nich nie wyszła za mąż - już nie żyją.

Była córką Kazimierza Mniszka i Marianny zd. Torchała.
Moi prapradziadkowie ślubowali w 1878 roku w parafii Lwówek. USC Bolewice.
Nie mogę odnaleźć jej aktu urodzenia , ani też ślubu...

Pozdrawiam,
Gosia

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

19 maja 2012, 14:05

I ja również mam ten sam kłopot, co moi przedmówcy.
Rodzeństwo mego pradziadka gdzieś się rozpłynęło przed I wojną, tzn. znam kiedy i gdzie się urodzili ale nie wiem kiedy i gdzie brali ślub i zmarli.
Podobno wyjechali do Dortmundu czy okolicy...
Gdyby ktoś umiał nam, błądzącym pomóc: jak szukać naszych krewnych, to chętnie posłucham :)

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

19 maja 2012, 14:16

Jeśli krewni brali ślub po roku 1907 kiedy wszedł w życie dekret Ne temere, to przy ich zapisach chrzcielnych będzie napisane, gdzie i z kim wzięli ślub. Może to być już jakąś wskazówką.

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

19 maja 2012, 19:46

Pan jak rozumiem ,za oceanem ma własną stronę/kuzynka mi przysłała taki tekst,,Hania, My lunch hour is almost over but I wanted to send this to you. I found it on Lucasz Bielecki web site. the Poznan Project. Sorry no time to translate. Bye for now!
Ma Pan tam swoją stronę#.Brawo,proszę się pochwalić.

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

19 maja 2012, 20:13

Co mam się chwalić, to każdy chyba wie :)

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

21 maja 2012, 07:16

A czy wyjazdy za granicę były odnotowywane w jakiś urzędach? Czy ewentualnie w księgach meldunkowych?

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

04 cze 2012, 17:46

Witam wszystkich moi pradziadkowie urodzili sie w Polsce i tez wyjechali gdzies do Westfalii tam wzieli slub okolo1917-1918 w 1919 wrócili do Polski ale nie mam pojecia gdzie moze byc ich akt ślubu.Mam akty zgonu pradziadków ale nie ma tam zadnej adnotacji co do ślubu.Gdzie mam szukac :?:

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

04 cze 2012, 18:03

ewa7624 napisał(a):Witam wszystkich moi pradziadkowie urodzili sie w Polsce i tez wyjechali gdzies do Westfalii tam wzieli slub okolo1917-1918 w 1919 wrócili do Polski ale nie mam pojecia gdzie moze byc ich akt ślubu.Mam akty zgonu pradziadków ale nie ma tam zadnej adnotacji co do ślubu.Gdzie mam szukac :?:

Spójrz kilka postów wcześniej:
viewtopic.php?f=2&t=2318&p=47113&hilit=Ne+temere#p47113
Łukasz Bielecki napisał(a):Jeśli krewni brali ślub po roku 1907 kiedy wszedł w życie dekret Ne temere, to przy ich zapisach chrzcielnych będzie napisane, gdzie i z kim wzięli ślub. Może to być już jakąś wskazówką.

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

04 cze 2012, 18:27

Witam.Prababcia ur. w Strzelcach kolo Mogilna w 1898 w którym archiwum bedzie akt chrzcielny?Prosze o odpowiedz :)

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

04 cze 2012, 19:08

Zapewne Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

05 cze 2012, 06:42

mikolaaj18 napisał(a):Zapewne Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie

Dziekuje za odpowiedz .Czy bywasz w tym archiwum i czy moglabym prosic o ewentualne sprawdzenie tego aktu?

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

16 cze 2012, 18:47

ewa7624 napisał(a):Witam.Prababcia ur. w Strzelcach koło Mogilna w 1898 w którym archiwum będzie akt chrzcielny? Proszę o odpowiedź :)

wg strony http://donhoward.net/genpoland/posguide.htm w AA Gniezno znajdują się chrzty z parafii Strzelce z lat:
B 1651-1719 1734-1758 1818-1828 1832-1951

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

28 cze 2012, 14:39

menka napisał(a):
ewa7624 napisał(a):Witam.Prababcia ur. w Strzelcach koło Mogilna w 1898 w którym archiwum będzie akt chrzcielny? Proszę o odpowiedź :)

wg strony http://donhoward.net/genpoland/posguide.htm w AA Gniezno znajdują się chrzty z parafii Strzelce z lat:
B 1651-1719 1734-1758 1818-1828 1832-1951

Witam dostałam dzisiaj zdjecie aktu chrzcielnego prababci ale niestety nie ma tam nic na temat ślubu choc slub brala w 1918 r powinien byc zapisek .Chcialam jeszcze zapytac akt chrzcielny powinien zawierac wiecej danych jest tam tylko data ur,chrztu imiona rodziców i chrzestnych w formie bardziej skorowidzu nie ma jaki ksiadz chrzcił?Jak powinien wygladac akt chrzcielny wydaje mi sie ze powinien zawierac wiecej informacji?

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

28 cze 2012, 20:49

ewa7624 napisał(a):
menka napisał(a):
ewa7624 napisał(a):Witam.Prababcia ur. w Strzelcach koło Mogilna w 1898 w którym archiwum będzie akt chrzcielny? Proszę o odpowiedź :)

wg strony http://donhoward.net/genpoland/posguide.htm w AA Gniezno znajdują się chrzty z parafii Strzelce z lat:
B 1651-1719 1734-1758 1818-1828 1832-1951

Witam dostałam dzisiaj zdjecie aktu chrzcielnego prababci ale niestety nie ma tam nic na temat ślubu choc slub brala w 1918 r powinien byc zapisek .Chcialam jeszcze zapytac akt chrzcielny powinien zawierac wiecej danych jest tam tylko data ur,chrztu imiona rodziców i chrzestnych w formie bardziej skorowidzu nie ma jaki ksiadz chrzcił?Jak powinien wygladac akt chrzcielny wydaje mi sie ze powinien zawierac wiecej informacji?


Dopiski w aktach zdarzają się rzadko. Forma zapisywania ksiąg była różna w zależności od lat i parafii, tj. wcześniej częściej zdarzały się akty opisowe, później w formie jak napisałaś "skorowidzu", które jakby nie patrzeć przetrwały do dnia dzisiejszego. Brak księdza to być może częściowo wina fotografującego, który zapewne nie zrobił zdjęcia całej strony tylko jednego aktu, a dane kapłana mogły być w 1. wpisie na stronie.

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

29 cze 2012, 10:02

do Mikolaj
Wiec gdzie mam szukac w tym wypadku aktu ślubu :|

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

29 cze 2012, 19:59

Jeśli wiesz, w jakiej miejscowości brali ślub to w USC, a jeśli nie wiesz to niestety metodą prób i błędów...

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

16 lis 2012, 13:38

Witam.
Wczoraj wertowałem tutaj posty i mignęła mi wzmianka o placówkach archiwalnych w Dortmundzie i Augsburgu,które podobno mają istotne informacje,ale zarazem o braku reakcji na zapytania naszych forumowiczów.
Też mam przodków z bocznej linii, którzy do Westfalii "na Saksy" pojechali i częściowo się tam zakorzenili,a częściowo wrócili.Też mam ten sam problem.Też dotyczy to Lewandowskich z Wielkopolski.
Pozdrawiam Wszystkich.

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

16 lis 2012, 19:33

gerszewski napisał(a):Wczoraj wertowałem tutaj posty i mignęła mi wzmianka o placówkach archiwalnych w Dortmundzie i Augsburgu,które podobno mają istotne informacje,ale zarazem o braku reakcji na zapytania naszych forumowiczów.

Witam,
jeśli masz na myśli ten watek, to wciąż czekamy na odpowiedź Bożeny.

Co do poszukiwań krewnych w Niemczech, to trudno jest pomóc mając do dyspozycji tak mało informacji. "Lewandowski z Wielkopolski" to za mało. Lewandowskich w Niemczech jest bardzo dużo (słynnym przykładem może być Robert Lewandowski z BVB Dortmund :) ) i trudno teraz wszystkich szukać i kontaktować się z nimi.
Potrzebny jest jakiś punkt zaczepienia: jakieś daty, nazwy miejscowości itd.

Pozdrawiam

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

16 lis 2012, 21:32

Witaj Magdo

Czy możliwe jest odszukanie w Niemczech potomków mojej krewnej Marii (Marianny) Rieck z d.Szukała,
ur.10.9.1893r. w Dusznikach Wielkopolskich. Jej mężem był Ernst Rieck (prawdopodobnie był nadkomisarzem Policji w Berlinie, gdzie mieszkali. Maria i Ernst mieli dwoje dzieci : Karola i Leona.
Maria zmarła (prawdopodobnie na raka żołądka) w 1945r. w Berlinie. Posiadam zdjęcie, na którym jest Maria z synami.

Serdecznie pozdrawiam
Halina9

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

17 lis 2012, 08:28

Halino,

niestety nie znalazłam nazwiska Rieck w książkach adresowych Berlina. Sprawdziłam kilka książek z okresu między 1930 -1944.
Można ewentualnie postarać się o kopie aktu zgonu Marii i wysłać wniosek do archiwum w Berlinie: http://www.landesarchiv-berlin.de/lab-neu/03_10.htm
Proszę jednak wziąć pod uwagę koszty:
http://www.landesarchiv-berlin.de/lab-n ... 080429.pdf
viewtopic.php?f=2&t=1864

W internetowej książce telefonicznej Berlina znajdują się osoby o nazwisku Rieck. Można spróbować szczęścia i napisać do nich:
http://www1.dastelefonbuch.de/?kw=Rieck ... &aktion=23
Pozdrawiam

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

17 lis 2012, 10:46

Witam serdecznie Cię Magdo

Bardzo gorąco dziękuję za pomoc w odszukaniu potomków Marii i Ernsta Riecków.
Przepraszam,ale zapomniałam podać Tobie informacje,że w książce adresowej Berlina z 1936r. odnalazłam dwóch Ernstów Riecków. Przy jednym i drugim adresie są skróty nic mi nie mówiące, tj. 1) Pol
Beamt, 2) Pol D6.
Prawdopodobnie (tak jak we Wrocławiu) były sporządzane księgi meldunkowe dla każdej ulicy. Może idąc tym tropem,udałoby sie coś wiecej dowiedzieć o moich krewnych.
Zwracajac sie do Ciebie z tą prosbą miałam głównie na myśli - odszukanie potomków M.i E.Riecków poprzez forum genealogiczne niemieckie (podobne jak nasze na WTG)

Jeszcze raz bardzo gorąco dziękuję i przepraszam,że zapomniałam napisać o przeglądaniu przeze mnie książek adresowych Berlina.

Pozdrawiam
Halina 9

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

21 lis 2012, 15:33

Halino,
nie trafiłam akurat na ten właściwy rok :)
Co do skrótów:
Pol Beamt No55 Prenzlauer Alle 2 – Polizeibeamter, poczta Nordosten 55, Neukölln – dzielnica Berlina
Pol Ob Wachtmstr Neukölln Neckarstr. 9 - Polizeioberwachtmeister
Nie jest to więc skrót "D6" lecz "Ob".
Struktura policji w Niemczech: http://pl.wikipedia.org/wiki/Policja_(Niemcy)
Domy te można znaleźć na stronie google maps, ale nie jest pewne, czy numery domów pokrywają się z tymi sprzed wojny.

Karty meldunkowe osób, które wyprowadziły się z Berlina lub zmarły przed 5 laty też znajdują się w archiwum w Berlinie: http://www.landesarchiv-berlin.de/lab-neu/03_04.htm i tu ponownie zwracam uwagę na koszty. Na stronie którą podałam można pobrać wniosek o udzielenie informacji.

Napiszę oczywiście w Twojej sprawie na niemieckim forum. Myślę jednak, że warto byłoby podać Twój adres mailowy, aby ewentualnie nawet po latach ktoś mógł się z Tobą skontaktować.

Serdecznie pozdrawiam

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

23 lis 2012, 22:14

Witaj Magdo

Bardzo gorąco dziękuję,że zamierzasz napisać na niemieckim forum o poszukiwaniu potomków M. i E. Riecków. Podaję mój e-mail: hkwiatkowska99@wp.pl
Służę pomocą- gdybyś miała do odszukania kogoś z rodziny- w poznańskich archiwach.

Bardzo serdecznie pozdrawiam

Halina9

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

29 lis 2012, 00:14

Halino,
dziękuję za chęć pomocy.
Przed chwilą umieściłam w Twoim imieniu post na niemieckim forum: http://forum.ahnenforschung.net/showthread.php?t=79125

Mam nadzieję, że Twoi krewni szybko się odnajdą :)

Pozdrawiam

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

29 lis 2012, 14:28

Halino,
pojawiła się już pierwsza odpowiedź od DaveMaestro.
Oto jego rady w skrócie:

- zainwestować 10€ i złożyć wniosek w Landesarchiv Berlin o wyciąg z karty meldunkowej; tutaj znajdziesz gotowy formularz: http://www.landesarchiv-berlin.de/lab-n ... 4/emk.pdf; ponieważ data ur. Marii jest znana, DaveMaestro proponuje podać ją, jak i dwóch znalezionych w książkach adresowych policjantów, jako osoby poszukiwane,
- czy przeszukane zostały już wszystkie księgi adresowe Berlina ( a więc do 1943?), dobrze byłoby ustalić, czy adres z 1936r. był ostatnim adresem
- poza tym można by tylko jeszcze przeszukać każdy USC (Standesamt) w Landesarchiv Berlin, aby znaleźć akt zgonu z 1945r., ale na dzień dzisiejszy jest to ok. 88 USC
- na stronie Volksbundu można znaleźć 17 wpisów dot. zgonu osób o nazwisku Ernst Rieck. http://www.volksbund.de ; z pewnością można wykluczyć te osoby, które zginęły podczas I WŚ, inni (oprócz dwóch osób) są za młodzi, ten który urodził się w 1887r. był marynarzem, ale raczej mało prawdopodobne jest, aby przeszedł z policji do marynarki. Policjanci w ramach Volkssturmu byli raczej werbowani do wojsk lądowych.
Ten może być interesujący:
Nazwisko:Rieck
Imię:Ernst Rudolf
Data ur.:09.03.1893
Data zgonu/zaginięcia:01.01.1945
Miejsce zgonu/zaginięcia:Preussisch Holland

Może warto byłoby skontaktować się z Volksbundem i zapytać, czy znana jest jego żona.

Poza tym można jeszcze złożyć wniosek w Niemieckim Czerwonym Krzyżu w Monachium (DRK - Deutsches rotes Kreuz).

Ponieważ Maria Rieck urodziła się na terenie byłych Niemiec, można by wysłać zapytanie do USC I (Standesamt I) w Berlinie o akt zgonu Marie Rieck. Standesamt I zajmuje się byłymi wschodnimi terenami Niemiec. Bardzo długo czeka się jednak na odpowiedź, ostatnio DaveMaestro czekał nawet 22 miesiące.


Kilka wskazówek ode mnie:

DaveMaestro załączył zrzut ekranu wyników wyszukiwania w Volksbundzie. Niestety trzeba być zalogowanym na stronie Ahnenforschung.net, aby móc go otworzyć. Wstawiłam go tutaj: https://picasaweb.google.com/lh/photo/7 ... directlink
Proponuję jednak, abyś sama też przeszukała wyszukiwarkę Volksbundu, bo gdy kliknie się na konkretną osobę, można dowiedzieć się o niej więcej szczegółów. Może będzie to pomocne.
Zauważyłam właśnie, że trochę zmieniono zasady korzystania z tej wyszukiwarki grobów, i trzeba teraz podawać swoje dane, aby moc z niej korzystać. Jeżeli będą jakieś problemy ze zrozumieniem, to proszę dać znać. Umieszczę wtedy na forum małe tłumaczenie tej strony. Samo podanie imienia, nazwiska i adresu "grozi" tylko otrzymywaniem od czasu do czasu niczym nie zobowiązujących listów od Volksbundu z prośbą o wsparcie finansowe. Myślę jednak, że ogranicza się to tylko na teren Niemiec.

Co do Niemieckiego Czerwonego Krzyża, to na tej stronie: https://www.drk-suchdienst.de/de/node/25 można znaleźć wszelkie informacje w języku niemieckim, angielskim i rosyjskim. Dostępne są gotowe formularze, które można wypełnić online w języku niemieckim i angielskim lub w formacie pdf w języku niemieckim:
Verschollene/Vermisste Zweiter Weltkrieg
Suchanfrage stellen (Online-Formular deutsch und englisch)
Suchanfrage stellen (PDF-Formular deutsch)


Pozdrawiam

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

30 lis 2012, 21:10

Witam serdecznie

Bardzo wielką przyjemność mi sprawiłaś - umieszczając na niemieckim forum genealogicznym dane o moich krewnych, za co należą się Tobie wielkie słowa uznania i serdeczne podziękowanie.
Proszę również bardzo podziękować użytkownikowi tego forum tzn.Dave Maestro, za bardzo szybko przekazane cenne wskazowki jak należy odszukać E. i M.Riecków oraz ich potomków.
Przepraszam,ale znowu popełniałam gafę nie podając Tobie niemieckiej nazwy Dusznik Wielkopolskich. Miejscowość ta była nazywana w języku niemieckim: D u s c h n i k, a w latach 1943-1945 Kaisershof.

Bardzo gorąco pozdrawiam

Halina9

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

30 lis 2012, 21:49

Witam,
cieszę się, że mogę pomóc.
Świadomie nie użyłam niemieckiej nazwy miejscowości, bo zakładam, że wszyscy użytkownicy tego forum mogą bardzo łatwo sprawdzić, jak kiedyś nazywała się ta miejscowość. Jeżeli Tobie jednak na tym zależy, to mogę zmienić nazwę na niemiecką.
Pozdrawiam

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

30 lis 2012, 22:25

Halino,
DaveMaestro dopisał jeszcze, że na wypadek gdyby Maria Rieck nie zmarła w Berlinie, można szukać jeszcze gdzie indziej.
Otóż ojciec DaveMaestro także zmarł w 1945r., ale nie został pochowany w Berlinie, lecz tutaj: http://www.denkmalprojekt.org/ohne_name ... _on_cz.htm
Część niemieckiej ludności cywilnej była ewakuowana z Berlina (np. szpital Charité) do miejscowości Mariańskie Łaźnie w Czechach. Dotyczy to także żołnierzy, którzy zostali ranni w Berlinie.

Pozdrawiam

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

01 gru 2012, 19:17

Witam serdecznie

Bardzo byłabym wdzięczna, gdybyś mogła dodać w informacji o poszukiwaniu potomków M.i E.Riecków - niemieckiej nazwy miejsca urodzenia Marii - bo może któryś z jej potomków mógł właśnie zapamiętać ten szczegół z jej danych metrykalnych. Jeszcze raz przepraszam,że wcześniej nie podałam Tobie niemieckiej nazwy Dusznik Wielkopolskich. Proszę serdecznie podziękować DaveMaestro za dalszą pomoc.

Pozdrawiam

Halina9

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

02 gru 2012, 13:15

Halino,
nazwę zmieniłam i podziękowania przekazałam :D
Pozdrawiam

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

02 gru 2012, 16:49

Witaj Magdo

Bardzo serdecznie dziękuję za przysługę.

pozdrawiam
Halina 9

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

12 gru 2012, 22:37

Halino,
David był tak miły i sprawdził dla Ciebie kilka informacji. Oto tłumaczenie jego postu z 10 grudnia:

Byłem dziś w Landesarchiv w Berlinie i sprawdziłem pod które USC podlegały adresy:

Ernst *Rieck* - Pol Beamt No55 Prenzlauer Allee 2 *Standesamt 10A* (jeszcze Standesamt Mitte)
Ernst *Rieck* - Pol Ob Wachtmstr Neukölln Neckarstr. 9 (*Standesamt Neukölln 1, już w Landesarchiv Berlin*)

W spisie nazwisk osób zmarłych w Berlinie-Mahlsdorfie, znajdują się następujące osoby o nazwisku Rieck. Może Halina też je zna.

Rieck z d. Heidemann, Alwine akt zgonu 3/1939
Rieck, Rosetta akt zgonu 994/1945


Pozdrawiam

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

28 lut 2013, 14:47

Halino,
oto kolejne informacje od Davida, który wyszukał je specjalnie dla Ciebie w archiwum w Berlinie:

01.02.2013

akty zgonów z Wedding
P REP 830- nr aktu 702/58 - Walter Reinhold Wilhelm Rick (08.02.1944) dziecko
P REP 830-113 nr aktu 771/1943 - Meta Helene Elisabeth Rieck z d. Rohde (08.02.1943)

akty małżeństwa Tiergarten
P REP 812- 447 Kurt Emil Reinhold Rieck nr 1137 w październiku 1913
P REP 812- 454 Anna Agnes Johanna Rieck nr 967 w sierpniu 1914
P REP 812- 452 Meta Maria Elisabeth Rieck nr 528 w kwietniu 1914

Nie są to wprawdzie osoby poszukiwane, ale może krewni.


08.02.2013

akt zgonu 1946 z Wedding P REP 830 nr 9
Karl Gustav Bernhard Rieck 2228/1946 zm. 29.03.1946

akt zgonu 1947 z Wedding P REP 830 nr 10

Berta Anna Marie Rieck z męża Piper 1207/1947 zm. 25.02.1947
Dorothea Luise Emilie Rieck z d. Malchow 1383/1947 zm. 02.03.1947


22.02.2013

rejestr zgonów lista nazwisk Standesamt 12A P REP 811 nr 294
Elisabeth Rieck z d. Kober, zm. 03.07.1926 nr 1033/1926

rejestr zgonów lista nazwisk P REP 222 nr 275 Standesamt Xc (1915) Prenzlauer Berg
X1 (nie mogłem odczytac) Hermann Paul Rieck, nr 691/1915

rejestr zgonów lista nazwisk P REP 222 nr 276 Standesamt Xc (1916) Prenzlauer Berg
August Rieck, 28 lat, nr 1190/1916

Niestety w najbliższym czasie nie planuję już wyjazdów do archiwum w Berlinie, ponieważ wyczerpały się wszystkie moje pomysły na poszukiwania moich przodków.
Z USC 10a przejrzałem np. lata ( 1929, 1930, 1931 i 1932), ale nie znalazłem żadnego Riecka.


Pozdrawiam

Re: Krewni,którzy wyjechali przed Iw.św.do Niemiec -gdzie sz

28 paź 2013, 15:19

Witam,Magda.
Prawie po roku wracam do dawnego tematu.
Jeżeli można.
Pytałaś o dane odn.przodka emigranta do Nadrenii/Westfalii:

Pozwalam sobie je podać:
Władysław Lewandowski,syn Mikołaja i Józefy,urodzony koło Trzemeszna,
albo przed 1857 r. albo po 1858 roku,
ożeniony z Wilhelminą (Minną) prawdopodobnie tam,
gdzie mieszkał,tj.w Uerdingen am Rhein.
Wedle fotek albumowych miał co najmniej dwóch synów,jednym był Georg.
Albo inni jego synowie,albo jego brat,który mógł z nim tam być i jego synowie,
wrócili we trójkę po wojnie do Polski. Do Poznania.
Ich imiona to Ludwik i Florian.
Imię prawdopodobnego syna któregoś z nich, to Jan.
Lub może był on ich bratem?
Po powrocie tenże mieszkał w Poznaniu obok Parku Wilsona.
Florian był żonaty z Władysławą, rocznik 1907.Mieszkali na Matejki.
Ich zstępni nie są zbyt chętni do współpracy w temacie genealogii.
Ludwik był żonaty z Zofią,mieszkał chyba na Łazarzu.
Zmarł chyba ok.1976r. w Poznaniu.

Nie mogę tej sprawy "ugryźć" zdalnie w Poznaniu, więc może jakąś okrężną drogą do czegoś dotrę.

"Z góry" uprzejmie Tobie i Wszystkim, którzy może się też dołączą do tematu, dziękuję.
Jacek.
Odpowiedz