Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Łabiszynek

31 mar 2010, 21:12

Szukam informacji o Łabiszynku i jego historii. Z dokumentów do których dotarłem wynika, że jeden z moich naddziadków Ignacy Rowiński s. Macieja v. Mateusza i Joanny z Grodzickich urodził się właśnie w łabiszyńskim dworze w czerwcu 1790 roku, zaś w kwietniu 1795 roku również w Łabiszynku zmarła jego matka. Ciekawe czy zachowały się jakieś metrykalia z tego okresu a jeśli tak to gdzie powinienem ich szukać?

Re: Łabiszynek

31 mar 2010, 22:26

Ten Łabiszynek / Gniezno

Re: Łabiszynek

31 mar 2010, 23:11

Tomku, swietne wiadomosci. A mowilem, ze nasi przodkowie kiedys tam musieli sie spotykac na jakims jarmarku.
Labiszynek to pewnie niewielka miejscowosc. Ja bym sprobowal skontaktowac sie z soltysem:
Łabiszynek Józef Głębocki 061 426-72-72
Moze on zna kogos kto jest chodzaca encyklopedia historyczna okolic. Je kiedys wlasnie w ten sposob dotarlem do wrecz unikalnych materialow.
Powodzenia i do milego.

Re: Łabiszynek

01 kwi 2010, 12:56

...na razie znalazłem:

Ziemia. Tygodnik Krajoznawczy Ilustrowany.1910 R.1 nr38

"Majątek Łabiszynek pod Kiszkowem, obszaru
przeszło 3000 morgów, jeden z najpiękniejszych mająt­ków
w pow gnieźnieńskim, został rozparcelowany i obsa­dzony
kolonistami z Westfalii, Nadrenii i Pomorza.
Łącznie z Łabiszynkiem rozparcelowała kolonizacya
w powiecie gnieźnieńskim dotychczas 80,000 morgów,
czyli przeszło jedną trzecią część całego powiatu, powiat
gnieźnieński obejmuje bowiem ogółem 56,000
hektarów czyli 224,000 morgów".

Re: Łabiszynek

01 kwi 2010, 13:34

jeden z najpiękniejszych mająt­ków w pow gnieźnieńskim, został rozparcelowany i obsa­dzony

Kiedy czyta się Dzieje chłopa wielkoposkiego w powiecie gnieźnieńskim, ręce składaja się ku głowie w rozpaczy.
Ludzie żyli i mieszkali fatalnie.
W Łabiszynku ma być lepiej?
Myśle ze znajdziecie pozytywne opisy miejscowości w tym majątku w Dziejach chłopa wielkoposkiego, lub innych opracowaniach.
Odpowiedz