Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Dokument Urzedu Kastralnego?-Rok 1870.

21 kwi 2010, 19:04

Witam!
Zwracam się z prośbą o pomoc w odczytaniu dwóch dokumentów najprawdopodobniej z Urzędu Kastralnego z lat 1870.Oczywiście jeśli to będzie ponieważ pismo jest takie jakie jest.Może chociaż uda się odczytać o co w tym dokumentach chodzi.Za pomoc z góry serdecznie dziękuję!
Pozdrawiam:
Krzysztof Nadobnik.

Nazwiska i miejscowości: Nadobnik,Jankowiak,Jastrząb. Kościan,Augustowo,Zielęcin.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/87b ... e4319.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/be9 ... fd7a8.html

Re: Dokument Urzedu Kastralnego?-Rok 1870.

26 kwi 2010, 06:45

Witam,
podaję tłumaczenie tekstów. Niestety nie potrafię rozwinąć skrótów znajdujących się na końcu ręcznie spisanego protokołu.
Pozdrawiam,
Magda

Tekst 1

Administracja dot. podatku gruntowego
powiat, dzielnica /rejon Augustowo rok podatkowy 1870
Dokument Nr1

LISTA WEZWAŃ
do
uczestnictwa w pomiarach w celu zaktualizowania ksiąg dot. podatku gruntowego i map

na podstawie przepisu .... wzywa się niżej podpisanych właścicieli w dniu:
27 maja w piątek w południe o godz. 13. w sołectwie

by przybyli osobiście lub osoba przez nich upoważniona w celu wskazania granic swoich gruntów, by zatwierdzić nowo powstałe granice lub by ewentualnie wyznaczyć granice, do czego strony muszą wykazać wolę.
W przypadku nie przybycia jednej ze stron lub braku zgodności co do uznania granicy i postawienia oznaczeń granicznych, wskutek czego przeprowadzenie pomiarów będzie uniemożliwione koszty ponosi osoba nieobecna lub ta, przez którą nie doszło do zrealizowania celu.

1. Nr 1
3. numery odcinków gruntów
5. imię i nazwisko właściciela: Jastrząb Piotr; Nadobnik Józef
6. miejsce zamieszkania: Zielęcin, Gradowice
7. data spotkania: 26.08. ; ??
8.własnoręczny podpis właściciela potwierdzający odbycie się spotkania: Piotr Jastrząb: Józef Nadobnik

Tekst 2

rozprawa /negocjacje
Augustowo, 27 sierpnia 1869r.

W celu podziału gruntu, który po pomiarach, został wymieniony w dokumencie poświadczającym meldunek odcinek 53. 359/56 346/50 i 340/78, przybyli dziś zgodnie z terminem dwaj wezwani interesanci.
Po dotarciu na miejsce, Piotr Jastrząb z Zielęcina oświadczył, że chce tymczasowo zatrzymać cały grunt i dlatego chce ponieść koszty terminu.
Z tego powodu pomiar gruntu był niepotrzebny i ponieważ następny nie był uzgadniany, protokół ten został
w. g. ü. (????)
+++ podpis Jastrząb
Józef Nadobnik
a. u. e. (????)

Re: Dokument Urzedu Kastralnego?-Rok 1870.

27 kwi 2010, 17:03

Witam Cię Magdaleno!
Serdecznie dziękuję za pomoc,za przetłumaczenie tego dokumentu choć i tak jestem jeszcze trochę tym,,ciemny".Przynajmniej wiem,że dok.dotyczy gruntów,a J.Nadobnik to mój pradziadek.Znam już Jego podpis więc co do tego jestem pewien.
Jeszcze raz dziękuję za poświęcony mi czas.
Pozdrawiam:
Krzysztof Nadobnik.
Odpowiedz