Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Lager dla ludnowści niemieckiej -1945 r.(?)

13 maja 2010, 07:06

Witam.
Mam pewien problem, mój ojciec urodził się w pow.Ostrzeszów, gdzie jego rodzice mieli gospodarstwo rolne.Wiem, że mieszkali tam od dość dawna, bo jego rodzice również są urodzeni w Wielkopolsce. Prawdopodobnie on, jego ojciec i bracia byli w wojsku niemieckim. Dziadek i wujkowie nie wrócili z wojny, ojciec nie żyje, nie mam z kim o tym porozmawiać. Rozmawiałam ze starszą kuzynką, która twierdzi, że po wojnie byli w jakimś lagrze (ona- miała 4 lata- ze swoją mamą, babcią i maleńkim bratem), prawdopodobnie w Śremie. Próbowałam coś znalezć w internecie, ale nic z tego. Albo to nie ta miejscowość, albo szukam nie tam gdzie trzeba. Kuzynka mówiła, że babcia i mama pracowały, czekały na mężczyzn, nie chciały wyjeżdżać do Niemiec. Piszę pewnie jakoś bez składu, ale tak niewiele wiem. Kiedyś ludzie bali się o tym mówić, teraz nie ma kto, nie żyją. Może ktoś słyszał o takim lagrze(?) w Wielkopolsce dla ludności niemieckiej? Jak to zaraz po wojnie wyglądało?
Pozdrawiam. Maria M.
Odpowiedz