Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

jakie to miasto

20 maja 2010, 10:10

Serdecznie witam.

W akcie ślubu zawartym w Piotrkowie miejscowośc urodzenia pana młodego zapisana w j.polskim:

" urodzonym w Mieście Mezeric Wielkiem Księstwie Poznańskiem".

Nazwisko nowożeńca: Józef Bolmann / o z dwoma kropkami/.

Być może spisujący akt napisał tak jak odczytał z metryki spisanej prawdopodobnie w j.niemieckim lub też ze słuchu. Niestety nie zachowała się w alegatach metryka urodzenia .

Bardzo proszę o podpowiedź. A może to niemiecka nazwa Międzyrzecza - Meseritz?

Będę ogromnie wdzięczna za informację niezbędną dla dalszych poszukiwań.

Pozdrawiam
Danuta

Re: jakie to miasto

20 maja 2010, 11:13

Bez wątpienia fonetyczny zapis niemieckiej nazwy Międzyrzecza.

Re: jakie to miasto

20 maja 2010, 13:21

Prawdopodobnie to dobra intuicja.
Chyba, że chodzi o Mezeric w Czechach.
Dzisiaj Velké Meziříčí (niem. Groß Meseritsch)

Zwróciłeś uwagę na nazwisko Bormann w Międzyrzeczu
(Może twój Bolmann, jest "przekręconym" Bormannem?)
Pozdrawiam
Jacek

Re: jakie to miasto

20 maja 2010, 14:27

Bartek napisał(a):Bez wątpienia fonetyczny zapis niemieckiej nazwy Międzyrzecza.

Bartek ma rację.
Według Księgi adresowej wszystkich miejscowości w Wielkim Księstwie Poznańskim str.302
Meseritz to niemiecka nazwa Międzyrzecza.

Re: jakie to miasto

20 maja 2010, 14:47

Bardzo,bardzo dziękuję za błyskawiczne podpowiedzi.
Czyli moje przypuszczenia potwierdziły się.
W dniu ślubu w 1846 roku miał 23 lata , tytuł Majstra Kunsztu Stolarskiego
a nazwisko Bollmann, w metrykach jego dzieci stopniowo przekształciło się w Belman i tak pozostało w metrykach jego potomków.
Sprawdziłam w AP w Gorzowie posiadają zachowane metryki USC z lat 1874- 1907. Jak wynika z aktu ślubu - data urodzenia to ok.1823 rok. Baza Sezam i Pradziad nie wykazały innych miejsc zachowania metryk z lat wcześniejszych od 1874 roku.

Szkoda, nie dotrę do aktu urodzenia.

Pozdrawiam

Danuta

Re: jakie to miasto

20 maja 2010, 15:33

Nie rezygnuj tak łatwo. :wink:

Nie wiem, czy ta informacja jest jeszcze aktualna, ale księgi cię interesujące mogą być ciągle w parafii:
http://parafie.genealodzy.pl/index.php?op=pr&pid=5080
Można to sprawdzić.

I pozostają mormoni.

Re: jakie to miasto

20 maja 2010, 15:56

Oczy cieszą takie posty,
że gdzieś w Polsce nadal żyją ludzie z tych terenów.
Bo w dużej mierze łudziłem się, że "wszyscy" zostali wysiedleni.

Oczywiście chodzi o Międzyrzecz (obecnie w Lubuskiem, żadne Czechy), tego możesz być pewna.
W ten sposób zapisano (podobnie) w pierwszej wzmiance o mieście z 1005 r. - Mezerici.

Co do ksiąg metrykalnych, zachowały się znakomicie jak na pogranicze i nie zostały wywiezione do Niemiec. Komplet jest w AD Zielona Góra. Rozpoczynają się w 1645r. Na parafii nie ma co ich szukać...

życzę powodzenia!

Re: jakie to miasto

20 maja 2010, 18:37

Cieszę się ogromnie :D

Sprawdziłam u Mormonów -mają filmy od 1645 roku.
Mam też telefon do AD w Zielonej Górze i e mail do ks.dr.Roberta Kufel - sprawdzę sprawę rezerwacji czytników.
Mam nie tak daleko i do Wrocławia/Centrum Mormonów/ i do AD w Zielonej Górze.

Jeszcze raz dzięki

pozdrawiam
Danuta

Re: jakie to miasto

20 maja 2010, 21:16

Jest zdaje się jeszcze lepiej. Z Międzyrzecza są skany on-line u Mormonów:

http://search.labs.familysearch.org/rec ... 491272&w=0

Trzeba zaznaczyć "Katholische" i później "Meseritz (Kr. Meseritz)". Są metryki 1817-74, wszystko do przeglądania w internecie.

Życzę owocnego szukania.

Re: jakie to miasto

21 cze 2010, 20:31

Witam serdecznie.

Jeszcze raz proszę o pomoc.
Skorzystałam z podpowiedzi mac, przejrzałam księgi z Familisearch Międzyrzecza/ Meseritz/wszystkich wyznań i niestety nie znalazłam aktu urodzenia Józefa Bolmanna/ Bollmana z dwoma kropkami nad o.
Może źle odczytałam nazwę miejscowości urodzenia.

Proszę o pomoc w odczytaniu miejsca urodzenia Pana Młodego , akt ślubu:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/92f ... 5009d.html

Serdeczne z góry podziekowania
Danuta

Re: jakie to miasto

21 cze 2010, 21:54

Przyznam, że na "szybko" też sprawdziłem,
gdy napisałem wcześniejszego posta w tej sprawie i nie widziałem jego aktu urodzenia,
ale wolałem się nie odzywać, bo zawsze mogłem go przeoczyć.
Pomyślałem, że mógł być ewangelikiem,ale tam również go nie znalazłem...dziwne to.
A może alegaty się zachowały dla tego rocznika?
Dziwi mnie fakt, że skoro ksiądz napisał, że jest on: "urodzony w Mieście Mezeric" -
co widać dokładnie mimo złej jakości zdjęcia (niestety),
a nie: "pochodzi z Miasta Mezeric" - co by wiele zmieniało, ponieważ mógł on z tej miejscowości przybyć,
co nie było jednoznaczne z miejscem urodzenia, to musiał z wyciągu albo tylko aktu znania skorzystać.
Nie ma więcej miast o podobnej nazwie, które byłby w Wielkim Ks. Poznańskim.
Nie mogę dokładnie odczytać imienia ojca - czy to jest imię Karol?, matka to Beata.
Nie jest to reguła, ale na tych ziemiach wśród Niemców imię Karol zwykle dawali ewangelicy.
Beata była i tu i tu.
Pozostaje jeszcze jedna opcja, ale nie chce już Pani mieszać - w Międzyrzeczu oprócz ewangelików byli staroluteranie.
Jego przypuszczalna data urodzin mieściła by się w okresie kiedy kościół ten już istniał.
W okolicy Międzyrzecza były również zbory kalwinów.
Pomijam już arian, których też w okolicy był ośrodek - ale to już nie te czasy.
Rozwiązanie myślę, że można by było znaleźć w księgach miejskich...przyjęcia do cechu czy na czeladnika.
Albo poszukać czy są w któryś z dostępnych ksiąg dzieci Karola? i Beaty Bollmannów.

Re: jakie to miasto

21 cze 2010, 22:18

Dzięki Michale.
Rodzice to Karol i Beata.
Niestety nie zachował się w alegatach w AP akt urodzenia Bollmana.
Zaczęłam kombinować czy nazwa nie dotyczy powiatu- Kreis Meseritz, ale przecież w aktach urodzenia-chrztu zazwyczaj wpisywano miejscowość gdzie była parafia.Dokumenty cechu stolarzy zachowały się w nikłym zasobie - ale zajrzę tam.
Patrzyłam na Poznan Project. W Babimoście pojawia się to nazwisko, a to też Kreis Meseritz -Bomst.
Korci mnie przejrzenie wszystkich parafii podanych w Kreis Meseritz.
Kopia aktu jest kiepsko czytelna,zaczęłam miec wątpliwości co do Meseritz, przyszła mi na myśl Mosina.

Może odnajdę akt zgonu i będzie jakiś ślad. Piotrków to zabór rosyjski w tamtych czasach a akty spisywane były dość szczegółowo.

Pozdrawiam
Danuta

Re: jakie to miasto

22 cze 2010, 09:04

Drobna uwaga natury "technicznej". Aby poprawnie zapisać nazwisko krewnego, bez konieczności tłumaczenia pisowni, możesz zapisać je wg "nowej" ortografii niemieckiej, tj. Boellmann.

pozdrawiam
Piotr

Re: jakie to miasto

23 cze 2010, 22:35

Witam,
mam dwie uwagi.
Pierwsza to tylko sprostowanie. Babimost/Bomst/ nie jest i nie był w powiecie Międzyrzecz/Kreis Meseritz/ tylko w Kreis Bomst.
Druga to jedynie informacja, że Międzyrzecz w owym czasie to miasto z bardzo dużą
i bogatą gminą żydowską. Niestety, nie wiem jak z zachowaniem dokumentów gminy, ale raczej krucho. Czemu o tym wspominam? Bo nazwisko Bolmann wcale nie musi być niemieckie :). Wiem coś o tym :lol: Nazwiska w jidysz, jak cały język, brzmi dla nas często z niemiecka, bo tez powstał w Niemczech ok. X wieku na bazie dialektu średnio-wysokoniemieckiego.
A konwersja wśród Żydów bywała.

Pozdrawiam serdecznie
Ania

Re: jakie to miasto

24 cze 2010, 15:21

Bardzo serdecznie wszystkim dziękuję za podpowiedzi i zainteresowanie tym tematem.
Może w akcie zgonu będzie wyraźnie zapisana miejscowość urodzenia.

Pozdrawiam :D
Danuta

Re: jakie to miasto

21 lip 2010, 14:59

Witam serdecznie
Może wy mi pomożecie bo mi już brakuje pomysłów.
Na akcie zgonu krewnego jako miejsce urodzenia widnieje "Ksyershausen (Niemcy)". Po wpisaniu nazwy miejscowości w wyszukiwarkę nie ma znalezionych żadnych odnośników jakby miasto nigdy nie istniało :shock:. Pisałam nawet prośbę do UG który wystawiał dokument ponieważ mogła im się zdarzyć literówką, ale Pani tylko potwierdziła dane na akcie,że są zgodne z tym co widnieje w księdze.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź ;]
Daria

Re: jakie to miasto

21 lip 2010, 17:31

Ivanotta napisał(a):Na akcie zgonu krewnego jako miejsce urodzenia widnieje "Ksyershausen (Niemcy)". Po wpisaniu nazwy miejscowości w wyszukiwarkę nie ma znalezionych żadnych odnośników jakby miasto nigdy nie istniało

Dario,
Jak piszesz takiej miejscowości raczej trudno się doszukać, nie piszesz z jakiego roku jest akt co mogłoby rzucić jakieś światło na ten zapis. Pomimo mojego braku znajomości niemieckiego podejrzewałbym zapis fonetyczny.

Nie wiem czy próbowałaś wpisać Ksyershausen w jedną z wiodących :-) wyszukiwarek - jedyną podpowiedzią jest Kettershausen co może warto wziąć pod uwagę.

Re: jakie to miasto

22 lip 2010, 10:07

16.04.1930r. Ksyershausen to są dokładne dane ;].

Re: jakie to miasto

22 lip 2010, 11:05

A miejscowości Beyershausen? Może?
Lidka
Odpowiedz