Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Dąbrówka Wielkopolska

28 maja 2010, 09:34

Witam,

Czy ktoś ma jakieś pewne informacje odnośnie XIX-wiecznych ksiąg metrykalnych Dąbrówki Wlkp. koło Zbąszynia (pow. Międzyrzecz)? Nie chodzi mi o duplikaty z Poczdamu (dostępne online ale tylko dla niewielkiego zakresu lat). Spis akt posiadanych przez AD w Zielonej Górze nie wykazuje nic ciekawego dla tej parafii. Czy ktoś się kiedyś orientował, co znajduje się w parafii?

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Dąbrówka Wielkopolska

28 maja 2010, 13:25

Teren byłego pogranicza miał to do siebie, że administracyjnie podlegał ciągłym zmianom jak i obecnie, stąd też Dąbrówka Wlkp. (Gross Dammer), niegdyś w pow. międzyrzeckim, od 1999 jest w powiecie świebodzińskim i województwie lubuskim, w przeciwieństwie do Zbąszynia - woj. wielkopolskie - to tylko taki nieistotny szczegół.

Co do samych ksiąg, to są one nadal na parafii, choć już od kilku lat proszę aby zostały przewiezione do AD w Zielonej Górze. Dla całego XIX w. są one kompletne.
Tak jak jest w wykazach:
B 1761 - ... (z tym, że księga 1761-1794, jest przepisana w XIX w., ale dla PP nie ma to większego znaczenia).
C 1795 - ...
M 1795 - ...

W pewnym nawiązaniu do tematu zapytam o to:

Obrazek

Zastanawia mnie powyższy fakt - to fragment inwentarza z 1779 r., ktoś później dopisał lata z jakich były księgi metrykalne, bo pozostały tylko te powyższe. Jaka mogła być przyczyna, powód dla których się nie zachowały?

Trzeba mieć na względzie fakt, że dokument "zawierał już w sobie" tę księgę która przetrwała - chrzty od 1761r. Jednakże jak wspomniałem nie jest ona oryginalna, przepisano ją o ile mnie pamięć nie myli ok. 1854r. co jest powiedziane na jej wstępie, ze względu na jej zły stan, wspomniano także dokument z 1622, który był jej częścią. Dziwne to wszystko.
Zatem co z pozostałymi księgami - czy spotkała je ta sama historia, ale nie miały szczęścia być przepisane?
Mogę dodać, że w wykazie sporządzonym przed wybuchem II wojny światowej w 1939r., są wymienione tylko te powyższe, a także że kościół oraz plebania nie uległy od czasu sporządzenia inwentarza spaleniu.

Re: Dąbrówka Wielkopolska

29 maja 2010, 20:25

Nie można wykluczyć, że księgę w złym stanie, do tego już starą czyli do bieżących spraw bezużyteczną, któryś z kolejnych proboszczów po prostu... wyrzucił - może przepisano tylko to, co uznano za relatywnie najważniejsze: chrzty, i na tyle na ile czas pozwalał.
Łukasz

Re: Dąbrówka Wielkopolska

13 paź 2012, 14:42

J. Łukaszewicz w książce " Krótki opis historyczny kościołów parochialnych ... " z 1859 r. pisze, że księgi w parafii Dąbrówka Wlkp. zaczynają się dopiero od 1712 r. - dawniejsze zaginęły.
Księga Baptizatorum prowadzona jest od 1761 r. Zapisy od 1761 - 1794 r. przepisane zostały w tą księgę z dawniejszej - powód niewiadomy.
Przy każdym nazwisku jest wpis Gerhardus / Gerard / Łempicki. W/w był proboszczem w Dąbrówce w latach 1796 - 1827
i to On musiał księgę przepisać. Wcześniejszym proboszczem dąbrowieckim był Joannes Casper Hildebrandt w latach 1761 - 1794.
Z tej parafii jest jeszcze księga " Memorabilia Ecclesiane spectantia " z lat 1756 - 1881.
Pozdrawiam Zdzisław Nowak

Re: Dąbrówka Wielkopolska

13 paź 2012, 18:36

Księgi parafii z Dąbrówki Wielkopolskiej są już napewno dostępne w A.D. w Zielonej Górze od kilku dni. Zaczynają się od 1761 roku.
Pozdrawiam Marianna.

Dąbrówka Wielkopolska

14 paź 2012, 10:55

Pani Marianno,
Księgi parafialne z Dąbrówki Wlkp. są już w A.D. w Zielonej Górze.
Na temat Dąbrówki Wlkp. szukam wszelkich informacji z XVI - XVIII wieku.
Poszukuję :
- kto był plebanem w latach 1540 - 1603, 1614 - 1660.
- np.w 1580 we wsi było 11 zagrodników, karczmarz, kowal, pasterz gminny, pasterz wiejskiego stada i sługa pastarza - brakuje mi nazwisk.
Przeszukuję dokumenty Archiwum Skarbu koronnego, księgi ziemskie, grodzkie z tego okresu lecz na razie nic nie trafiłem.
Szukam także Księgę Urzędu Wójtowskiego m. Zbąszyń prowadzoną od XVI w.
Pozdrawiam Zdzisław Nowak

Re: Dąbrówka Wielkopolska

26 wrz 2016, 15:50

Znalazłem w księgach parafialnych,że podczas wizytacji kościoła parafialnego w Dąbrówce roku Pańskiego 1779 we wtorek dnia

18 maja,ks.Kajetan Gliszczyński dokonał zapisu :

Księgi metrykalne ochrzczonych i poślubionych od roku 1599, zmarłych zaś od roku 1614, z powodu błędu, są spisywane.
... Osób zdolnych do przyjmowania komunii wielkanocnej liczy się na 268, obowiązkowi

temu sumiennie czynią zadość. Małoletnich płci męskiej 26, płci żeńskiej 22. Parafia ta na długość i szerokość na pół mili się rozciąga...
Pozdrawiam Zdzisław Nowak
Odpowiedz