Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

"Problem" z Mormonami

29 lip 2010, 22:22

Witam!

Tak się składa, że chciałem skorzystać dzisiaj z duplikatów z rejonu Międzyrzecza, Skwierzyny...a pochodzących z archiwum w Poczdamie, udostępnionych w Internecie przez Mormonów.

No i nie wiem czy u mnie jest coś nie tak, czy jednak sprawdziło się to czego bym się nigdy nie spodziewał - nie działa, czyżby wycofano je?!
Nie wiem czy to jakaś pomroczność jasna ale w poniższym linku nie ma Provinz Posen dla Niemiec...
http://search.labs.familysearch.org/rec ... ctions&r=1

Niestety bardzo i pilnie potrzebuję metryk parafii ewangelickiej w Trzcielu, może ktoś z osób które wówczas ściągały te skany, posiada zdjęcia wszystkich metryk z tej parafii (1817-1874)?

Będę wdzięczny! :)
Ostatnio edytowano 01 sie 2010, 16:16 przez kwach, łącznie edytowano 2 razy

Re: "Problem" z Mormonami

30 lip 2010, 00:02

Moze jeszcze nie zostaly skanowane? To moj pomysl.

Re: "Problem" z Mormonami

30 lip 2010, 17:19

Nie, nie to niemożliwe.
Sporo parafii z tego obszaru zostało zindeksowane dla Poznan Projectu właśnie z tego.
Chyba mi pozostaje "uderzyć" do Łukasza, jak wróci.

Re: "Problem" z Mormonami

30 lip 2010, 17:35

Witaj !
Ja czesto tam zagladam i ostatnio tez zauwazylam problemy.
Nie jestem pewna no chyba probuja zmany w syrwerze, gdyz kilka razy bylam przerzucona na inna strone o innej szacie graficznej.

Grazyna

Re: "Problem" z Mormonami

30 lip 2010, 19:44

Michal przyznam sie ze sie pogubilem. Mormoni zrobili mikrofilmy prawie w 100% z calej Wielkopolski i one sa udostepnione w ich bibliotekach (w Polsce W-wa i Wroclaw jak wiem). Teraz Mormoni robia skany tych mikrofilmow i one beda udostepnione w internecie. Ten 10 letni projekt idzie wielka para i ma byc zakonczony prawdopodobnie w przyszlym roku. Ta strona ktora podales to jakby wzor tego co bedzie w niedalekiej przyszlosci. Jak widzisz wyszukiwarka dziala na nazwisko. Dlatego kazdy zapis wszystkich ksiag trzeba zindeksowac i wypisac nazwiska. Tutaj widze problem dla nazwisk polskich i moga byc literowki. Wierze, ze wszystkie mikrofilmy sa juz zeskanowane (Mormoni wraz z producentem skanerow opracowali model ktory w 30 min i dokladnie skanuje jedna rolke mikrofilmu) teraz kolej na indeksowanie a to juz iscie mrowcza praca. Dlatego napisalem ze oni nie maja jeszcze gotowych filmow z Polski (w internecie). Mormoni maja ok 2.5 miliona rolek z 25 krajow. To sa miliardy pojedynczych wpisow. Posadzam ze to moze jeszcze potrwac pare lat zanim polskie ksiegi beda udostepnione.
Projekt Poznan jest indeksowany z paru zrodel. Amerykanie robia to z mikrofilmow Mormonow, Polacy z mikrofilmow (drugiej kopii mormonow, ktora pozostala w Polace) albo oryginalnych ksiag koscielnych. Tak wiec nic wiecej poza mikrofilmami mormonow nie znajdziesz w Projekcie Poznan. Ale Lukasz wie najlepiej i moze cos wiecej powiedziec.

Re: "Problem" z Mormonami

31 lip 2010, 01:36

Jak napisał Krzysztof: są trzy (a właściwie cztery) źródła indeksacji:
1 - mikrofilmy - spora liczba ksiąg została zmikrofilmowana przy współudziale mormonów, mikrofilmy te są dostępne w archiwach posiadających oryginały oraz w mormońskich "Centrach Historii Rodziny" (w Polsce są dwa - w Warszawie i we Wrocławiu);
2 - oryginały ksiąg - pierwopisy są w archiwach diecezjalnych (Poznań, Gniezno, Zielona Góra, Koszalin) oraz w parafiach, duplikaty można znaleźć w archiwach państwowych (czasem bywa, że archiwum państwowe ma pierwopis a archiwum kościelne ma duplikat)
3 - udostępnione w internecie zasoby archiwum w Poczdamie (w portalu FamilySearch) - są to duplikaty ksiąg sporządzane przez parafie na potrzeby administracji państwowej, cechą charakterystyczną jest to, że urywają się one na roku 1874, gdy na terenie zaboru pruskiego wprowadzono urzędy cywilne prowadzące własną dokumentację
4 - najnowsze źródło - Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Poznańskiej (pominięte przez Krzysztofa) - zawiera ono księgi, których oryginały są w AAP, zarówno księgi dotąd nieudostępniane (AAP nie udostępnia oryginałów) jak i księgi dostępne na mikrofilmach (dla zainteresowanych - patrz wątek "Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Poznańskiej").

Re: "Problem" z Mormonami

31 lip 2010, 01:55

Marysiu dziekuje za wspomnienie Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Poznańskiej. Zupelnie wylecialo mnie z glowy. A przeciez ksiadz Musielak robi w tym zakresie wspaniala robote.
Punkt 3 archiwum w Pocztamie. Jest mnie nieznane. Czy masz moze strone internetowa? Lata do 1874 czy od 1874? Musze troche poszperac o tym. Dzieki.

Re: "Problem" z Mormonami

31 lip 2010, 08:43

Widzę, że to o co mi chodziło, gdzieś zupełnie zostało pominięte (oprócz wpisu Grażyny),
bo chodzi o to: viewtopic.php?f=2&t=487 - o nic więcej! Zwyczajnie to nie działa z jakiś powodów (?), a ja potrzebowałbym parafii ewangelickiej Trzciel - ot cały problem.

Re: "Problem" z Mormonami

31 lip 2010, 14:27

Faktycznie, z portalu Family Search zniknęły skany z Provinz Posen. Na szczęście kiedyś wpadłam na pomysł, aby zgromadzić je u siebie i mogę się podzielić.

Re: "Problem" z Mormonami

01 sie 2010, 03:13

Marysiu domyslam sie, ze byly to tylko ewangelickie parafie. Tak?

Re: "Problem" z Mormonami

01 sie 2010, 20:07

Kiedyś, jak tylko udostępniono rzeczony materiał w internecie, skrzyknęliśmy się w WTG (nazywało się to "Akcja Grenzmark" :) ) - i wspólnymi siłami ściągnęliśmy te ok. 30 tysięcy obrazków - już w pierwszym poście pisałem wtedy, że nieraz już coś wisiało na jakimś serwerze, a potem znikało, lub robiło się płatne, więc trzeba działać szybko. Jak się okazało, przeczucie mnie nie myliło. Na kilku DVD się to podówczas zmieściło i ma je w WTG parę osób. Z tego co słyszę, są też i tacy (chylę czoła), którzy niezależnie od nas też ściągnęli cały ten materiał indywidualnie (oceniam wysiłek na 60-100 roboczogodzin...). Ja tylko przelotem jestem w domu i nic nie jestem w stanie pomóc, ale może zgłosi się ktoś, kto akurat ma Trzciel.

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: "Problem" z Mormonami

01 sie 2010, 22:03

Uzupelnienie do tematu.

http://www.familysearch.org/eng/Home/Ne ... Coming.asp

http://fsbeta.familysearch.org/

Ja tego jeszcze dokladnie nie przegladalam.

Grazyna
Odpowiedz