Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Odnalazłem ślub w Poznan Project - co dalej?

02 sie 2010, 22:20

Piszę po raz pierwszy na Waszych stronach, dotąd tylko wczytując się w dyskusje. Jak wszyscy szukam moich wielkopolskich przodków,ale mieszkam w Katowicach. Projekt pozwolił się upewnić w dobrą pamięć moich wujków. W związku z formułą Projektu stanąłem jednak przed ścianą ( mimo iż wiele zajmujecie się Małeckimi ), gdyż przy ślubie moich pradziadków nie zapisano rodziców, więc jak ruszyć dalej?
W sierpniu będę w Poznaniu i zastanawiam się, tym samym pytając Was, czy mając dane o ślubach MAŁECKICH 63/1874 Śrem i Perdochów 29/1871 Bnin, lepiej poszukać ich przodków i uzupełnić dane o dzieciach w AAP czy w parafiach?
Poza tym .jeśli można, chciałbym otrzymać kontakt ( e"mail lub telefon) do p.Bartosza Małeckiego, który indeksował dla Projektu np.Kunowo czy Środę i może jako "krewny z nazwiska" i fachowiec postara mi się pomóc.
Małecki Edward

Re: Odnalazłem ślub w Poznan Project - co dalej?

03 sie 2010, 09:03

Witaj na naszym forum!

Jeśli chodzi o poszukiwania Małeckich, to w pierwszej kolejności udałbym się do Archiwum Państwowego w Poznaniu aby odszukać dokument w aktach stanu cywilnego (numer 63 to listopad, a więc powinien już taki być). Ewentualnie można zlecić APP kwerendę i zamówić zdjęcie tego aktu. Będą tam oryginalne podpisy młodych oraz nazwiska ich rodziców. Przy okazji warto przejrzeć skorowidze dla Śremu, bo widzę że Małeckich jest tam więcej i jest szansa, że odszukasz pozostałych krewnych. Następna wizyta natomiast powinna być skierowana do AAP, gdzie być może uda się Tobie odszukać starsze pokolenia.

Przypomnę tylko, że APP w sierpniu jest nieczynne, natomiast AAP z pewnymi ograniczeniami

Pozdrawiam
Piotr

Re: Odnalazłem ślub w Poznan Project - co dalej?

03 sie 2010, 11:47

MAŁECKI napisał(a):Poza tym .jeśli można, chciałbym otrzymać kontakt ( e"mail lub telefon) do p.Bartosza Małeckiego, który indeksował dla Projektu np.Kunowo czy Środę i może jako "krewny z nazwiska" i fachowiec postara mi się pomóc.
Małecki Edward

Odpowiedziałem na PW.

Re: Odnalazłem ślub w Poznan Project - co dalej?

03 sie 2010, 21:06

Bardzo dziękuję, szczególnie na zwrócenie mi uwagi na APP, bo teraz jestem w kropce, gdyż umówiłem się z rodziną, że przyjadę do Poznania w sierpniu w czasie, gdy już działać będzie AAP.Może zmienię plany.
Szacunek, Edward

Re: Odnalazłem ślub w Poznan Project - co dalej?

04 sie 2010, 07:04

Jeśli w sierpniu ma Pan zarezerwowany czytnik w AAP, proszę z tej okazji nie rezygnować.

Re: Odnalazłem ślub w Poznan Project - co dalej?

04 sie 2010, 08:30

Zgadzam się z Bartkiem, wizyta w APP nie jest tutaj niezbędna :)
Poszukiwania Małeckich z pewnością przyspieszy wydruk z bazy AAP.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Odnalazłem ślub w Poznan Project - co dalej?

05 sie 2010, 19:38

Witam i dziękuję serdecznie za podpowiedzi, choć mam trochę mętlik.
Dlatego chciałbym się dowiedzieć, czy przy wizycie na miejscu w AAP po wypełnieniu rewersu można w ciągu dnia uzyskać wszystkie dane dla nazwiska z parafii Śrem na całość danych z archiwum? czy tylko wg sygnatury np: PM 279/11 na lata 1840-56, czy też na kilka sygnatur? czy jak pisze p.Bartek trzeba zarezerwować czytniki?
Przyznam, iż po odpowiedzi ks.J.K.Musielaka chwilowo zrezygnowałem z zamówienia wydruku z bazy AAK, bo wymagane jest imię,nazwisko osoby poszukiwanej, miejscowość, daty chrztu/ślubu/zgonu, o wydruku mówi się tylko w przypadku Poznania, a poza tym o metryce genealogicznej i czas oczekiwania wynosi do 4 m-cy. Informacja o szybkości realizacji na miejscu jest o tyle istotna, że będąc doradcą podatkowym na Śląsku, dysponuję, mimo rodziny w Poznaniu tylko kilkoma dniami na przełomie m-ca. Zresztą ile razy trzeba przyjeżdżać do Poznania, albo czekać po kilka miesięcy na każdą metrykę?
Poza tym co możecie powiedzieć o kwerendzie w parafiach np: Śremu i Bnina (dziadkowie Perdoch). Czy to duży problem?
Z góry dziękuję edward.malecki@wp.pl

załączam odpowiedź AAP:

ARCHIWUM ARCHIDIECEZJALNE W POZNANIU
ul. ks. I. Posadzego 2, 61-108 P o z n a ń, tel. +48 (061) 810-15-19
fax (61) 8 892 78 48
E-mail: sekretariat@aap.poznan.pl Web: http://www.aap.poznan.pl
L.dz. 700/10 Poznań, dnia 26 lipca 2010r.

P.T.

Otrzymaliśmy Pańskie/Pani pismo dotyczące kwerendy genealogicznej. Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu:
1. Do rozpoczęcia kwerendy potrzebne są następujące dane: imię i nazwisko osoby poszukiwanej, miejscowość, z której dana osoba pochodzi oraz w przybliżeniu data chrztu/ślubu/zgonu.
2. Archiwum pobiera opłaty z tytułu wykonanej kwerendy, niezależnie od efektu poszukiwań:
· 30 zł. za jedną godzinę zleconych poszukiwań, za pierwszą godzinę 40 zł. – płatne z góry
· za wystawienie metryki urzędowej (w celach przedłożenia w urzędach: kościelnych, cywilnych, sądowych itp.) – 90,- zł.
· za wystawienie metryki genealogicznej (wyłącznie w celach genealogicznych) – 30,- zł.
· za wydruk z komputerowej bazy danych dla miasta Poznania – XIX wiek – 30,-zł.
Wpłacane ofiary przeznaczone są na realizację statutowych zadań Archiwum w ramach Archidiecezji Poznańskiej.
Jeżeli Szanowny/a Pan/i pragnie zlecić poszukiwania Archiwum Archidiecezjalnemu w Poznaniu, prosimy o pisemne potwierdzenie i przesłanie przekazem pocztowym 40,- zł. na adres Archiwum z tytułu rozpoczęcia kwerendy. Prosimy również o podanie, jakim rodzajem metryki Pan/i jest zainteresowany/a.
Sprawy rozpatrywane są według kolejności zgłoszeń, czas realizacji nawet do 4 miesięcy. Archiwum Archidiecezjalne nie ponosi odpowiedzialności za treść zapisów w księgach parafialnych.

Z poważaniem
Ks. Jan M. Musielak

----- Original Message -----

Re: Odnalazłem ślub w Poznan Project - co dalej?

06 sie 2010, 14:32

MAŁECKI napisał(a):Dlatego chciałbym się dowiedzieć, czy przy wizycie na miejscu w AAP po wypełnieniu rewersu można w ciągu dnia uzyskać wszystkie dane dla nazwiska z parafii Śrem na całość danych z archiwum? czy tylko wg sygnatury np: PM 279/11 na lata 1840-56, czy też na kilka sygnatur? czy jak pisze p.Bartek trzeba zarezerwować czytniki?

Wydruk z bazy danych (a więc wybrane dane z akt metrykalnych dla danego nazwiska i określonych lat) można zamówić pocztą lub otrzymać na miejscu "na poczekaniu". Rewers trzeba wypełnić aby otrzymać do przeglądania mikrofilm z wybranymi księgami. Przeglądanie mikrofilmu wiąże się z rezerwacją czytnika, a tutaj terminy są rzeczywiście dość odległe.

MAŁECKI napisał(a):Przyznam, iż po odpowiedzi ks.J.K.Musielaka chwilowo zrezygnowałem z zamówienia wydruku z bazy AAK, bo wymagane jest imię,nazwisko osoby poszukiwanej, miejscowość, daty chrztu/ślubu/zgonu, o wydruku mówi się tylko w przypadku Poznania, a poza tym o metryce genealogicznej i czas oczekiwania wynosi do 4 m-cy.

Musiało nastąpić pewne nieporozumienie, ponieważ aby otrzymać wydruk, wystarczy podać samo nazwisko. Metryki ze Śremu także znajdują się w tej bazie.

MAŁECKI napisał(a):Informacja o szybkości realizacji na miejscu jest o tyle istotna, że będąc doradcą podatkowym na Śląsku, dysponuję, mimo rodziny w Poznaniu tylko kilkoma dniami na przełomie m-ca. Zresztą ile razy trzeba przyjeżdżać do Poznania, albo czekać po kilka miesięcy na każdą metrykę?

O ile cały dzień wystarczy na planowane poszukiwania, to przyjechać wystarczy raz. Trzeba pamiętać jednak wcześniej o zarezerwowaniu czytnika na konkretny dzień i w wybranych godzinach.

MAŁECKI napisał(a):Poza tym co możecie powiedzieć o kwerendzie w parafiach np: Śremu i Bnina (dziadkowie Perdoch). Czy to duży problem?

Śrem jest większą parafią, Bnin średnią. Zależy jaki jest cel poszukiwań, ale kwerenda z pewnością zajmie trochę czasu.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Odnalazłem ślub w Poznan Project - co dalej?

28 sie 2010, 19:59

MAŁECKI napisał(a):Piszę po raz pierwszy na Waszych stronach, dotąd tylko wczytując się w dyskusje. Jak wszyscy szukam moich wielkopolskich przodków,ale mieszkam w Katowicach. Projekt pozwolił się upewnić w dobrą pamięć moich wujków. W związku z formułą Projektu stanąłem jednak przed ścianą ( mimo iż wiele zajmujecie się Małeckimi ), gdyż przy ślubie moich pradziadków nie zapisano rodziców, więc jak ruszyć dalej?
W sierpniu będę w Poznaniu i zastanawiam się, tym samym pytając Was, czy mając dane o ślubach MAŁECKICH 63/1874 Śrem i Perdochów 29/1871 Bnin, lepiej poszukać ich przodków i uzupełnić dane o dzieciach w AAP czy w parafiach?
Poza tym .jeśli można, chciałbym otrzymać kontakt ( e"mail lub telefon) do p.Bartosza Małeckiego, który indeksował dla Projektu np.Kunowo czy Środę i może jako "krewny z nazwiska" i fachowiec postara mi się pomóc.
Małecki Edward


Edwardzie,
okazuje się, że dla osób nie mieszkających w pobliżu Archiwum Państwowego w Poznaniu lub nie dysponujących wolnym czasem w godzinach jego pracy ( co występuje w moim przypadku), istnieje możliwość uzyskania skanów aktów ślubów z XIX w.(nie wszystkich niestety).

W moim wypadku wystarczyły następujące dane: imiona i nazwiska ślubujących, parafia, rok i numer wpisu -i tu WIELKIE, NIEUSTAJĄCE DZIĘKI dla Łukasza Bieleckiego- uzyskane z Poznań Project: http://bindweed.man.poznan.pl/posen/

Następnie sprawdziłem czy akta ślubów z tego roku i parafii są w zasobach AP w Poznaniu
poprzez tą wyszukiwarkę: http://szukajwarchiwach.pl/

Potem wystarczy wysłać mailem wszystkie powyższe informacje z numerem katalogowym szukanego aktu i po ok. 2 tygodniach ( czasem szybciej) za 8 zł można uzyskać skan aktu.

Co ciekawe otrzymuje się skan całej strony co np. dla mnie było niezwykle przydatne, ponieważ okazało się, że siostra mojego przodka (o której istnieniu nie wiedziałem) brała najprawdopodobniej ślub w tym samym dniu :)

generalnie im więcej informacji się poda pisząc do archiwum tym lepiej.

pozdrawiam
Darek

Re: Odnalazłem ślub w Poznan Project - co dalej?

21 wrz 2014, 09:40

Witam, odnalazłem ślub Cofta - Bigos, poniżej "dodatkowe informacje: 14991553". Czy to nr telefonu? - niestety zły. Proszę o pomoc jak skontaktować się z osobą, która dokonała tego dodatkowego zapisu. Józef Cofta to mój 2xpradziadek.
Pozdrowienia.

Re: Odnalazłem ślub w Poznan Project - co dalej?

21 wrz 2014, 15:20

Indeksowali w 2009 roku Joe Malachowski i John Walter chyba to nr telefonu.

Re: Odnalazłem ślub w Poznan Project - co dalej?

21 wrz 2014, 17:15

Dzinuch napisał(a):Witam, odnalazłem ślub Cofta - Bigos, poniżej "dodatkowe informacje: 14991553". Czy to nr telefonu? - niestety zły. Proszę o pomoc jak skontaktować się z osobą, która dokonała tego dodatkowego zapisu. Józef Cofta to mój 2xpradziadek.


Ten numer nie powinien się tam znajdować, to błąd. Już go usunąłem. W to miejsce powinna być informacja o wdowieństwie ślubującego Cofty.

Zamiast kontaktować się z indeksującymi, zalecam dotarcie do samego aktu ślubu, w tym wypadku w AP w Poznaniu.

Re: Odnalazłem ślub w Poznan Project - co dalej?

21 wrz 2014, 19:03

Dziękuję Jacku i Łukaszu za wyjaśnienie. Kopia aktu ślubu jest w moim posiadaniu. Myślałem, że indekusujący ma więcej informacji związanych z nazwiskiem Cofta.
Pozdrowienia.
Odpowiedz