Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Księgi cmentarne dawnych cmentarzy niemieckich

09 sie 2010, 21:21

Witam serdecznie.
Od dłuższego czasu nurtuje mnie takie pytanie: gdzie należy szukać ksiąg cmentarnych cmentarzy niemieckich parafii ewangelickich. Osobiście interesują mnie tereny okolic Kcyni. W Kcyni była parafia ewangelicka która obejmowała kilkanaście wsi, a w każdej z nich był cmentarz.
Będę wdzięczny za każde informacje.
Pozdrawiam.
Daniel

Re: Księgi cmentarne dawnych cmentarzy niemieckich

04 lis 2010, 23:18

Także chętnie dowiedział bym się gdzie można takie księgi spotkać. Duszniki były stolicą parafii niemieckiej, w której skład wchodziło prawie 15 miejscowości (w większości posiadały swoje ewangeliczne cmentarze).
JacoL

Re: Księgi cmentarne dawnych cmentarzy niemieckich

05 lis 2010, 07:05

Witajcie.
Jako poświadczenie zgonu danej osoby to tylko Księgi zgonów Parafii Ewangelickiej w Dusznikach
Źródło ksiąg APP.
Z pewnością nie zachowały sie ksiegi cmentarne, choć nigdy nie wiadomo.

Re: Księgi cmentarne dawnych cmentarzy niemieckich

05 lis 2010, 10:44

Jeśli chodzi o Poznań to w parafii ewangelicko augsburskiej nie zachowały się żadne księgi z przed 1945 r. mi chodzi o cm. św. Pawła przy ul. Grunwaldzkiej. Należy pytać w archiwach państwowych, archiwach Berlina lub w parafiach katolickich, które te cmentarze przejęły. Sporo ksiąg niestety spalono. Jakieś księgi się zachowały w Poznaniu ale prac. kancelarii nie bardzo pamiętał z jakiego okresu.
Pozdrawiam
krysia

Re: Księgi cmentarne dawnych cmentarzy niemieckich

25 lis 2010, 06:39

a ja mam pytanie do starszych kolegów czy ma ktoś w posiadaniu jakiś spis ew zdjecia grobów lub dane ludzi tam pochowanych na byłym cmętarzu niemieckim w Gnieźnie w parku na Rosevelta teraz jest tam park zabaw ale podobno jeszcze w latach 60 były tam jeszcze płyty nagrobne szukam informacji na ten temat pozdrawiam Szklarski Jarosław

Re: Księgi cmentarne dawnych cmentarzy niemieckich

04 kwi 2011, 14:08

Ja również w swojej miejscowości mam , a właściwie miałem cmentarz ewangelicki , bo nie ma już po nim śladu , ale w ostatnim czasie ustawiono pomnik na jego terenie . Miejscowość ta nazywa się Stęszew. Do 1945 roku był tam cmentarz ewangelicki i byli tam chowani zarówno Niemcy którzy mieszkali tu jeszcze przed wojną ale też Niemcy którzy przybyli do Stęszewa na początku wojny. Chciałem się spytać czy też dało by się znaleźć nazwiska tych którzy byli tam pochowani ? . Była to chyba parafia św. Anny .

Re: Księgi cmentarne dawnych cmentarzy niemieckich

04 kwi 2011, 22:14

Zniszczony po II wojnie cmentarz ewangelicki w Czeluścinie gm.Pępowo pow.Gostyń.
Gdzie księgi?
Barbara

Re: Księgi cmentarne dawnych cmentarzy niemieckich

05 kwi 2011, 18:55

krysia napisał(a):Jeśli chodzi o Poznań to w parafii ewangelicko augsburskiej nie zachowały się żadne księgi z przed 1945 r. mi chodzi o cm. św. Pawła przy ul. Grunwaldzkiej. Należy pytać w archiwach państwowych, archiwach Berlina lub w parafiach katolickich, które te cmentarze przejęły. Sporo ksiąg niestety spalono. Jakieś księgi się zachowały w Poznaniu ale prac. kancelarii nie bardzo pamiętał z jakiego okresu.
Pozdrawiam
krysia


Witam.
W poznańskim Archiwum Państwowym znajduje się Księga cmentarna byłego cmentarza ewangelickiego Św. Pawła przy ul. Grunwaldzkiej za okres od 1919 do 1945 roku.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Księgi cmentarne dawnych cmentarzy niemieckich

06 kwi 2011, 16:48

Mój również był zniszczony po II wojnie światowej , tyle że to co zostało zostało później rozebrane decyzją ówczesnego proboszcza stęszewskiego. Tyle się przynajmniej dowiedziałem od moich dziadków. Również wspominają , że po wojnie została tam kaplica i kilka grobów , ale jak już mówiłem wszystko zostało rozebrane. Groby też zostały rozebrane , ale nie wiem co się z nimi stało.

Re: Księgi cmentarne dawnych cmentarzy niemieckich

06 kwi 2011, 18:56

W Gnieżnie, przed rokiem 1804 istniał już cmentarz ewangielicki obok kościoła św.Krzyża.Potem zakupiono teren o pw.ok.80 arów w obrębie obecnego parku miejskiego przy ulicy Sobieskiego. Cmentarz ten zapełnił się pod koniec XIX w. i wtedy zakupiono teren przy ówczesnej ulicy Trzemeszeńskiej obok cmentarza żydowskiego. Ostatnim dużym tam pogrzebem był w roku 1939 pogrzeb Henryka Sprengera właściciela Działynia.Baron Sprenger znany był z walki z Hakatą,na znak protestu kazał wymalować wszystkie szalety w swych dobrach pruskimi barwami. Na cmentarzu tym groby istniały jeszcze w latach 60 tych,były bardzo zniszczone,zdewastowane aż po powstaniu pobliskiego osiedla teren uporządkowano likwidując cmentarz.
Odpowiedz