Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Jaki skaner do zdjęć?

05 sty 2010, 20:47

Witam,
Na pewno wśród forumowiczów jest wielu, którzy skanują stare zdjęcia...
Bardzo proszę podpowiedzieć, jaki skaner byłby godny polecenia, przy założeniu, że chciałabym z tym skanerem jeździć "po rodzinie / parafiach" BEZ konieczności taszczenia komputera/notebook'a (zatem skaner musiałby mieć wbudowaną pamięć/dysk) oraz cechujący się dobrymi parametrami technicznymi (za rozsądną cenę).
Ot, biorę skaner pod pachę i nic więcej nie potrzeba, aby zamienić zdjęcia w pliki (które później można w domu "obrobić" przy pomocy różnych programów graficznych).

Re: Jaki skaner do zdjęć?

05 sty 2010, 21:06

Nie spotkałem się ze skanerami z wbudowaną pamięcią. Jeśli takie są, to i tak pewnie przewyższają ceną zestaw skaner + komputer.
Jeśli chodzi o mobilność, to zawsze można zaopatrzyć się w Netbooka (http://www.ceneo.pl/Netbooki), który ma wymiary znacznie mniejsze od samego skanera i w zupełności poradzi sobie z takim zadaniem.
Co do skanerów, to zbyt dużego doświadczenia nie mam, ale wiem jak beznadziejnie potrafią skanować te najtańsze nieznanych firm. Myślę, że wybierając jednego z tańszych Epsonów lub Canonów można uzyskać satysfakcjonującą jakość.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Jaki skaner do zdjęć?

05 sty 2010, 21:29

Witam,
Mam taki mobilny zestaw. Mały gabarytowo notebook i bardzo poręczny skaner mieszczący się bez problemów w przegródce torby. Nie sprawia mi większych problemów wożenie tego kompletu na wizyty u rodziny gdzie dygitalizuję co tylko można uchronić przed zapomnieniem. Dodatkowo dokupiłem małą drukarkę, która czasami też ze mną wyjeżdża na takie wyprawy. Wszystko mieści się w jednej torbie, a mój osiemdziesięcioletni wujek mówi, że ma wrażenie jakbym wylądował z kosmosu z tym sprzętem. Dodatkową zaletą posiadania na miejscu pracy komputera jest możliwość sporządzania wszelkiego typu opisów do fotografii i przenoszenia ich w docelowe miejsca na dysku.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz

Re: Jaki skaner do zdjęć?

05 sty 2010, 21:42

Piotrze, można wiedzieć jaki konkretnie masz ten poręczny skaner i drukarkę?
Pozdrawiam, Marlena Ratajczyk

Re: Jaki skaner do zdjęć?

05 sty 2010, 21:49

Nie spotkałem skanera przenośnego z wbudowaną pamięcia który działa bez komputera.
Do pracy w terenie polecam skaner rolkowy Plustek OpticSlim M12 PLUS w cenie około 400 zł. Do tego oczywiście notebook niezbędny.

Re: Jaki skaner do zdjęć?

05 sty 2010, 23:11

Używam od bodaj 3 lat płaskiego skanera Plustek OpticSlim 2420.
Ostatnio skanowałem i powiększałem stare zdjęcia z formatu pocztówkowego do ok. 230x350, nie sądziłem że końcowy efekt przy korzystaniu ze sprzętu tej klasy będzie aż tak dobry.

Technologia popularnych skanerów wydaje się być już tak dopracowana i popularna że prócz sprzętu zupełnie nieznanych marek efekty powinny być podobne.

Większość skanerów jest podłączana i zasilana przez port USB.
Skaner i notebook mają podobny rozmiar i mieszczą się w powiększonej torbie do notebooka.
Byłbym ostrożny ze skanerami rolkowymi. Zarówno ze względu na dbałość o stan starych dokumentów jak i brak możliwości zeskanowania czegoś innego niż pojedynczy arkusz papieru.

Mój skaner zapewnie OPTYCZNĄ rozdzielczość 1200 dpi - akurat ten parametr warto sprawdzać.
Łamana klapa skanera pomaga przy skanowaniu czegoś więcej (grubszego) niż paru kartek.
Problemem bywa maksymalny format skanowania A4+ - niekiedy to trochę mało.

Prócz samego skanera bardzo istotny jest sposób skanowania i zapisywania skanów o czym było niedawno tutaj:
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=1721

Re: Jaki skaner do zdjęć?

06 sty 2010, 08:43

Witam,

jedyne co przychodzi mi na myśl to skaner ręczny Planon DocuPen RC800, ale to raczej drogi gadżet i ciekawostka niż dobry skaner. http://www.docupen.pl/
No chyba że chcemy skanować w archiwum na lewo, wtedy takie prawie szpiegowskie urządzenie może się przydać ;)

Tak jak przedmówcy, polecam w miarę płaski skaner (jak ten np. OpticSlim, o którym pisze Tomek) i taniego notebooka czy netbooka - i tak w terenie się przyda chociażby do sporządzania notatek, czy zajrzenia do danych genealogicznych.

Re: Jaki skaner do zdjęć?

06 sty 2010, 12:13

marwierrat napisał(a):Piotrze, można wiedzieć jaki konkretnie masz ten poręczny skaner i drukarkę?
Pozdrawiam, Marlena Ratajczyk


Witam,
W moim zestawie jest skaner firmy Canon „CanoSkan LIDE 90” i drukarka Canon iP100. Nie jest to sprzęt zbyt wysokiej klasy, ale jak do tej pory sprawdza się znakomicie. Problemem czasami jest skanowanie fotografii , gazet lub innych dokumentów o większych rozmiarach niż A4. W takim przypadku mam również skaner formatu A3, który ze względu na swoje gabaryty zabieram tylko w wypadku pewności, że zdobędę ciekawe skany. Jeżeli nie zależy mi w takim przypadku na jakości materiału to posługuję się aparatem cyfrowym, który też się sprawdza.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz

Re: Jaki skaner do zdjęć?

06 sty 2010, 12:30

Jeśli skanujemy standardowym skanerem coś większego od A4, to zawsze można robić to "na raty". Gdy już mamy wszystkie części w komputerze, wrzucamy je do programu graficznego, łączymy w jeden duży obrazek, przy okazji przycinając i ewentualnie obracając niektóre elementy. Przy takiej operacji lepiej wyłączyć wszelkie automatyczne poprawianie skanów, bo mogą przez to poszczególne części nieznacznie różnić się odcieniem. Oczywiście takie skanowanie i obróbka zabiera znacznie więcej czasu, ale okazyjnie można i tak się ratować.
Zazwyczaj przy dużych formatach nie jest aż tak istotna jakość (np. przy dokumentach), wtedy także posiłkuję się aparatem. Jakby nie było, jest to jednak najszybszy sposób kopiowania obrazów :)

Piotr

Re: Jaki skaner do zdjęć?

04 mar 2010, 12:55

Polecam skaner Epson Perfection V300 Photo (cena ok.450 zł). Charakteryzuje się wysoką jakością i prostotą obsługi. Skaner umożliwia skanowanie zdjęć, dokumentów do formatu A4 oraz slajdów i negatywów. Program posiada wiele opcji, które w znaczącym stopniu poprawiają skany. Wcześniej posiadałem skaner firmy Plustek OptiPro (dokładnie nie pamiętam). Firmy Plustek nie polecam. W 100% polecam jednak wymieniony wyżej model Epsona.

Pozdrawiam
Michał z Gniezna

Re: Jaki skaner do zdjęć?

04 mar 2010, 20:26

Hallo,
podpinam się pod temat z zapytaniem czy ktoś posiada, albo chociaż miał okazję ocenic skany wykonane skanerem Scandoo SD (firma dnt).
Jego wymiary w cm 26x3x3. Działa bez połaczenia z komputerem na akku lub baterie, zapisuje na karcie microSD do 32 GB. Max format A4, zapis w jpg, przesyłanie do komputera poprzez USB. Jego wyglad i dane techniczne są bardzo kuszące, ale ciekawa jestem jak wyglada zeskanowany dokument.
Nie znalazłam opisu w jezyku polskim, a więc podaję niemiecki http://www.dnt.de/neu/data/download/files/170/Scandoo%20SD.pdf
może stac sie super pomocą dla każdego genealoga
Teresa

Re: Jaki skaner do zdjęć?

04 mar 2010, 20:42

Tereso,

wyżej podawałem link do DocuPen - http://www.docupen.pl/ który jest na rynku od dłuższego już czasu (są nowe wersje). Kiedyś myślałem nawet o czymś takim, ale stosunek jakości i przydatności do ceny nie był korzystny. Za połowę tej ceny można kupić naprawdę niezły skaner, a laptopa i tak trzeba mieć. Poza tym starych dokumentów i tak nie powinno się czymś takim skanować (kręcące się gumowe rolki po dokumencie oraz światło skanera działają pewnie niezbyt korzystnie). Lepiej chyba do "szybkich" kopii mieć aparat cyfrowy, a do starych zdjęć u rodziny laptopa + lekki skaner A4.

Re: Jaki skaner do zdjęć?

04 mar 2010, 21:47

Witam!!!
Osobiście polecam skaner Plustek OpticPro ST48 - rewelacyjna jakość i przystępna cena. Skanuje również slajdy i negatywy.
Pozdrawiam
Sławek

ps. Miałem okazję skanować przy uzyciu Epson Perfection V300 Photo - zgadzam się że jest rewelacyjny, ale jak dla mnie ST48 jest lepszy:)

Re: Jaki skaner do zdjęć?

04 mar 2010, 21:50

Macieju,
oczywiscie laptop ze scanerem lub aparat fotograficzny to sa nasze obecne narzedzia pracy, ale moze sie zdarzyc, ze nie mamy ich pod reka w czasie niespodziewanej wizyty u rodziny a taki maly skaner mozna miec zawsze w torebce lub w kieszeni.
Scandoo jest duzo tanszy w porownaniu z Docupen, stad moje pytanie o jakosc skanow.
Pozdrawiam, Teresa

Jaki skaner mobilny?

14 sie 2010, 11:09

admin: dołączyłem do wątku o podobnej tematyce

Mam pytanie do kolegów informatyków. Nie znam się na zagadnieniach informatycznych, a chciała bym kupić skaner mobilny. Nie wiem jakie parametry powinien posiadać taki skaner (w cenie ok. 350 PLN), aby słuzył mi dobrze do skanowania ksiag metrykalnych, zdjęć, będąc "w terenie".
Znalazłam w Internecie:
- Plustek Optic Slim M12 350-430 zł
- M12+FR 350 zł
- M12+ 360 zł
- Iris Can Express 2 450 zł
- Vistaquest HS 500 330 zł
- SCANLINE MT 4090 sugerowana cena 350 zł (156g) CHIP poleca
Proszę podpowiedzcie w co warto zainwestować .
Serdeczności
krysia

Re: Jaki skaner mobilny?

14 sie 2010, 19:59

Witam,

Krysiu, przeniosłem Twój post do bardziej odpowiedniego wątku. Przeczytaj proszę cały ten wątek od początku, pisaliśmy już wcześniej o skanerach mobilnych - może warto rozważyć jakiś cienki i niewielki skaner stacjonarny, który nie zajmuje wiele więcej miejsca niż laptop, a ma z pewnością o wiele większe możliwości?
Nie znam żadnego z urządzeń, które przedstawiłaś. Mam w miarę zaufanie do firmy Plustek - robią skanery od wielu już lat, sam mam jeden model i jestem bardzo zadowolony, choć to już prawie zabytek

Re: Jaki skaner mobilny?

14 sie 2010, 20:42

:D Macieju, skaner stacjonarny mam HP Scanjet 3800. Laptopa nie posiadam. Problem jest , kiedy wyjeżdzamy, lub korzystamy z uprzejmości i mamy zaledwie 2 godz. tj czas pracy biura parafialnego na przeglądnięcie ksiag i wypisywanie. Zastanawiałam się czy szybciej wykonam zdjęcie, czy skan. Pomieszczenia są niedoświetlone a do tego mam aparat , który jest bardzo energochłonny (HP) a majac na uwadze dobro ksiag nie chciała bym uzywać flesza. Zapasowe akumulatorki już mnie zawiodły mimo naładowania. Jest jeszcze inny problem, wzrok . Po kilku godzinach przgladania i robienia zdjęć zdarzyło mi się, że zdjęcia wykonane były zupełnie nieczytelne. Tak mi się przydarzyło w Cekcynie. Był to dla mnie bardzo ważny wyjazd, a tu taka wpadka! :( Niestety nie mam własnego środka lokomocji, muszę korzystać linii kolejowych. Kto był na Kociewiu, Borach Tucholskich to wie jak tam długo sie podróżuje i to z przesiadkami. Mam taki sam problem jak marwierrat i Andiza. Zapisłam się na szkolenie zwiazane z programai genealogicznymi. Może Maćku i Piotrze uda Wam się zdobyć nieco informaci na temat skanerów od ręki...
Pozdrawiam
krysia

Re: Jaki skaner mobilny?

17 sty 2011, 17:18

fachowe podpowiedzi

http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=29829

urządzonka
oferta do kupna w sieci sklepów NETTO

Obrazek

moje urządzonko + aparat Fuji połaczenie obiektyw 58mm + funkcja makro
mozliwość skanowania pojedyńczych skanów, lub negatyów z paska filmu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

foto 1:1 bez winetowania, bez zniekształceń [ to wynik zastosowania mieszka]
+ możliwość prawidłowgo ustawienia naświetlania, przysłony [ ostrość ] i balnsu kolorów.
- dłuższy czas wykonania pojedynczego skanu

Re: Jaki skaner mobilny?

17 sty 2011, 19:01

kabat napisał(a):moje urządzonko + aparat Fuji połaczenie obiektyw 58mm + funkcja makro
...
- dłuższy czas wykonania pojedynczego skanu


Na pewno dłuższy? :) Wydaje mi się, że przy podobnej rozdzielczości, aparatem będzie jednak szybciej (a przede wszystkim jak wspomniałeś wcześniej - z dużo lepszą jakością).

Pozdrawiam
Piotr

Re: Jaki skaner mobilny?

17 sty 2011, 21:58

Wystarczy poszperać i można znaleźć coś bardziej poręcznego i dyskretnego :wink:
http://www.prostozchin.com/index.php?ma ... cts_id=137

http://www.youtube.com/watch?v=kVa3G3BdDwg
Odpowiedz