Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

01 paź 2007, 09:30

Ja mam bardzo podobną sytuację z moim pradziadkiem, który do lat 30-tych XX w. był kierownikiem i nauczycielem szkoły powszechnej w Wargowie II koło Objezierza w powiecie obornickim.
Mam trochę zdjęć szkoły i moich pradziadków z uczniami. Miałam nadzieję, że szkoła jeszcze stoi i mogłabym dowiedzieć sie czegoś więcej o pradziadku (kronika szkolna?). Przekopałam internet i nie znalazłam nic, oprócz jakiejś lakonicznej informacji, że szkoły już nie ma.
I teraz moje pytanie. Chciałabym dowiedzieć się, tak jak Ewa, gdzie mogłabym szukać jakichś informacji o szkole i jej historii.
A może ktoś z Was zna Wargowo i jego dzisiejsze realia?

Magda

szkoly

01 paź 2007, 19:00

Witajcie obie :)

Na waszym miejscu zglosilabym sie do najblizszej szkoly i zapytala. Co prawda ja nie szukalam nauczyciela, a uczniow, ale w jednym przypadku udalo sie. Dzisiejsza szkola (nowo wybudowana) ma stare swiadectwa z trzech zlikwidowanych.

Pozdrawiam
Slawa

01 paź 2007, 22:31

Witajcie!
Najczęściej na skutek zmiany stopnia organizacyjnego szkoły lub likwidacji, dokumenty przenoszono do szkoły, która przejmowała jej uczniow .
W sierpniu tego roku byłem w Wargowie. Widziałem również budynek szkoły, wybudowany przez rodzinę Żółtowskich. Stoi samotnie wśród pól, przy drodze do Objezierza. Wybudowano ją w połowie drogi między Wargowem I a II i Objezierzem. Dzisiaj są w niej mieszkania.
Być może więcej na ten temat może powiedzieć p. Wojciech Żółtowski, mieszkajacy w wargowskim dworze. Niestety, mnie nie udało się z nim porozmawiać. Warto odwiedzić Wargowo z pięknie odrestaurowanym dworem, wybudowanym przez Teodora Żółtowskiego z Nekli dla swojego pierworodnego syna Stanisława.
Jeśli wybierzesz się do Wargowa i będziesz miała odrobinę szczęścia, porozmawiasz z najstarszymi mieszkańcami - uczniami Twojego pradziadka.
Takie spotkania są bardzo ekscytujące. Przekonałem sie o tym wielokrotnie. Nie zapomnij o dyktafonie :wink:
Mam trochę zdjęć z Wargowa.
Pozdrawiam.
Jerzy

01 paź 2007, 22:50

Nr 4 na planie - lokalizacja szkoły w Wargowie
Obrazek

Dzisiejszy wygląd szkoły w Wargowie


Obrazek
Jerzy
Ostatnio edytowano 04 paź 2007, 18:49 przez juros, łącznie edytowano 1 raz

02 paź 2007, 07:31

Jurku, baaardzo dziękuję za te informacje i zdjęcia :D
Szkoła z czasów, kiedy mieszkali tam moi pradziadkowie z dziećmi wyglądała tak:

Obrazek

Obrazek

Jeśli masz jeszcze jakieś zdjęcia z wyprawy do Wargowa, bardzo proszę o podesłanie na priv.

Pozdrawiam serdecznie
Magda

02 paź 2007, 18:57

Stare zdjęcia, to prawdziwy skarb. Są czarujące. Chętnie obejrzelibyśmy kolejne.

Inne, współczesne z Wargowa
Ochronka
Obrazek
Dwór
Obrazek

02 paź 2007, 19:22

Zdjęć z Wargowa mam sporo, ale większość to zdjęcia moich pradziadków z dziećmi szkolnymi z kilku lat oraz rodzinki z przyjaciółmi.
Czy nadal jesteście zainteresowani prezentacją? :wink:

Magda

A Jurkowi bardzo dziękuję za zainteresowanie moim tematem i zdjęcia z Wargowa. Czy ta druga fotka przedstawia budynek dzisiejszego zespołu szkół ?

02 paź 2007, 20:09

Stare zdjęcia z przyjemnością obejrzymy. Każde z nich jest źródłem informacji historycznej.
Dwór ponownie należy do rodziny Wojciecha Żółtowskiego.
Dokąd uczęszczają dzieci z Wargowa - nie mam pojęcia. Być może do Obornik.
Pozdrawiam.
Jerzy

02 paź 2007, 21:37

Witam!
Właśnie jestem na etapie zbierania materiałów do opracowania historii szkoły. W związku z tym mogę się podzielić kilkoma informacjami.
Po pierwsze pierwsze kroki, jak już wspomniali moi poprzednicy należy skierować do szkoły - sukcesorki tej, której poszukujemy (często można w nich uzyskać dostęp do kronik, a przy przychylnym stanowisku dyrekcji może także do protokolarzy lub Księgi uczniów).
Po drugie, jeśli w szkole nie ma materiałów, które szukamy, należy się dowiedzieć, gdzie miał miejsce inspektorat szkolny, któremu szkoła podlegała (mówimy o okresie przed 1939 r.). Z dyżym prawdopodobieństwem w archiwum państwowym (jego oddziale), do którego przynależy terytorialnie miejscowość - siedziba inspektoratu, znajdują się archiwalia dotyczące nie tylko szkoły ale także teczki osobowe poszczególnych nauczycieli. Można spotkać nawet takie rarytasy, jak świadectwa szkolne.
Większe trudności napotkamy z okresem powojennym. Jeśli nie ma nic w szkole, powinniśmy skontaktować się z odpowiednim Kuratorium Oświaty - każde z nich prowadzi archiwum i gromadzi dokumenty związane z oświatą.
Jeszcze inną możliwość daje kontakt z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego - również archiwizują dokumenty związane z działalnością swoich członków.
To tyle
życzę powodzenia w poszukiwaniach!
Pozdrawiam!

02 paź 2007, 22:20

Dodam jeszcze, że wykaz władz szkolnych z roku 1924 jest dostępny w zasobach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej pod adresem
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=71476&from=latest
Znajdują się wnim między innymi wykazy inspektoratów szkolnych dla poszczególnych województw II RP.

03 paź 2007, 06:30

Mam chyba jakiś problem z WBC :(
Nie po raz pierwszy nie udaje mi się otworzyć pozycji, nie mam pojęcia co może być tego przyczyną...

03 paź 2007, 08:17

No to podsyłam kilka fotek z Wargowa.

1. 05.03.1925 Wargowo - dzieci szkolne
Obrazek

2. czerwiec 1923 Wargowo - dzieci szkolne
Obrazek

3. 29.01.1927 Wargowo - dzieci szkolne
Obrazek

4. 05.06.1927 Objezierze - komunia św.
Obrazek

5. maj 1930 Wargowo - pradziadkowie z przyjaciółmi
Obrazek

6. 1929 Wargowo - dzieci szkolne
Obrazek

7. maj 1930 Wargowo - pradziadkowie z przyjaciółmi
Obrazek

8. 26.05.1930 Wargowo - dzieci szkolne Święto Dziecka
Obrazek

9. Wargowo, gra w krykieta
Obrazek

10. 16.05.1932 Wargowo
Obrazek

Mam nadzieję, że zdjęcia się spodobają i pozwolą poczuć klimat tamtych lat...
Ostatnio edytowano 14 paź 2007, 21:31 przez kufferka, łącznie edytowano 1 raz

03 paź 2007, 09:01

Magdo,
zdjęcia są cuuudooowne!
Być może ktoś z czytelników rozpozna swoich przodków.
Może warto na naszej stronie stworzyć specjalną galerię starych fotografii?
Dlaczego mają one leżeć tylko w szufladzie???
W ten sposób przywrócimy pamięć o ludziach, którzy odeszli...
Zbliża się przecież tak ważne święto w polskiej tradycji.

Dziękujemy za te piękne zdjęcia.
Czy mogłabyś też przybliżyć postać Twojego pradziadka? Byłoby to pięknym uzupełnieniem tego zestawu fotografii i podniesionego tematu .
Jest on przecież częścią historii Wargowa.

Pozdrawiam serdecznie. :lol:
Jerzy

03 paź 2007, 10:11

Jurku, jest mi niezmiernie miło, że temat "chwycił" ;)
Jednak chyba Maciek, powinien stworzyć osobny wątek dla Wargowa, bo ten tu ukradłam Ewuni, która też przecież szuka informacji o swoim pradziadku :oops:
A pomysł z galerią zdjęć jest przedni. Jestem za!
Jeśli chodzi o mego pradziadka Erazma Gąsiorowskiego, niestety wiem niewiele.
Wiem z opowiadań mojej babci, że był cudownym, wyrozumiałym, pełnym szacunku dla każdego człowiekiem. Potrafił z uwagą rozmawiać z każdym, niezależnie od jego wykształcenia i pozycji, co kiedyś wcale nie było tak powszechną cechą.
Był niezmiernie kochającym mężem i czułym ojcem, spokojny, wrażliwy, nigdy nie podniósł głosu, ani ręki na dzieci. Wielki patriota.
Pochodził z Podkarpacia, urodził się w Wólce Turebskiej koło Rozwadowa (dziś Stalowa Wola).
Najprawdopodobniej pracę zawodową rozpoczął w 1899 r. Patent kwalifikacyjny uzyskał w 1903 r.
Jeszcze w 1914 roku mieszkał z rodziną w Małopolsce, a dokładniej w Gawłuszowicach pow. Mielec. Niestety wojenna zawierucha i prześladowania rodziny przez Rosjan zmusiły ich do wyjazdu do sąsiedniej Woli Pławskiej. Prawdopodobnie w 1917 r. został zmobilizowany i wcielony do c.k. armii. Do Wargowa rodzina przyjechała jesienią 1920 r.
W 1936 r. przeszedł na emeryturę i wraz z rodziną przeprowadził się do Poznania.
W 1940 r. wraz z żoną Rozalią i dwoma synami oraz rodziną jednego z nich zostali wysiedleni najpierw do baraków w Głównej, a później do Generalnej Guberni. Trafili do Olsztyna koło Częstochowy, a następnie do Radymna koło Jarosławia, gdzie mieszkała siostra Erazma, potem do Rozwadowa koło Stalowej Woli, gdzie zmarł w marcu 1941 r.
Tyle informacji posiadam, niewiele tego, choć rodzinne wspomnienia Jego Osoby, wśród których się wychowywałam, sprawiły, że jest mi bardzo bliski.
Miałam nadzieję, że być może w wargowskiej szkole zachowała się jakaś kronika lub dokumenty, które mogłyby wnieść coś nowego do moich poszukiwań, a tu kalpa, szkoły nie ma...
Gdyby ktoś miał pomysł gdzie powinnam jeszcze poszukać bardzo proszę o podpowiedź.

Magda
Ostatnio edytowano 05 paź 2009, 11:26 przez kufferka, łącznie edytowano 1 raz

zdjecia

03 paź 2007, 17:03

Witajcie,
Stworzenie galerii zdjec w jakis przemyslany sposob jest bardzo dobrym pomyslem. Sama mam wiele zdjec, nie tylko rodzinnych. Zbieram przedwojenne zdjecia z podpoznanskich wsi i chetnie swoje z nadzieja na jakas sympatyczna wymiane.

Pozdrawiam
Slawa

04 paź 2007, 12:08

Witajcie ponownie!
Spieszę z kolejnym wpisem, bo wczoraj, kiedy zamieściłam fotki na forum, spotkała mnie baardzo miła niespodzianka :)
Odezwał się do mnie Maciej Stanek, który wczoraj dołączył do userów forum WTG :)
Maciej mieszka w Wargowie, a jako dziecko mieszkał...w szkole, w mieszkaniu moich pradziadków! Jego Mama była również nauczycielką.
Tak więc Maciej, w cudowny dla mnie sposób, jest w posiadaniu kserokopii kronik szkolnych, pisanych przez mego pradziadka Erazma.
Przysłał mi również fragment pracy swego Syna nt. Wargowa I i szkoły, w której również pojawia się postać mego pradziadka, na prawdę bardzo zajmująca lektura.
Maciej podjął się również identyfikacji fotografii i okazało się, że część zdjęć jest zrobiona w Wargowie I, a część w Wargowie II, gdzie była druga szkoła.
Mam nadzieję, że to dopiero początek mojej przygody z Wargowem ;)

Jestem jeszcze w małym szoku, bo spadło na mnie tyle informacji, że nie byłam w stanie tego wszystkiego sobie poukładać.
Ale muszę powiedzieć głośno i wyraźnie, że to dzięki forum WTG spotkała mnie ta ogromna frajda. Bardzo dziękuję za okazane zainteresowanie, bo gdyby nie zachęta Jurka nie pociągnęłabym tego wątku i nie przyciągnęłabym Macieja, który też trafił tu przypadkiem.
A może to wcale nie był przypadek?

Pozdrawiam
Magda

04 paź 2007, 13:10

Gratuluję Magdo! Cieszę się z Twojego sukcesu i nowych znalezisk. Ostatnio czytałem takie kroniki szkolne w których znaleźli się moi krewni. Ty możesz czytać taką pisaną przez przodka, co przysporzy jeszcze więcej miłych dreszczy.

pozdrawiam i życzę miłej lektury :)
Piotrek

04 paź 2007, 15:26

Magdo,

Cieszę się, że dzięki naszemu forum znalazłaś te wszystkie informacje. Trzeba jednak przyznać, że Jurek ma "tajemniczą" moc i dzięki niemu wiele podobnych historii także znalazło swoje wyjaśnienie. Ja na przykład dzięki Jurkowi trafiłem na pamiętnik Andrzeja Zajączka, brata mojego (3xpra)-dziadka, który dostarczył mi podobnych wrażeń, jak Tobie historia z Wargowem.

Zastosowałem się do Twojej sugestii i przeniosłem temat szkoły w Wargowie i Twojego pradziadka do osobnego wątku. A i Ewie w starym wątku coś napisałem, żeby nie było jej przykro. Teraz pozostaje jej czekać aż Jurek znów coś wymyśli w sprawie Wielkiej Lipki ;-)

Co do starych zdjęć... Cóż, mamy trochę ograniczone miejsce żeby wrzucać wszystkie fotografie na każdy temat. Jeśli jednak ktoś chciałby mieć jakąś galerię tematyczną, na konkretny temat, to można pomyśleć.

Ach, i jeszcze jedna uwaga, tym razem techniczna - Jurku, czy mógłbyś wrzucać miniaturki zdjęć (tak jak zrobiła to Magda), zamiast całych dużych zdjęć? Wrzucenie dużego zdjęcia powoduje, że tabelka z postami strasznie się rozszerza i źle się czyta posty, bo trzeba przewijać je w poziomie. Jesli chcesz, to możesz każdej chwili zmienić swojego posta wybierając guzik "ZMIEŃ".

Pozdrawiam
Maciej

04 paź 2007, 19:18

Magdo i Maćku!
Dziękuję za miłe słowa.
Przepraszam wszystkich za niedogodności, spowodowane moim brakiem umiejętności poruszania się w obrębie internetu. Jestem jeszcze z tamtej epoki. Uczę się metodą prób i błędów.
Mam nadzieję, że mi wybaczycie. :oops:

Jeśli idzie o stare zdjęcia, możemy je umieszczać w witrynie fotosik.pl.
Nie będzie wtedy zajmowane miejsce na sewerze, na którym zawieszona jest nasza strona. Maćku, czy mam rację?
Można byłoby dopisać na forum jeszcze jeden rozdział, w którym znalazłyby się stare zdjęcia. Myślę, że warto.
Pozdrawiam.
Jerzy

17 paź 2007, 20:27

Witam ponownie w wątku o Wargowie.
W ubiegłą niedzielę wraz z moim tatą i siostrą odbyliśmy sentymentalną wycieczkę do Wargowa śladami moich pradziadków.
Pojechaliśmy tam na zaproszenie Macieja Stanka i Jego Rodziny, którzy zaprosili nas i spędzili z nami niedzielne popołudnie. Maciej wraz synem Mikołajem obwieźli nas po Wargowie i Objezierzu, pokazali szkołę (dziś budynek zarządzany jest przez MPGM w Obornikach), w której mieszkali moi przodkowie i rosnącą tuż obok "lipę marszałka", drzewo posadzone przez mego pradziadka 10.11.1936 r. by uczcić wręczenie buławy marszałkowskiej gen. E. Rydzowi-Śmigłemu. Udało nam się także zwiedzić kościół gdzie mój dziadek przystępował do komunii św., a jego brat brał ślub. Moja wścibska siostra tak zakręciła proboszczowi w głowie, że mimo niedzieli i gości, jakich miał na plebanii otworzył specjalnie dla nas kościół, a potem drzwi biura parafialnego, odszukał akt ślubu brata mego dziadka i pozwolił go sfotografować ;)
Dla poszukujących w parafii w Objezierzu mam chyba dobrą wiadomość.
Od niedawna jest nowy proboszcz, ponoć poprzedni był "trudny" i raczej niechętny do współpracy, a nowy wydaje się całkiem sympatyczny i uczynny.
A tu kilka fotek z naszej wyprawy:

szkoła i pradziadkowa lipa
Obrazek
ganek, na którym ponad 70 lat temu fotografowali się moi przodkowie, nic się nie zmienił od tamtych czasów:
Obrazek
z siostrą i tatą, wzorem przodków, na ganku :)
Obrazek
tata dumny i wzruszony poklepuje lipę posadzoną ręką swego dziadka Erazma
Obrazek
Ostatnio edytowano 18 paź 2007, 07:25 przez kufferka, łącznie edytowano 1 raz

17 paź 2007, 21:41

Kufferko

Zdjęcia są cudowne.Wspaniała pamiątka. :)
A co do księży to faktycznie można delikatnie "zakręcić", nie wszyscy są służbiści i źle nastawieni do "poszukiwaczy". W jednej z parafii dostałam wszystkie księgi jakie były dostępne...... . Proboszcz poprosił mnie tylko żeby nie zrobić im krzywdy i sobie poszedł :wink: Oby takich było więcej ale to tylko są nasze marzenia.

Pozdrawiam Jola

Re: Pradziadek nauczyciel - Szkoła w Wargowie

11 maja 2011, 09:04

Od jakiegoś czasu Wargowo ma swoją stronę internetową, gdzie można znaleźć wiele informacji dot. jego historii i mieszkańców, stare fotografie i sprawy bieżące. Opisane są także losy wargowskich szkół i zamieszczone indeksy uczniów z lat 1878-1945.
Polecam!
http://www.wargowo.pl/

Re: Pradziadek nauczyciel - Szkoła w Wargowie

13 maja 2011, 06:14

kufferka napisał(a):Od jakiegoś czasu Wargowo ma swoją stronę internetową, gdzie można znaleźć wiele informacji dot. jego historii i mieszkańców, stare fotografie i sprawy bieżące. Opisane są także losy wargowskich szkół i zamieszczone indeksy uczniów z lat 1878-1945.
Polecam!
http://www.wargowo.pl/


Żeby każda wieś miała taką swoją stronę :)
Ech ...
Odpowiedz