Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Fotografie nagrobkowe

23 sie 2010, 14:15

Witam,

Mam dwie owalne fotografie nagrobkowe wykonane na porcelanie w latach 1980-tych. Obie są w nienajlepszym stanie: jedna z nich jest przełamana na pół po oderwaniu się od nagrobka, a obie są mocno obdrapane na brzegach. Ponieważ oryginalne zdjęcia nie dają się zlokalizować w rodzinie :) a chcielibyśmy zachować te wizerunki na grobie pradziadków po remoncie nagrobka, więc rozważam odnowienie tych fotografii w jakimś zakładzie, który zajmowałby się renowacją takich przedmiotów (nie jest to jakieś wielkie dzieło sztuki), lub wykonanie ponowne takich fotografii z istniejącego pierwowzoru - z retuszem w miejscu przełamania i odpowiednim wykończeniem.

Może ktoś z Was kojarzy, czy gdzieś w Poznaniu lub okolicy dałoby się takie zlecenie wykonać - w opcji pierwszej, jeśli koszt nie będzie zbyt duży - lub w opcji drugiej?

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Fotografie nagrobkowe

23 sie 2010, 17:00

A może zrobisz zdjęcia tym fotografiom i wstawisz tutaj ? Można spróbować wyretuszować.
Na 4gen-ie jest cały wątek, o ile dobrze pamiętam retuszowałem też zdjęcia nagrobne, wszystko zależy od tego jak mocno są zniszczone i czy da rade zrobić im dobrej jakości zdjęcie.

Re: Fotografie nagrobkowe

23 sie 2010, 17:49

Tzw, ,,porcelanka'' w fotografii tradycyjnej była techniką niezbyt łatwą i stosowaną w niewielu zakladach fotograficznych. Fotografia na porcelanie wymagała wypalania w specjalnym piecu ceramicznym. Jednak udalo mi się znależć firmę, ktora takie ,,porcelanki'' oferuje :
http://www.nagrobki-warszawa.pl/index.html

Cennik i wzory/przyklady/ znajdziemy w odpowiedniej zakładce - ,,zdjęcia porcelanowe''.


Pozdrawiam
----------------------------------------
Andrzej

Re: Fotografie nagrobkowe

23 sie 2010, 18:30

Zakłady wykonujące takie fotografie zaznaczają, że zdjęcie wyjściowe powinno być jak najlepszej jakości, najlepiej profesjonalne. W tej tematyce specjalizuje się prof. dr hab. Andrzej Florkowski z ASP w Poznaniu (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Może warto by z nim się skontaktować w przedmiotowej sprawie. Natomiast jeśli chodzi o firmy wykonujace takie fotografie w Poznaniu to znalazłam:
- Foto-Porcelana. Fotografie nagrobkowe ul. Odolanowska 8, Poznań tel. 61 868-57-82
- e-mail:grafikam@poczta.onet.pl (firmy ne znam) tel. 501-658-998
Generanie wykonanie takiej fotografii (owal) to koszt około 100 zł , w kolorze sepia + ramkia nieco drożej
Myślę, że porada by zrobić zdjęcie z tego co masz Łukaszu i próbowąć naprawy poprzez retusz to jest poczatek działania
Pozdrawiam
krysia
Odpowiedz