Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

01 wrz 2010, 13:08

Witam dla zainteresowanych mam dane urodzenia i niekiedy zgonow dzieci powyzszych malzenstw ze Srody Wlkp i Kijewa k/Srody Wlkp.

Jan Kaczmarek /stelmach,kolodziej/ - Marianna Sterczynska
dzieci: Marcyannus Julianus, Marianus Joannes, Franciscus Joannes

Tomasz Kaczmarek - Katarzyna Lis /Liss/
dzieci: Wladyslawa, Stanislaw, Helena

Andrzej Kaczmarek - Marianna Jaskola /przez "o"kreskowane/
dzieci: Kazimierz Albin, Valentina, Antoni Leon, Teodozja, Helena

Wszystkie daty pomiedzy 1894-1900.
Pozdrowienia

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

19 paź 2010, 02:23

Warto oglaszac na forum, to co sie ma gdzies zapisane w papierach a dotyczy innych, obcych rodzin, osob, wydarzen.
Dzisiaj zgosila sie do mnie prawnuczka w/w malzenstwa Kaczmarek+Jaskola o przekazanie jej info jakie posiadam. :D

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

19 paź 2010, 23:19

Ogromnie dziękuję za przekazane informacje. Mam nadzieję, że uzupełnią luki w moich poszukiwaniach.
Pozdrawiam
Olga

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

16 cze 2012, 23:08

Swojego czasu dzięki Hani i jej wpisowi o Kaczmarkach znalazłam to forum. Dziękuję Haniu.
Obrazek


Po poszukiwaniach w archiwum potwierdziłam, że wspominani przez Hanię Kaczmarkowie ze Środy Wielkopolskiej to moi pradziadkowie:
Andrzej Kaczmarek - Marianna Jaskóła (dzieci: Kazimierz Albin, Walentyna, Antoni Leon, Teodozja, Helena i Leon - mój dziadek).
W czasie moich poszukiwań okazało się, że Andrzej miał wcześniej dwie żony: Antoninę Klemczak, która zmarła w niespełna miesiąc po ślubie i drugą żonę Katarzynę Szymkowiak ( *~ 1852 r. Mączniki? Janowo?, +16-07-1890 r. Środa ). Z tego małżeństwa wiem o następujących dzieciach:
1. Pelagia Grząślewicz /Kaczmarek/ (*1872 r. Środa - +1948 r. Środa ) - mąż Tomasz
2. Wiktoria Kaczmarek (*1874 r. Środa )
3. Marianna Kaczmarek (*1876 r. Środa )
4. Stanisław Kaczmarek (*1878 r. Środa )
5. Eleonora Kaczmarek (*1881 r. Środa )
6. Stanisława Heciak /Kaczmarek/ (*1883 r. Środa ) , mąż Józef Heciak ślub prawdopodobnie 1908 Lichtenberg (Berlin)?
7. Józefa Kaczmarek (*1885 r. Środa)
Poszukuję potomków, informacji o dalszych losach tych potomków Andrzeja.
Sam Andrzej (*1841 r. Brodowo, parafia Nietrzanowo, +1906 r. Środa ) był synem Wojciecha i Nepomuceny Kubiak. Marianna Jaskóła - moja prababcia - była jego trzecią żoną.

Przy okazji szukam też informacji o rodzinie Marianny - rodzinie Jaskóła/Jaskuła, zamieszkującym parafię Mądre, Mączniki I Środa Wielkopolska.
Ostatnio edytowano 17 cze 2012, 01:35 przez Olga T., łącznie edytowano 1 raz

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

17 cze 2012, 00:54

Bliźnięta Kaczmarek Anna i Marianna *11.7.1872 Puszczykowo rodzice Andrzej Kaczmarek Katarzyna Andrzejczak akt91 Kostrzyn

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

17 cze 2012, 10:43

Śluby:
Środa
18.04.1894
Józef Grząślewicz kawaler ze Środy lat 25
Marianna Kaczmarek panna ze Środy lat 18
Świadkowie: Władysław Adamczewski ze Środy i Grzegorz Lesiński z Pętkowa

18.06.1891
Tomasz Grząślewicz kawaler ze Środy lat 23
Pelagia Kaczmarek panna ze Środy lat 18
Świadkowie: Andrzej Kaczmarek i Antoni Kaczmarek obaj ze Środy

Poszukuję rodziców tych Grząślewiczów oraz ich potomków.

Pozdrawiam :)
Basia

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

17 cze 2012, 14:15

Bożeno - dziękuję za informacje.

Basiu, co do rodziców Tomasza Grząślewicza, to zastanawiam się, czy pewnym tropem nie jest Śmigiel. Tam również niejaki A. Grząślewicz był stelmachem:
Obrazek

Tomasz Grząślewicz był również 99% stelmachem - swojego czasu Bogdan zamieścił reklamę warsztatu Tomasza wśród pamiątek ze Środy:
viewtopic.php?p=28542#p28542

Może zatem warto szukać wśród stelmachów? Przyznaję, nie zwróciłam uwagi, czy wcześniej w Środzie występuje nazwisko Grząślewicz.

Andrzej Kaczmarek (choć nie ukrywam, że nie mam 100% pewności, czy chodzi o mojego pradziadka - jego status w księgach metrykalnych wciąż się zmienia, wyrobnik, właściciel domu, włodarz :shock: , tylko po żonach - mam pewność, ze chodzi o niego :lol: , nie jest jednak ani razu określony jako stelmach. Jako stelmach występuje Jan Kaczmarek - przypuszczam, że jego brat, może kuzyn, bo są wzajemnie chrzestnymi swoich dzieci. Może Andrzej objął warsztat po bracie? A Tomasz Grząślewicz, wpierw jego uczeń, został później mężem najstarszej córki Andrzeja Pelagii? To oczywiście tylko przypuszczenia.

W każdym bądź razie około 1882 roku pojawia się ogłoszenie (Goniec Wielkopolski 11 czerwca 1882) Andrzeja Kaczmarka o osiedleniu się w Środzie jako Stelmach i oberżysta i szukającego ucznia:
Obrazek

Kilka lat po ślubie Pelagii i Tomasza - Andrzej daje ogłoszenie (Postęp 13 września 1896) o poszukiwaniu czeladnika kowalskiego, który mógłby zastępować majstra - jeżeli to mój Andrzej to miał wtedy 55 lat i może już nie czuje się na sił
ach prowadzić dalej samodzielnie warsztatu?
Obrazek


Tym bardziej, że jeszcze tego samego roku (Postęp 27 listopada 1896) jest gotowy nawet wydzierżawić Kuźnię:
Obrazek
Przypuszczam, że Tomasz w końcu objął warsztat po teściu. Oczywiście to wszystko na razie przypuszczenia.

Mam pewne dane na temat dzieci Tomasza i Józefa z kart meldunkowych w formacie jpg, wyślę Ci na maila, ale podaj mi Basiu adres na PW.

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

17 cze 2012, 20:44

Olgo.

Jeśli zależy Tobie na kontakcie z Jaskułami z parafii Mączniki, to mogę w tej sprawie pomóc.
Prześlij odpowiedź na e-maila.

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

20 cze 2012, 23:35

Olgo dziekuje bardzo za sliczna roze, mila niespodzianka :)

Zycze powodzenia w dalszych poszukiwaniach swoich przodkow :!:

Pozdrowienia

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

05 sie 2014, 00:05

Strzal w "10-tke" :!:

Genealogia to piekna rzecz zwlaszcza jak po drodze poszukiwan
znajdujemy terazniejszych krewnych, niewazne /przynajmniej dla mnie/,czy bliskich czy dalekich.
Do tego ci krewni obcuja z nami od dluzszego czasu na forum WTG i to w jednym temacie :!: to juz wogole jest
super niespodzianka :!: Taka wlasnie kolejna juz niespodzianka na forum WTG trafila mi sie dzisiaj
kiedy otrzymalam maila od Olgi.
Olga napisala do mnie z pytaniem i informacjami czy taki a taki nie jest moim przodkiem ?
No pewnie, ze jest :!:
Okazalo sie, ze mamy wspolnego protoplaste rodu, ktory urodzil sie w Brodowie niedaleko Srody Wlkp okolo 1740 roku.
Dzieki Oldze uzupelnilam informacje o rodzicach i rodzenstwie mojego Pra-Pra-Pra-Pra-Pradziadka, ktorych to informacji nie posiadalam, za co Jej dziekuje bardzo :D
Przodek Olgi i moj to bracia Jakub i Marcin synowie Augusta i Reginy.
A niezmienna kolebka rodu bylo zawsze Brodowo, wies niedaleko Srody Wlkp.

Ciesze sie, nigdy bym nie spodziewala sie takiego obrotu sprawy :D

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

05 sie 2014, 14:31

Witam!

Bezskutecznie poszukuję wszelkich informacji o rodzinie Andrzeja Kaczmarka ur. w 1841 roku, który ożenił się z Katarzyną Jędrzejczak (ur. 1843) w 1866 w Wierzenicy. Nie mam pojęcia skąd Andrzej pochodził. Może pojawił się gdzieś u Was...

Pozdrawiam

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

05 sie 2014, 14:56

Również ogromnie się cieszę :)
Tak po cichu byłam pewna, że nie bez przyczyny trafiłyśmy na siebie, Haniu :)
Co prawda łączy nas dość dalekie pokrewieństwo (jak obliczył mój program genealogiczny łączy nas pokrewieństwo 13 stopnia), ale jakaś tam cząstka w końcu wspólna.
Nasz wspólny przodek to wspomniany półkmieć August Kaczmarek (*około 1740 - +07-01-1820)
Dla Hani to pra(5)dziadek, dla mnie pra(4)dziadek.

P.S. O Kaczmarkach z Wierzenicy niestety nic mi nie wiadomo, choć i tam mam swoje korzenie, ale z innej gałązki. Nawet bym skłonna bym była posądzić mojego pradziadka o kolejne małżeństwo (w końcu urodził się w 1841 roku również) ale podczas swojego pierwszego ślubu w 1867 roku z Antoniną Klemczak wyraźnie jest określony jako kawaler. Co do Wierzenicy, może warto sprawdzić w księgach parafii Kicin? Od 1812 r. obowiązywała unia personalna pomiędzy parafiami Kicin i Wierzenica, proboszczowie z Kicina opiekowali się równocześnie parafią wierzenicką. Nieraz akty znajdowałam raz tu, raz tam... ba... przez jakiś czas akty były prowadzone w jednej księdze. Stąd nieraz trudność w odnalezieniu konkretnej osoby. No i warto sprawdzić akt zgonu wspomnianego Andrzeja.

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

05 sie 2014, 19:02

Hania napisał(a):Tomasz Kaczmarek - Katarzyna Lis /Liss/
dzieci: Wladyslawa, Stanislaw, Helena


Moi Lisowie pochodzą z Kijewa. Mój 5x pradziadek Jakub, wymieniany m.in. w katastrze pruskim (1738-1797) miał za żonę Katarzynę (1750-1790). Brali oni ślub 20 stycznia 1771 roku w Środzie. Wiem na pewno o szóstce ich dzieci: Maciej (ur. 1772), Roch (ur. 1773), Barbara (ur. 1774), Anna (ur. 1776), Wojciech (ur. 1777), Sebastian - mój 4x pradziadek (1779-1838), który później przeniósł się do pobliskiego Włostowa i ożenił się z Małgorzatą Ławniczak / Fornalanką (1782-1852) dnia 13 listopada 1803 roku.

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

05 sie 2014, 20:01

koszuciak napisał(a):
Moi Lisowie pochodzą z Kijewa. .
Co prawda, wspomnianej pary, czyli Tomasza i Katarzyny Liss/Lis nie mam w swoim drzewie, jednak też mam kilka notatek na ich temat. Rodzicami Katarzyny byli Walenty Lis i Józefa Mrozik/ Mrozyk. Dzieci Tomasza i Katarzyny Kaczmarków rodzą się w Kijewie, później w Środzie.

U siebie w drzewie mam też Mariannę Mikołajczak, urodzoną około około 1802 w Garbach, ktora w 1820 roku, w parafii Mądre ślubuje niejakiemu Mikołajowi Lisowi, urodzonemu około 1796 roku, synowi Macieja Lisa i Konstancji z domu Semerdyk/Samerdyk (?) Czy masz takie osoby w swoim drzewie?

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

06 sie 2014, 13:38

Możliwe, że jest to jeden i ten sam Maciej, ponieważ Mikołaj rodzi się, gdy Maciej Lis, występujący w moim drzewie, miałby około 24 lat, więc jest to jak najbardziej możliwe. A z Kijewa do Mądrych i Garb wcale nie jest daleko...

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

06 sie 2014, 14:10

Marianna Mikołajczak po mężu Lis to siostra mojego 3xpradziadka. Zapisuję sobie tę hipotezę do sprawdzenia :) Niestety w moich notatkach na razie brak informacji, skąd był Mikołaj.
Wojtku, a nazwisko Nowaczyk, którego szukasz to jaki rejon? Mam w drzewie Nowaczyków/ Nowaków z Wierzenicy/Kicina/Swarzędza.

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

06 sie 2014, 15:31

Nowaczyków mam w dwóch niewiążących się ze sobą gałązkach - jedna to Annopole i Słupia (par. Środa), a druga to Grab (par. Żegocin).

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

19 lis 2014, 11:38

Olga T. napisał(a):
koszuciak napisał(a):
U siebie w drzewie mam też Mariannę Mikołajczak, urodzoną około około 1802 w Garbach, ktora w 1820 roku, w parafii Mądre ślubuje niejakiemu Mikołajowi Lisowi, urodzonemu około 1796 roku, synowi Macieja Lisa i Konstancji z domu Semerdyk/Samerdyk (?) Czy masz takie osoby w swoim drzewie?

Witam Panią.
Od niedawna poszukuję swoich przodków.
W wyszukiwarce małżeństw Poznan Projekt znalazłem następującą parę : Adam Andruszkiewicz(27 lat) i Margaretha Lis(32 lata), którzy ślubowali w parafii Mądre - wpis 3/1821.
Margaretha Lis to moja 3 lub 4xprababcia(nie wiem jak to dokładnie policzyć).
Nie mam żadnych danych o jej rodzicach i rodzeństwie.
Czyżby osoby występujące w Pani drzewie były z nią spokrewnione? Myślę o Macieju Lisie(brat lub kuzyn?) i jego rodzicach.
Nie wiem gdzie dalej szukać, aby to potwierdzić. A może Pani ma jakieś wiadomości i zechce się nimi podzielić?

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

19 lis 2014, 14:05

leszekj napisał(a):. A może Pani ma jakieś wiadomości i zechce się nimi podzielić?

Niestety nie mam danych o Małgorzacie Lis.
Pozostaje niestety kwerenda w księgach metrykalnych bezpośrednio w Archiwum.

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

19 lis 2014, 17:52

Dzięki za odpowiedź.

Re: Kaczmarek

24 lis 2015, 20:02

Witam,
nazywam się Emil Zbierski od 12 lat zajmuję się genealogia rodziny Zbierski, Drzymała, itp.

Szukam informacji na temat
Anny Zbierskiej (z domu Kaczmarek ) 27.06.1903-15.07.1982 nie wiem gdzie sie urodzila, zmarla w Swarzędzu. To moja prababka. Rodzina moja nie utrzymywała kontaktow od jej strony.
Czy ktoś ma jakiejs informacje?pozdrawiam

Re: Kaczmarek-Jaskola,Kaczmarek-Sterczynska, Kaczmarek-Lis

24 lis 2015, 21:35

Witam!
Najprostszym sposobem-szukać odpowiedzi w księgach parafialnych i USC Swarzędz.

Re: Kaczmarek

26 lis 2015, 12:26

emilzbierski napisał(a):Witam,

Anny Zbierskiej (z domu Kaczmarek ) 27.06.1903-15.07.1982 nie wiem gdzie sie urodzila, zmarla w Swarzędzu. To moja prababka. .

Może warto się zgłosić do Swarzędza do USC, odpis aktu zgonu prababki powinni wydać, zwykle jest adnotacja o miejscu urodzenia i rodzicach. Podobne dane powinny być też w akcie ślubu.
Wśród moich Kaczmarków (z okolic Środy) akurat nie ma Anny urodzonej w tym okresie. Kaczmarek to bardzo popularne nazwisko.
Odpowiedz