Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Spam - niechciane wiadomości i łańcuszki

28 wrz 2010, 22:35

Witam. PRAGNĘ OSTRZEC KOLEGÓW I KOLEŻANKI ! Od trzech dni otrzymuję od niejakiej LINDY MORGAN vel MISS z Afryki - Sudanu błagalny list o pomoc w wydostaniu się z Afryki i pomoc w odzyskaniu kilku milionów pieniędzy z Angielskiego banku Bardzo prosi o zachowanie jej e-meila w tajemnicy , zadałem se trudu i wpisałem do wyszukiwarki jej dane i okazało się że jest na liście oszustów.Pierwszy list kilka słów ,wskazywał na poszukiwania genealogiczne radzę nie odpisywać na listy podszywające się na poszukiwania zamieszczam adres oszustki Linda Morgan <lindamorgan5055@yahoo.co.uk>Linda Morgan
Paweł Łukowski Wrocław

Re: Ostrzeżenie

28 wrz 2010, 23:14

Pawel ja takich listow dostaje dziennie ok 10. Powaznie !!!!. Jak nie znam nazwiska nadawcy zaraz wywalam. Moze to niezbyt dobrze bo i moge wywalic uczciwy list. Ale bezpieczenstwo moje i mojego komputera jest najwazniejsze.

Re: Ostrzeżenie

29 wrz 2010, 06:56

:)

Podobnie jak Krzysztof dostaję takich istów kilka dziennie (może dzięki ujawnieniu mojego adresu na stronie internetowej). Z zasady oznaczam je w Outlooku jako spam i automatycznie odsyłam do Kaspersky Lab, jako wzór spamu szerządzego się w sieci. List jest w ten sposób usuwany z mojego komputera. Nawet go nie czytam - szkoda na to czasu :)

Re: Ostrzeżenie

29 wrz 2010, 08:10

Ubogacę sprawę o wątek regionalny ;)

Kolekcjonowaniem i analizowaniem internetowych łańcuszków, piramidek finansowych, listów od oszustów i podobnego spamu zajmuje się nasz ziomek - dr Filip Graliński z Zakładu Metod Numerycznych UAM.
Polecam jego stronę internetową http://atrapa.net/chains. Adres podaję wszystkim, którzy wysyłają mi na przykład maile ze zdjęciem poparzonej dziewczynki w naiwnym przekonaniu, że ktoś tam wypłaci jej rodzicom trzy grosze od każdego maila... Strona demaskuje te i podobne im mechanizmy.

Re: Ostrzeżenie

29 wrz 2010, 09:25

Wielokrotnie jak każdy rozsądny użytkownik sieci usuwam nieznaną pocztę , rzecz w tym że ona się podszywa pod poszukiwania genealogiczne dlatego zamieściłem o tym informację żeby pokazać jej adres e-mail , zdarzyło mi się kilkakrotnie że usunąłem nieznaną pocztę która była do mnie na którą czekałem .
Paweł Łukowski

Re: Ostrzeżenie

29 wrz 2010, 17:18

Ja kasuję bez czytania każdy list, który w pierwszym zdaniu wspomina jakiś kraj afrykański lub arabski :)
Jeszcze nigdy nie skasowałem czegoś, co by na to nie zasługiwało...
Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Ostrzeżenie

01 paź 2010, 08:24

Witam.
Dziś rano dostałam taką wiadomość od znajomego,który pomagał mi w odkryciu miejsca spoczynku mojego wuja w Borne Sulinowo.


Witam!

Takie ostrzeżenie dostałem od znajomego,więc przesyłam je dalej.Pozdrawiam.


Gizio.
Ważne OSTRZEŻENIE !!!


Wyślij to ostrzeżenie przyjaciołom, rodzinie i firmom z którymi masz kontakt. W następnych kilku dniach nie próbuj otwierać maili wysłanych z tytułami *"POCZTOWKA Z HALLMARK"* niezależnie od kogo je dostaniesz.
Jest to pocztówka ze zdjęciem, które "spali" cały twardy dysk C na twoim komputerze.
Ten wirus możesz otrzymać od każdego kto ma Twój adres E- mailowy w swojej liście z kontaktami. Dlatego powinniście zawiadomić wszystkie osoby, które macie w skrzynce kontaktowej i z którymi mailowo wymieniacie korespondencję - lepiej jest dostać to ostrzeżenie nawet 25 razy niż raz otworzyć mail z tym wirusem.
Jeśli dostaniecie wiadomość nawet od przyjaciela z pocztówką nie otwierajcie go. Wymażcie go natychmiast i natychmiast wyłączcie komputer.
Według CNN jest to najgorszy wirus jaki znano. Przez Microsoft oceniany jako najbardziej niszczący wirus do tego czasu.
Wirus ten został odkryty przez McAfee przedwczoraj i nie istnieje jeszcze program do naprawy po zniszczeniu danych przez ten wirus.
Wirus ten niszczy twardy dysk w miejscu, gdzie kompletuje się najważniejsze dane.
Prześlij to ostrzeżenie wszystkim. Pamiętaj, wysyłając to ostrzeżenie - skorzystają z tego wszyscy.

Re: Ostrzeżenie

01 paź 2010, 08:34

Ten list jest na stronie z informacjami o listach-łańcuszkach jakie ludzie przesyłają między sobą. Pod listem komentarz:

"Istnieją wirusy (właściwie robaki), które podszywają się pod „e-pocztówki”, używając przynęt w rodzaju You've received A Hallmark E-Card! [1] (Właśnie otrzymałeś e-pocztówkę Hallmark!, Hallmark Cards to amerykański producent kartek okolicznościowych [2]), nie są one jednak zaliczane do najgroźniejszych.

W każdym razie:

taki wirus NIE „spali całego twardego dysku C”,
NIE jest to „najgorszy wirus jaki znano” (ani według CNN-u, ani według kogolwiek innego),
NIE jest „przez Microsoft oceniany jako najbardziej niszczący wirus do tego czasu”,
NIE został odkryty przez McAfee „przedwczoraj”, lecz na początku grudnia 2008 roku. "

Re: Ostrzeżenie

01 paź 2010, 08:42

Witam
Dziękuję za informacje.Jestem "laikiem" i samoukiem jeśli chodzi o komputer.Teraz już wiem,że nie jest to takie groźne.
Pozdrawiam.Beata

Re: Ostrzeżenie

18 paź 2010, 16:15

W związku ze zbliżającym się końcem dekady, laboratorium PandaLabs, badające sieciowe zagrożenia, opublikowało ranking najbardziej rozpowszechnionych sieciowych oszustw ostatniego dziesięciolecia. Wśród największych zagrożeń znalazły się: oszustwo nigeryjskie, sztuczki z udziałem pięknych zagranicznych kobiet, czy nadzwyczaj atrakcyjne oferty pracy.
- Podobnie, jak w przypadku wielu klasycznych oszustw, które znane były na długo przed powstaniem internetu, wielu oszukanych użytkowników, którzy stracili pieniądze, niechętnie zgłasza się na policję. Jeśli, kiedyś odzyskanie utraconych pieniędzy było trudne, dzisiaj jest ono prawie niemożliwe, ponieważ ślad przestępców jest bardzo łatwo zgubić w meandrach sieci. Najlepszą obroną jest nauczyć się identyfikować zagrożenia i unikać złapania przynęty. - mówi Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs.
Gdy przyjrzeć się bliżej, okazuje się, że wszystkie oszustwa łączy wspólny schemat działania. Cyberprzestępcy inicjują kontakt z ofiarą za pośrednictwem poczty e-mail lub portalu społecznościowego. Ofiara jest następnie proszona o odpowiedź poprzez maila, telefon, faks lub inny kanał. Gdy użytkownik połknie przynętę, przestępcy starają się zdobyć jego zaufanie, a następnie znajdują wymówkę, aby poprosić go o pieniądze.
Oto najpopularniejsze oszustwa ostatnich 10 lat, zidentyfikowane przez PandaLabs:

Oszustwo nigeryjskie. Jest to pierwszy rodzaj oszustwa jaki pojawił się w sieci i po dziś dzień jest on szeroko wykorzystywany przez cyberprzestępców. Zazwyczaj, oszustwo to polega na otrzymaniu przez ofiarę e-maila, którego adresat podaje się za osobę, która musi wywieźć dużą sumę pieniędzy z zagranicy, często z Nigerii. Ofierze obiecywana jest duża sumpa pieniędzy w zamian za pomoc. Jednakże, jeśli ofiara zdecyduje się pomóc, proszona jest o przelanie pewnej sumy na pokrycie kosztów bankowych - kwota ta może sięgać nawet 1000 dolarów. Po przelaniu pieniędzy przez ofiarę kontakt się urywa.
Loterie. To oszustwo przypomina wariant nigeryjski. Potencjalna ofiara otrzymuje e-mail informujący o wygraniu loterii, w którym proszona jest o podanie danych potrzebnych do przesłania wygranej. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, również tutaj ofiara proszona jest o opłacenie kosztów bankowych lub im podobnych. Zazwyczaj są to stosunkowo niewielkie sumy, ale sporadycznie mogą sięgać nawet 1000 dolarów.
Sposób "na dziewczynę". W sieci natykamy się na piękną dziewczynę, często z Rosji, która tylko czeka, aby umówić się na randkę. W rozmowie oświadcza ona, że jest młoda i gotowa przyjechać do naszego kraju. Dziewczyna zazwyczaj naciska na ofiarę, że chce przyjechać natychmiast i potrzebuje pieniędzy na bilet lotniczy lub inne wydatki związane z podróżą. Ku wielkiemu zdziwieniu ofiary, dziewczyna po otrzymaniu pieniędzy już się więcej nie odzywa.
Oferta pracy. W tym przypadku, ofiara otrzymuje wiadomość z zagranicznej firmy, która poszukuje agentów finansowych na terenie kraju ofiary. Pracę można wykonywać z domu, miesięczne zarobki wynoszą do 3000 dolarów, a czas pracy to zaledwie 3-4 godziny dziennie. Jeśli ofiara zaakceptuje ofertę, zostanie poproszona o podanie danych swojego konta bankowego. Dane te zostaną wykorzystane do przesyłania dużych sum pieniędzy na konto ofiary, która pobierze z nich umówioną pensję, a resztę wypłaci i wyśle za pośrednictwem przekazów kurierskich na wskazany adres za granicą. Problem w tym, że przekazywane pieniądze pochodzą z kont okradzionych osób, a ofiara staje się tzw. słupem. Gdy więc policja zastuka do drzwi ofiary, może ona zostać oskarżona o współudział w przestępstwie.
Facebook. Przestępcy kradną dane ofiary, które pozwalają zalogować się na koncie w serwisie społecznościowym, następnie zmieniają oni dane logowania, przez co ofiara nie ma dostępu do własnego konta. Podając się za ofiarę, cyberprzestępcy wysyłają wiadomość do wszystkich znajomych, w której informują, że są na wakacjach i zostali okradzeni, a teraz potrzebują drobnych na bilet powrotny lub hotel. Znajomi zazwyczaj bez zastanowienia przelewają stosunkowo nieduże sumy pieniędzy na konto przestępcy, myśląc że pomagają przyjacielowi.
Odszkodowanie. Ten podstęp wywodzi się od oszustwa nigeryjskiego. Otrzymujemy e-mail informujący o założeniu funduszu dla osób, które padły ofiarą oszustwa nigeryjskiego i, że nasze dane znajdują się na liście oszukanych. Ofiarom proponowane jest odszkodowanie, często w wysokości nawet 1 miliona dolarów. Oczywiście, tak jak w przypadku oryginalnego oszustwa nigeryjskiego, aby otrzymać odszkodowanie, trzeba zapłacić stosunkowo niewielką opłatę manipulacyjną rzędu 1000 dolarów.
Błąd. Jest to sposób, który zyskał w ostatnim czasie sporą popularność dzięki kryzysowi światowych finansów. Przestępcy wyszukują osoby, które sprzedają jakiś bardzo wartościowy towar np.: samochód albo dom. Następnie z wielkim entuzjazmem przestępcy składają ofertę kupna i wysyłają ofierze czek. Niestety czek opiewa na sumę większą niż umówiona kwota. W związku z tym przestępcy proszą o zwrot nadwyżki przez ofiarę. Przy próbie realizacji czeku okazuje się, że jest on fałszywy, a "oddane" pieniądze przepadły.
Źródło: PandaLabs

http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Naj ... caid=1b159

Re: Spam - niechciane wiadomości i łańcuszki

20 paź 2010, 17:04

A w jakich domenach macie maile?
Ja mam @gmail.com i bardzo sobie chwalę. Pomimo, że mój adres mailowy widnieje w wielu miejscach w internecie i - przypuszczam - w wielu bazach, to nie dostaję żadnych niechcianych maili. W ciągu 4-5 lat użytkowania zdarzyło się ich może z pięć? Muszą mieć jakiś bardzo dobry filtr.

Re: Spam - niechciane wiadomości i łańcuszki

29 paź 2010, 19:03

joanna.syrenka napisał(a):A w jakich domenach macie maile?
Ja mam @gmail.com i bardzo sobie chwalę. Pomimo, że mój adres mailowy widnieje w wielu miejscach w internecie i - przypuszczam - w wielu bazach, to nie dostaję żadnych niechcianych maili. W ciągu 4-5 lat użytkowania zdarzyło się ich może z pięć? Muszą mieć jakiś bardzo dobry filtr.

Bez wątpienia nie jest to bez znaczenia. Ja dysponuję trzema adresami mailowymi: służbowym, zlokalizowanym na serwerze obsługującym stronę internetową Archiwum (płatnym w cenie obsługi strony); prywatnym, zlokalizowanym na serwerze, z który płacę rocznie 50 + VAT; dodatkowym do okazjonalnych kontaktów na serwerze darmowym. Średnia ilość spamu, jaki otrzymuję na to trzecie konto w tygodniu jest większa od ilości spamu, jaki pojawia się na obu pozostałych kontach w ciągu roku. Nie przez przypadek nie wymieniam domen usługodawców (@...) aby nie robić reklamy. Ale warto pamiętać - "darmowe" serwisy poczty tak naprawdę nie są darmowe - one finansują się z przesyłanych nam reklam, które też są spamem.

Re: Spam - niechciane wiadomości i łańcuszki

29 paź 2010, 19:58

Polecam także spróbować pocztę na gmailu. Zapewniam że od wielu lat nie wysyłają czy dołączają do poczty żadnych reklam, a poczta działa jeszcze sprawniej (i jednocześnie pewnie jest pojemniejsza) niż na niejednym płatnym serwerze. Jedyne reklamy jakie można tam uświadczyć, to te widoczne w kliencie poczty, po zalogowaniu przez stronę www. W rzeczywistości jednak nie są one nachalne i ja sam w ogóle ich na co dzień nie zauważam.
Też mam pocztę u różnych usługodawców, jednak połączyłem wszystkie konta w jedno za pomocą usługi od Google i dzięki temu jestem teraz z każdym z nich na bieżąco. Jedyna rzecz za jaką płacę, to własna domena. Jeśli okaże się że gmail przestanie mi odpowiadać, zawsze mogę przenieść adres do innego usługodawcy.
Prawdę mówiąc razem z pocztą od Googla otrzymujemy także wygodny kalendarz i menedżer kontaktów, automatycznie synchronizujące się z telefonem komórkowym. Jest to bardzo ciekawe i przydatne narzędzie :)

Pozdrawiam
Piotr

Re: Spam - niechciane wiadomości i łańcuszki

20 lis 2010, 17:39

Korzystam z http://www.spamihilator.com/download.
Odpowiedz