Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Akta Stanu Cywilnego na DVD

02 paź 2010, 14:00

Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne wypuściło płytę DVD zawierającą akta stanu cywilnego Ostrowa Wielkopolskiego z lat 1808-1874
Na pewno będzie poszukiwana a akurat będzie obejmować teren moich poszukiwań
Niestety nigdzie nie mogę znaleźć ceny oraz gdzie będzie można składać zamówienia
http://www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl/cache/18/1652/_2010/09/27_/24332.html
Obrazek

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

02 paź 2010, 15:53

Rewelacyjny pomysl !!!!!!!!!!!!!! Pomysl na odzyskanie kosztow dygitalizacji. Ja napewno bym kupil taki CD obejmujacy miejscowosci moich zainteresowan. W 100% bym kupil Akta Miasta Gniezna skad dowiedzialem sie ogromnie duzo o mojej rodzinie. No ale jak jest za darmo w internecie to sciagnalem caly komplet. Pomysl CD jest ucelowany w 10.

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

02 paź 2010, 20:46

Witam!
Zadałem pytanie u źródła i otrzymałem odpowiedź od Macieja Kowalczyka prezesa Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego, że niedobitki płyty (dokładnie 2 szt.) wystawione zostały na Allegro.
Dla zainteresowanych - cena 199 zł za sztukę

Oto adres:

http://allegro.pl/ostrow-genealogia-akta-stanu-cywilnego-unikat-dvd-i1257750915.html

Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

02 paź 2010, 22:42

Witam,

Fajna sprawa z płytami. Mieć w swoich zbiorach takie cudeńka to byłaby rewelacja. Ciekawe czy będzie można kiedyś zakupić takie płyty. Moje obecne poszukiwania skupiają się właśnie na Ostrowie Wlkp. i pobliskich miejscowościach (Janków Przygodzki, który od 1779 roku przynależał do Ostrowa, Topola Wielka i inne).

Pozdrawiam

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

03 paź 2010, 00:29

Zajrzałam na Allegro i stwierdziłam, że jedna płyta została już zakupiona. Zdecydowałam się na zakup drugiej, ale procedury Allegro wymagają czasu. Mam nadzieję, że nikt, kto już ma procedury Allegro za sobą, mnie nie uprzedzi.

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

03 paź 2010, 07:04

Cytat z Allegro

"Gazeta Wyborcza podaje:
Ostrów Wlkp.. Akta z lat 1808-1874 na płycie DVD

Płytę DVD zawierającą akta stanu cywilnego Ostrowa Wielkopolskiego z lat 1808-1874 zaprezentowano w sobotę w Pałacu Lipskich w Lewkowie.
"To inicjatywa pionierska w skali kraju. Jest przełomem w dotychczasowych poszukiwaniach genealogicznych" - powiedział PAP inicjator wydania płyty, prezes ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego (OTG), Maciej Kowalczyk.

Na płycie jest 3500 ksiąg urodzeń, małżeństw i zgonów z parafii rzymsko-katolickiej w Ostrowie Wlkp., przechowywanych w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Jak wyjaśnił Kowalczyk, rok 1808 oznacza wprowadzenie świeckiej rejestracji stanu cywilnego prowadzonej jednak przez księży, a rok 1874 oznacza wprowadzenie w Prusach całkowicie świeckich urzędów stanu cywilnego.

"Na płycie znajduje się cały zasób ksiąg ostrowskiej parafii rzymsko-katolickiej" - podkreślił Kowalczyk.

Według niego, zeskanowanie akt metrykalnych i umieszczenie ich na jednej płycie to rewolucyjna poprawa poszukiwań genealogicznych. "Genealodzy poszukujący przodków z terenu parafii w Ostrowie Wlkp., obejmującej również szereg podostrowskich miejscowości, nie muszą już jeździć do Poznania, by zamówić tam interesujące ich akta" - podkreślił.

Dzięki płycie osoby poszukujące swoich przodków mogą teraz prowadzić badania w domu, przy swoim komputerze. "Płyta OTG jako pierwsza w Polsce otwiera nowe kierunki rozwoju poszukiwań genealogicznych. W kolejnych latach projekt będzie kontynuowany i docelowo obejmie wszystkie parafie z terenu powiatu ostrowskiego" - zapowiada Kowalczyk.

Jest on także autorem wydanej niedawno książki "Czerwony baron - preludium legendy" opowiadającej o Manfredzie Albrechcie von Richthofenie (1892-1918), asie niemieckiego lotnictwa z czasów I wojny światowej. Kowalczyk, który jest doktorantem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odnalazł przypadkowo w aktach ostrowskiego USC oryginalny akt zgonu słynnego barona i postanowił przyjrzeć się w swojej książce przede wszystkim nieznanym wątkom jego biografii.(PAP)

Źródło: PAP

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

06 paź 2010, 19:00

Witam.

" Pojawia się i znika ..."

Na allegro ponownie pojawiły się dwie płyty z aktami metrykalnymi Ostrowa.
Widać, że sprzedajacy ma tego więcej, ponieważ poprzednie dwie wystawione płyty zostały sprzedane.

Podaje linki do allegro:

w licytacji od 150 zł.

http://allegro.pl/ostrow-genealogia-akt ... 72155.html

kup teraz 199,00 zł.

http://allegro.pl/ostrow-genealogia-akt ... 93258.html

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

06 paź 2010, 19:14

niedobitki płyty (dokładnie 2 szt.) wystawione zostały na Allegro.

Bogdan54 napisał(a):Witam.

" Pojawia się i znika ..."

Na allegro ponownie pojawiły się dwie płyty z aktami metrykalnymi Ostrowa.
Widać, że sprzedajacy ma tego więcej, ponieważ poprzednie dwie wystawione płyty zostały sprzedane.

A bo to był widocznie taki "chłyt markietyngowy" :twisted:

Pozdrawiam
Piotr

P.S.
Nie wiem czy to ta sama, ale płyta w licytacji była wystawiona już 2 października

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

06 paź 2010, 19:28

Z dwóch płyt jakie były wystawione 2 października, jedną zakupiłem ja, w późny sobotni wieczór,
a druga została kupiona w niedziele rano. Były tylko na "Kup teraz".

Wniosek jeden, że wystawiono kolejne dwie płyty, z których jedna jest w licytacji, a druga "kup teraz"

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

06 paź 2010, 19:33

Google potwierdza, że ta sama licytacja była już 1 października.
http://webcache.googleusercontent.com/s ... =firefox-a
"Nowa" jest więc tylko jedna płyta.

Piotr

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

08 paź 2010, 20:26

Dla zainteresowanych kupnem płyty z metrykaliami Ostrowa.

Na allegro pojawiają się wciąż nowe oferty. Trzeba sprawdzać codziennie
Jak wpiszemy w wyszukiwarkę allegro: akta stanu cywilnego - tooo ... pojawiają się wciąż nowe oferty.

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

09 paź 2010, 15:09

Witam!
Akta są do kupienia na Allegro pod aukcją o adresie


http://allegro.pl/ostrow-genealogia-akt ... 72155.html

Przy tych aukcjach gdy są jako kup teraz należy jeszcze sprawdzić co dany sprzedawca ma
jeszcze do sprzedania i wówczas okazuje się iż posiada w swej ofercie towar w licytacji tak
wła

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

09 paź 2010, 19:19

Tak się składa że (póki co:-) Ostrów Wielkopolski nie jest w obszarze moich zainteresowań.
Sam pomysł wydania płyty przez OTG jest, moim zdaniem - doskonały.

Rozumien że opracowanie materiałów, przygotowanie płyty wymagało czasu który można i trzeba wycenić.
Jednak forma dystrybucji i cena tej publikacji budzi we mnie sporo wątpliwości.

Nie wiem jakie ustalenia co do tego wydawnictwa zostały poczynione pomiędzy APP a OTG (których to obu logo widnieje na płycie).

Na stronie Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego nie ma żadnych informacji o wydaniu płyty, informacji o możliwości jej nabycia czy przeznaczenia środków pozyskanych z jej sprzedaży. Wydawnictwem nie chwali się też APP.

Płyta sprzedawana jest przez jedną, tajemniczą osobę na Allegro.
Eugeniusz przekazał 02-01-2010 tutaj oficjalną informację z OTG że pozostały 2 ostatnie egzemplarze płyty - jak dotąd pojawiły się już cudownie 4 sztuki.

Komercjalizacja swobodnego dostępu do części naszego wspólnego dziedzictwa budzi zawsze we mnie spore wątpliwości.
Niestety wydaje się że takie podejscie staje się coraz bardziej powszechne także, niestety, wśród archiwów-dysponentów materiałów (wyjątkiem są AP).

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

09 paź 2010, 20:21

Po cichu mam nadzieje że jest to inicjatywa prywatna osoby z allegro która ma dostęp do publikacji OTG (oprócz płyty miała też książki które były promowane razem z płytą). Liczę na to że OTG przygotowuje sie do oficjalnej sprzedazy ale cena bedzie zupełnie inna (niższa) - no ale życie pokaże czy tak będzie faktycznie

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

09 paź 2010, 20:53

Mam taki sam niesmak jak Tomek.

Pomimo tego, że pierwsi kupiliśmy płytę na allegro, ze wzgledu na moje korzenie z południowej Wielkopolski,
to nie podoba mi się sposób jej dystrybucji.

Znam nazwisko i adres osoby sprzedającej tą płytę, ale nie byłoby fer, gdybym to publikowała.
Sprawdziłam, czy jest to ktoś związany z OTG, oficjalnie niestety nie.
Nie wiadomo czy zysk powiększa konto OTG ( z tym się jestem gotowa pogodzić),
czy też prywatną kieszeń "bratniej duszy" ( to jest już trudniejsze).

Zgadza się, że osoba ta wystawiła również "Czerwonego Barona" autorstwa Prezesa OTG.

Na stronie OTG nie ma żadnej informacji o DVD. Pisałam do APP zapytanie o możliwości zakupu płyty - bez odpowiedzi.

Nie pozostało nam nic innego jak słono zapłacić i kupić na allegro, a skoro się na to dobrowolnie zdecydowałam to - buzia w ciup.

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

22 paź 2010, 15:03

Wygląda na to, że sprzedaż owych płytek na allegro to inicjatywa prywatna. Czy jest to uzgodnione z OTG czy wbrew niemu, to już chyba sprawa między Towarzystwem, a ową osobą.

Natomiast nie ma konieczności korzystania z oferty na allegro i płacenia - właśnie nie wiadomo dobrze komu - bo z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że stosunkowo niedługo cały materiał będzie dostępny w sieci, analogicznie jak skany mikrofilmów, które tam się niedawno znalazły.

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

23 paź 2010, 16:35

Witam, na uroczystości 5-lecia OTG można było zakupić tą płytkę za 80 zł co też uczyniłem.

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

04 lut 2011, 13:04

Dla osób które chętnie by dostały w swoje ręce płytkę a nie udało im się lub była za droga.

Wiadomość ze strony Archiwum Państwowego w Poznaniu:
"Zdigitalizowane materiały będą udostępnione szerokiej rzeszy Użytkownikom dzięki wydaniu płyty DVD oraz poprzez zamieszczenie – w późniejszym czasie – na stronie internetowej Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej i http://www.szukajwarchiwach.pl."

link: http://www.poznan.ap.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=131&Itemid=84&limitstart=8
Teraz tylko musimy cierpliwie poczekać :)

No chyba że ktoś wcześniej umieści księgi na jakimś serwerze

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

25 mar 2013, 13:36

Mam pytanie do osób które są w posiadaniu takiej płyty.
Czy zawiera wyłącznie księgi z parafi Ostrów Wielkopolski czy też są skany z parafii ościennych?

Z góry dziękuję za informacje

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

25 mar 2013, 18:47

Tylko parafia rzym.-kat. Ostrów Wielkopolski.

Paweł

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

26 mar 2013, 07:22

dziękuję za odpowiedź

ale szkoda :( , że nie dołączyli parafi ostrowskich tam przebiegają moje główne poszukiwania, marzeniem jest komplet z parafii Wysocko :)

miłego dnia

Re: Akta Stanu Cywilnego na DVD

26 mar 2013, 07:47

Mnie też się marzy Wysocko - jest brak w księgach, akurat w tej części, która mnie najbardziej inetersuje.
Magda
Odpowiedz