Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

chałupnik

04 lis 2010, 12:06

Witam serdecznie!
W akcie urodzenia mojego przodka napisano,iż narodziny dziecka zgłosił jego ojciec-chałupnik.Co to oznacza?Czy ktoś może wie o co chodzi?Czyżby o to,że posiadał swoją chałupę? :wink: :wink: :wink:
pozdrawiam
Edyta

Re: chałupnik

04 lis 2010, 13:02

Za Wikipedią:

Chałupnik - dawniej (XVII-XVIII w., wg wstępnej analizy): chłop bezrolny (lub prawie bezrolny) posiadający dom (chałupę) lub w nim mieszkający niekoniecznie na stałe, nie posiadający ziemi lub jedynie mały ogród i obejście. Zwykle obowiązany odrabiać pańszczyznę.

Re: chałupnik

05 lis 2010, 11:14

Witaj Aniu!
Bardzo dziękuję z podane informacje. :D :D
pozdrawiam
Edyta

Re: chałupnik

21 lis 2010, 21:52

Akurat podczytując Kolberga znalazłam. Może ktoś potrzebuje szerszy opis pojęcia chałupnik?

Obrazek

Na podstawie: Oskar Kolberg, Lud; jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy,pieśni, muzyka i tańce Wielkie Księstwo Poznańskie Ser.10 Cz.2 s. 339

Dla zainteresowanych dalej w tekście następuje opis gospodarstw włościańskich w powiecie kościańskim i gospodarstwa Macieja Musielaka we wsi Rombin (! Rąbin?) również w powiecie kościańskim

Re: chałupnik

21 lis 2010, 22:17

Witam serdecznie!
Bardzo dziękuję,to dla mnie cenne informacje.
pozdrawiam
Edyta :)
Odpowiedz