Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Komendarz, prowizor

21 gru 2006, 11:02

Znalazłam wczoraj informację o moim pra....dziadku:
"Pomimo wielu utrudnień w 1842 r. komendarz z prowizorami Kasprem Plewką i Janem Giżewskim zbudował ołtarz poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej."
Słowo komendarz rozumiem jako "czasowo zarządzający parafią", natomiast nie wiem kim był prowizor?
Bardzo proszę o pomoc.

21 gru 2006, 11:22

Witam!
Wg. Słownika W.Kopalińskiego prowizor to farmaceuta, adept sztuki aptekarskiej, dzisiaj aptekarz.
Pozdrawiam
Wojtek

21 gru 2006, 11:41

Dzięki Wojtku!
Też to znalazłam w encyklopedii, ale w żadnym dokumencie z archiwum nie ma o jego "stanie" takiej adnotacji.

22 gru 2006, 16:26

Być może zbudował należy zrozumieć jako - ufundował. Pojęcia nie mam, zawsze myślałam, że to była chłopska rodzina.
Jeszcze jedna wątpliwość - skąd w tamtych czasach w małej miejscowości aż dwóch pomocników aptekarza (wiem na pewno, że ów Giżewski też w tej wsi mieszkał) :roll:

23 gru 2006, 21:47

Witam!
Nurtowało mnie to i sprawdziłem w jeszcze innym miejscu.Słownik wyrazów obcych PWN. I teraz najlepsze. Prowizir to
1. przestarzale ;pracownik apteki majacy praktyke zawodową i wykształcenie farmaceutyczne.
2. dawniej; rządca, administrator, kurator
Tak więc oboje z Adamem mielismy racje. Kłopot ma teraz Basia bo musi ustalić kim był w tym przypadku prowizor .( tym przest. czy tym daw.) :lol:
Pozdrawiam
Wojtek

Re: Komendarz, prowizor

01 sie 2010, 14:03

Basiu, nie wiem czy po latach interesuje Cię jeszcze "prowizor".
Jeśli nie, to może przyda się innym Forumowiczom.

Ja potrzebowałam obecnie bardziej szczegółowe znaczenie tego określenia, takie na 100 %, i po wielu przejrzanych stronach www, trafiłam na:

http://www.parafiakamionka.pl/readartic ... icle_id=10

Miłej lektury.

Re: Komendarz, prowizor

01 sie 2010, 18:58

Danusiu, dziękuję za ciekawy link.
Był więc mój przodek nie lada figurą :wink:

Re: Komendarz, prowizor

30 kwi 2014, 21:06

Prowizora (ekonoma kapitału parafii, w parafiach wiejskich zazwyczaj był to jeden z gospodarzy) jak i organistę na wniosek proboszcza zatwierdzał konsystorz biskupi danej diecezji.
Odpowiedz