Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Przodek z dawnych Prus

06 lis 2010, 17:34

Witam forumowiczów!
Mam problem z ustaleniem dokumentów w archiwum a znając Wasze doświadczenia i życzliwość mam nadzieję,że ktoś mi pomoże.
Otóż chodzi o znalezienie metryki chrztu mojego pradziadka.Nie znam dokładnie daty urodzenia-wiem,że rodzina wywodziła się z miejscowości Schadzke parafia Powidzko(przed wojną Powitzko-Urdorf)-okolice Żmigrodu.
Szukałam w mikrofilmach u mormonów-niestety dokumenty urywają się na roku 1870 a myślę,że mój pradziadek urodził się trochę później (tak lata mniej więcej 1871-1880).
Szukałam w archiwalnych dokumentach kościelnych-parafia Powitzko nie ma jako takich dokumentów cywilnych-ma je za to Żmigród i to w interesujących mnie latach.Czy jest sens szukać w nich i czy obejmują interesującą mnie parafię?
Czy prawdopodobne jest że metryki są jeszcze w parafii Powidzko skoro byly to dokumenty niemieckie?
Bardzo proszę o jakąś podpowiedź-z góry dziękuję!

Re: Przodek z dawnych Prus

06 lis 2010, 21:02

Witaj.
Musisz odnaleźć do jakiego USC należała miejscowość gdzie twój dziadek się urodził i gdzie przechowują księgi z tego USC .
Tam podadzą ci w jakim Archiwum Państwowym są przechowywane te księgi i właśnie tam musisz się zwrócić z prośbą o odszukanie aktu urodzenia bądź odszukać go samodzielnie udając się tam.
Jeśli podasz mi konkretniejsze umiejscowienie miejscowości gdzie urodził się dziadek to ustalę gdzie znajdują się te księgi.
Jeszcze jedno ,księgi USC w zaborze Pruskim zaczęto sporządzać od roku 1874.
Pozdrawiam Jarek

Re: Przodek z dawnych Prus

08 lis 2010, 15:48

Dzięki Jarku za podpowiedż.
Ta miejscowość to Schadzke-właściwie na starych mapach istnieje jako kolonia -parafia Powitzko (obecnie Powidzko).W pobliżu była wioska Klein Ossig (obecnie Osiek),z większych to Żmigród i Milicz i tak myślę,że USC to chyba było w którymś z tych dwóch.

Pozdrawiam-Mirka
Odpowiedz