Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Szkoły w Poznaniu. Szkoła baletowa.

19 lis 2010, 00:12

Witam!
Czy możecie mi powiedzieć jakie szkoły powszechne były na Śródce w latach międzywojennych? Czy istnieją gdzieś wykazy uczniów i nauczycieli?
Czy w tych latach uczono też w szkole baletowej w Poznaniu?Czy są listy absolwentów?
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 01 gru 2010, 14:13 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Re: Szkoły w Poznaniu

19 lis 2010, 11:44

Przeglądając ostatnio deklarację o przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych natrafiłem na
Szkołę Ludową Św. Małgorzaty na Śródce w Poznaniu z podpisaną listą z 1926 roku.

Re: Szkoły w Poznaniu

19 lis 2010, 19:29

Witam.
W okresie międzywojennym na Śródce istniała szkoła powszechna nr.19 przy Bydgoskiej 4. Po wojnie mieściła się pod tym adresem między innymi Szkoła Muzyczna. Obecnie na Śródce bardzo duże zmiany i remonty. Szkoła baletowa powstała dopiero w 1951 roku - mieści się jeszcze przy ulicy Gołębiej.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Szkoły w Poznaniu

20 lis 2010, 17:27

Dziękuję za informację. Czy może ktoś ma w swoich zbiorach zdjęcie tej szkoły? Albo może natrafił na link ?
Ze wspomnień Taty wynika, ze Szkła Żeńska i Męska mieściły się jakby w dwóch połączonych budynkach. Były osobne wejścia, ale malutka przybudówka dla woźnego była wspólna.Nie znam nr tej szkoły,bo Tato mówił o niej Szkoła Św. Małgorzaty.Chodził do tej szkoły a także wszystkie dzieci z Sierocińca na Śródce.Niestety nie zachowały się żadne świadectwa szkolne bym mogła to uściślić.

Re: Szkoły w Poznaniu

20 lis 2010, 18:01

Witam.
Szkoła na Śródce miała nr.19 , tak wynika z księgi adresowej. Była część męska , żeńska i internat. Sierociniec - dziś Ośrodek Szkolno-Wychowawczy istnieje. W każdym razie wisi tablica na murze.
Budynek przy ulicy Bydgoskiej 4 :

Obrazek

Pozdrawiam.
Grzegorz
Ostatnio edytowano 20 lis 2010, 18:32 przez ebryka1, łącznie edytowano 1 raz

Re: Szkoły w Poznaniu

20 lis 2010, 18:30

Dziękuję serdecznie za zdjęcie.
Znalazłam w albumie Taty zdjęcie -prawdopodobnie-tej szkoły z lat 1985-1987. O ile czegoś nie pokręciłam to ten domek z przodu to właśnie mieszkanie służbowe woźnego. Szkoda, że tego nie zanotowałam jak Tato opowiadał......teraz "główkuję" i nie mam pewności :(

Obrazek

Sierociniec mam sfotografowany.

Re: Szkoły w Poznaniu

20 lis 2010, 18:39

To jest ten sam budynek , tylko inaczej sfotografowany. W każdy razie stał jeszcze dziś o godz. 6.30 w tym samym miejscu przy Bydgoskiej 4 tak jak napisałem. Co teraz się w nim mieści nie dojrzałem bo było jeszcze ciemno.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Szkoły w Poznaniu

20 lis 2010, 19:23

Witam, do dzisiaj jest to mieszkanie woźnego. A budynek główny ma 2 gospodarzy. W lewej części mieści się szkoła muzyczna nr2, a po prawej szkoła podstawowa nr 105.
Pozdrawiam
Barbara Bilińska
-------------------------------------------------------------------------------
Łykowscy-Wierzbiczany, Skorniak-Siemowo, Krempkowo, Kozubscy-Garby, Olejniczak, Gano-Kosowo pod Gostyniem, Głowscy- Bojanice,Grajek- Pogorzelica,Meller-Miława,
Ręklewscy-Miława

Re: Szkoły w Poznaniu

20 lis 2010, 21:24

Super, zatem rozwiązaliście to co było dla mnie zagadką. Dziękuję Wam gorąco.
Pozdrawiam

Re: Szkoły w Poznaniu

21 lis 2010, 18:11

Bożenka!

Przesyłam bardzo ciekawy link dotyczący Śródki w Poznaniu.
Jest przedstawione bardzo duzo zdjęć z okolic Sródki,ul.Ostrówek,Filipińska,Sw.Jacka(najkrótsza ulica Poznania)
kościół Św.Małgorzaty,klasztor Filipinów itp.-może na pozostalych stronach znajdziesz dokładne zdjecie sierocińca?


http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 861&page=2

Pozdrawiam

Re: Szkoły w Poznaniu

21 lis 2010, 20:18

Haniu dziękuję za link. Obejrzałam z zainteresowaniem I znalazłam to czego szukałam-tj. stare fotki z wystawy w r. 1929.Tak wyglądała Śródka jak mieszkał tam mój Tato. Lata powojenne są mi już bardziej znane, bo kilkakrotnie jeździłam na Śródkę z Tatą i pokazywał mi prawie dom po domu. Mam trochę dawnych zdjęć, ale wiadomo-wtedy nie było aparatów cyfrowych więc ilość fotek ograniczona.A w ubiegłym roku , jak byłam z Wami na Dniu Genealoga, to już zrobiłam zdjęć więcej.

Re: Szkoły w Poznaniu

23 lis 2010, 00:35

Witaj Bożeno!

W NAC wyszukałam dwie fotografie grupy uczennic Szkoły Baletowej przy Operze w Poznaniu - zdjęcia pochodzą z 1935 roku. Niestety, to jest jedyny ślad, na który trafiłam. Oto link:

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/10 ... f864ec8c5/

P.S. Ciekawi mnie, dlaczego Grzegorz pisząc o siedzibie przy Gołębiej użył słowa ''jeszcze'' - czyżby szkołę czekała wyprowadzka albo likwidacja?

Pozdrawiam serdecznie
Regina

Re: Szkoły w Poznaniu

23 lis 2010, 19:30

Witam.
Na mocy wyroków sądowych siedziba Szkoły Baletowej przy Gołębiej tak jak budynek LO nr. 8 i Szkoły Muzycznej przy ulicy Głogowskiej należy do poznańskiej Kurii. Jaki będzie los tych szkół nie wiadomo.W mediach pojawiają się różne informacje. Na poznańskiej Śródce przy ulicy Filipińskiej siedziby straciły już przychodnia zdrowia i kino Malta. Obecnie budynki te i kościół św. Małgorzaty są remontowane.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Szkoły w Poznaniu

23 lis 2010, 23:51

Grzegorzu,
dziękuję uprzejmie za wyczerpującą informację.
Pozdrawiam
Regina

Re: Szkoły w Poznaniu

28 lis 2010, 18:27

reynavis napisał(a):Witaj Bożeno!

W NAC wyszukałam dwie fotografie grupy uczennic Szkoły Baletowej przy Operze w Poznaniu - zdjęcia pochodzą z 1935 roku. Niestety, to jest jedyny ślad, na który trafiłam.

Pozdrawiam serdecznie
Regina


Witam.
Skoro są zdjęcia to okazuje się , że w okresie międzywojennym w Poznaniu istniała Szkoła Baletowa przy poznańskiej Operze.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Szkoły w Poznaniu

28 lis 2010, 19:05

Z pewnością był balet Statkiewicza przy Teatrze Wielkim. Ponoć teraz w Teatrze otwarto wystawę na której zgromadzono kostiumy, stare plakaty i programy a także zdjęcia. Żałuję,że mam daleko do Poznania, bo przypuszczam, ze znalazłabym tam to czego szukam.Może jest grupa Statkiewicza a w niej tańczyła moja ciocia i może bym ja odnalazła na zdjęciu lub jej nazwisko na plakacie czy programie.

Re: Szkoły w Poznaniu

28 lis 2010, 19:57

Genowefa napisał(a):Z pewnością był balet Statkiewicza przy Teatrze Wielkim. Ponoć teraz w Teatrze otwarto wystawę na której zgromadzono kostiumy, stare plakaty i programy a także zdjęcia. Żałuję,że mam daleko do Poznania, bo przypuszczam, ze znalazłabym tam to czego szukam.Może jest grupa Statkiewicza a w niej tańczyła moja ciocia i może bym ja odnalazła na zdjęciu lub jej nazwisko na plakacie czy programie.

Bożeno !
wystawę z okazji 100-lecia Teatru Wielkiego otwarto w Muzeum Narodowym. Zgromadzono tam materiały zarchiwizowane przez pasjonata, pracownika teatru. Jest to tylko takie jedno archiwum w Polsce. Dzisiaj w telewizji ogladałam migawkę reporterską, w której wypowiadały się "baletnice" z okresu przedwojennego i powojennego. Były bardzo uradowane , że mogły się zobaczyć na fotografiach . Wystawa potrwa do końca stycznia 2011 r.
Mój wuj też pracował w teatrze jako elektryk i jestem bardzo ciekawa czy i jego ktoś uwiecznił ?
krysia

Re: Szkoły w Poznaniu

28 lis 2010, 20:03

Witam!
W WBC od str.45 jest artykuł "Z dziejów baletu poznańskiego" pod adresem
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=145253&from=&dirids=1&ver_id=3250162&lp=1&QI=
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Szkoły w Poznaniu

29 lis 2010, 00:57

Jolu, ogromnie mnie uszczęśliwiłaś tym linkiem .
Znalazłam kuzynkę Taty Bronisławę Tomicką.Tańczyła w Teatrze Wielkim od stycznia 1931 do wojny. Mam tylko jedno jej zdjęcie-reszta zaginęła w okupację.
Przypuszczam, że na tej wystawie coś bym jeszcze znalazła.
Dziękuję i pozdrawiam

P.s. A może ktoś z Was będzie na tej wystawie....jeśli tak to proszę zwróćcie uwagę na moją Ciocię i kliknijcie jakąś fotkę choćby komórką. Nikt jej oczywiście nie rozpozna,ale może będzie nazwisko.

Re: Szkoły w Poznaniu

29 lis 2010, 02:15

Witam - rozmawialam dzisiaj z moja ciocia, ktora pisze wspomnienia, ciocia ma 88 lat. Chcialabym dla Niej znalezc cos o Gimnazjum Siostr Urszulanek w dzielnicy Wilda w Poznaniu, w latach przedwojennych.
Patrzalam na WBC nie znalazlam niczego konkretnego, moze ktos cos ma ?
Dziekuje.

Re: Szkoły w Poznaniu

29 lis 2010, 14:31

Witam!
W antykwariacie Żupańskiego widziałam książkę "Pensje gimnazja licea"(z serii KMP)za 25zł. Mają sklep internetowy. W książce tej widziałam zdjęcie maturalne z 1936r. szkoły ss.urszulanek.
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Szkoły w Poznaniu

30 lis 2010, 01:37

Jolanto dziekuje za namiary :)
Troche mialam nadzieje, ze moze ktos ma jakies linki itp. do tematu.

Re: Szkoły w Poznaniu

30 lis 2010, 09:41

Witam!
Podaję link do strony internetowej szkoły ss.urszulanek w Poznaniu, Al.Niepodległości 43 ( w PRL ulica nosiła nazwę Al.Stalingradzkiej)
http://www.lsu.poznan.pl/
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Szkoły w Poznaniu

30 lis 2010, 14:13

Witam
Przekazuje trochę informacji o gimnazjum Urszulanek.
"Ośmioklasowe żeńskie gimnazjum humanistyczne Zgromadzenia Sióstr Urszulanek
Poznań , ulica Wały Leszczyńskie 5
W 1927 roku liczyła 8 klas ,razem 10 oddziałów oraz 351 uczennic i miała pełne prawa gimnazjum państwowego
W skład grona nauczycielskiego wchodziły :
s.Marja Waśkowska(ur.1890) - język polski,łacina
s.Rafaela Albrecht(ur.1873) - łacina
s.Serafina Czermińska(ur.1893) - przyrodoznastwo,fizyka
s.Irena Gawlik(ur.1893) - język polski
Marja Grzelakówna(ur.1898) - język francuski, język angielski
s.Kazimiera Jankowska(ur.1895) - kaligrafja
s.Janina Łojowska(ur.1888) - historia
Józefa Makowska(ur.1896) - matematyka
s.Konstancja Mierzwicka(ur.1896)
Zofja Nożyńska(ur.1902) - gimnastyka
Józefa Pokrzywnicka(ur.1886) - język francuski
s.Alfonsa Ponikiewska(ur.1874) - geografia, język niemiecki
s.Lioba Thielmann(ur.1882) - matematyka, prace ręczne
s.Zdzisława Trawczyńska - śpiew, muzyka
Dr Marja Wilhelmi(ur.1897) - lekarz
s.Cecylia Wilimowska(ur.1903) - przyrodoznastwo
oraz wsparcie z innych szkół
Jan Aleksandrowicz - matematyka
Alfred Beer - rysunki
Jan Biliński - język polski
Roman Dreżepolski - przyrodoznastwo
Franciszek Dubas - łacina
Dr.Zofja Korczyńska - propedeutyka filozofji
Dr.Michalina Krzyżanowska - język francuski
Marta Lubieniecka(ur.1890) - fizyka
Aleksandra Łebińska(ur.1903) - rysunki
Dr.Ludwik Ręgorowicz(ur.1877) - historia
Jan Rosenberg - śpiew, muzyka
Kazimiera Smosarska - geografia
Bronisław Słomkiewicz - łacina
Ks. Kazimierz Tadarzyński - religia
Adam Tomaszewski - język polski
Rozwinąłem trochę informacje o wieku nauczycieli i ich specjalnościach.
Gimnazjum zostało założone przez Zgromadzenie S.S. Urszulanek w roku 1919.
Dużo informacji ogólnych o szkołach ponad podstawowych i nauczycielach II Rzeczpospolitej można znaleźć pod linkami bibliotek cyfrowych :
http://fbc.pionier.net.pl/id/oai:www.wb ... n.pl:71476 z 1924 r.
http://fbc.pionier.net.pl/id/oai:www.pb ... ow.pl:1893 z 1926 r., mam tę publikację i w widzę ,że brak w niej kilkudziesięciu kartek z nazwiskami nauczycieli.
Pozdrawiam
Mariusz

Re: Szkoły w Poznaniu

30 lis 2010, 17:35

Dla Bożeny,
zdjęcie Bronisławy Tomickiej - tancerki (wprawdzie nie z Wystawy ale może też się przyda) tutaj :
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/154105/
Pozdrawiam
Regina

Re: Szkoły w Poznaniu

30 lis 2010, 22:24

:shock:
Nie wiem jak mam Ci,Regino,podziękować, jestem zszokowana.Szukałam W NAC i nie widziałam. To wielka radość .Nie śmiałam nawet pomarzyć,że tak piękne zdjęcie zobaczę.

Dziękuję
Obrazek

Re: Szkoły w Poznaniu

01 gru 2010, 00:22

:D
Uff, jak gorąco ! Jakież to emocje potrafią wzbudzić nasi krewniacy :) Bożeno, fotografia cudna, bo i Twoja Ciocia nieprzeciętnej urody.
Dzięki za różyczkę - lubię.
Dobrej nocy,
Regina
Ostatnio edytowano 24 lip 2011, 22:08 przez reynavis, łącznie edytowano 1 raz

Re: Szkoły w Poznaniu

01 gru 2010, 02:54

Jolu dziekuje za link, Mariuszu dzieki za wypisanie nazwisk grona nauczycielskiego /zaraz wydrukuje/ oraz linki.

Bozeno - gratuluje takiego znaleziska :!: dzieki Reginie.

Re: Szkoły w Poznaniu

01 gru 2010, 14:08

A to moje jedyne zdjęcie Broni Tomickiej z r1936. Te dzieci nie są jej, ponoć to mali widzowie ,którzy zapragnęli się z nią sfotografować po występach.

Obrazek

Re: Szkoły w Poznaniu

01 gru 2010, 18:47

Genowefa napisał(a):A to moje jedyne zdjęcie Broni Tomickiej z r1936. ....[/url]

Czyli tego nie masz?
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/154105/

edit:
Przepraszam, teraz widzę, że link już był podany.

Re: Szkoły w Poznaniu. Szkoła baletowa.

07 gru 2010, 20:44

Na tym zdjęciu jest Bronisława Tomicka -klęczy druga od lewej

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/15 ... 9ef258349/

Re: Szkoły w Poznaniu. Szkoła baletowa.

10 mar 2011, 16:00

Witam!
W księgarni internetowej Żupańskiego jest do nabycia "Sprawozdanie dyrekcji gimnazjum humanistycznego SS.Urszulanek w Poznaniu za lata 1929/30 i 1930/31".
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz
Odpowiedz