Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Jaka to miejscowość

20 lis 2010, 17:14

Wpis a akcie urodzenia
Schwanau, Prowincja Poznańska, Królestwo Pruskie, Cesarstwo Niemieckie.
Niestety nie mam pojęcia co to za miejsce. Większość tej rodziny pochodzi -osiedliła się w miejscowościach Dzwonowo, Pawłowo Skockie ( czasem w aktach Pawłówko Skockie-ale nie znajduję takiego), Turostowo.

Re: Jaka to miejscowość

20 lis 2010, 17:24

Witaj,
Dzwonowo to właśnie Schwanau

pozdrawiam

Re: Jaka to miejscowość

20 lis 2010, 17:26

Genowefa napisał(a):Schwanau, Prowincja Poznańska, Królestwo Pruskie, Cesarstwo Niemieckie.

Wg Ksiegi adresowej W.Ks.P.

Schwanau - Dzwonowo,powiat wągrowiecki.

Re: Jaka to miejscowość

20 lis 2010, 17:31

Stokrotne dzięki za tak błyskawiczną odpowiedź.
Pozdrawiam

Re: Jaka to miejscowość

23 lis 2010, 11:40

W akcie urodzenia natrafiłam na nazwy miejscowości Johansdorf, Johanshof, Joachimsdorf. Jakie to moga być obecnie nazwy?

Re: Jaka to miejscowość

23 lis 2010, 11:55

Witaj Klaudio !

Nie wiem czy akurat o te Jaśkowice pytasz,gdyż jest więcej Jaśkowic,np:
Jaśkowice-pow.Kluczbork,gm.Byczyna
Jaśkowice-woj.podkarpackie
Jaśkowice-dolnośląskie i opolskie


Jaśkowice-Johansdorf , natomiast Joachimsdorf-Sadłogoszcz gm.Barcin kujawsk-pom.


Pozdrawiam
Ela P.

Re: Jaka to miejscowość

23 lis 2010, 13:08

Potwierdzam Joachimsdorf - Sadłogoszcz pow. Szubin (w1922 r)
Johansdorf, Johanshof - nie napisałaś w jakich latach takie nazwy wystąpiły, ja takich się nie doszukałam.
Może chodzić o Johannisdorf - czyli Gostusza-Janowo pow. Szubin, który należał do obszaru dworskiego Wieszki. Johannisdorf to także Leśnianki w pow. Inowrocław i Janisławice w pow. odolanowskim.
Johanshof ani Johannishof w woj. poznańskim w 1922 r nie występuje w "Słowniku miejscowości"

Re: Jaka to miejscowość

23 lis 2010, 13:50

Chodzi mi o drugą połowę XIX wieku, lata 80. Spotkałam się w jednym z podręczników, że Joachimshof to Popowo Tomkowe. Czy ta miejscowość miała jeszcze jakieś podobne nazwy niemieckie. W jednym akcie ur jest nazwa niemiecko-polska, pasująca na Popowo Tomkowe, natomiast w innych aktach niemieckich widnieje nazwa Johannsdorf, Joachimsdorf czy podobnie.

Re: Jaka to miejscowość

23 lis 2010, 15:55

Wg Gemeindelexikon, oraz Słownika Miejscowości 1922 Jahannisruh to Popowo Tomkowe.
Wojtek

Re: Jaka to miejscowość

24 lis 2010, 09:21

Serdecznie dziękuję za wszystkie posty.

Re: Jaka to miejscowość

03 gru 2010, 09:34

Witam,

podepnę się pod ten temat.

Mam już przetłumaczony tekst z aktu ślubu, tylko nie wiem jaka jest wpisana tutaj nazwa miejscowości. Bardzo proszę o pomoc
Obrazek

Re: Jaka to miejscowość

03 gru 2010, 10:01

:) prawdopodobnie Chawłodno – wieś w gminie Gołańcz.
Pozdrawiam
Barbara Lewandowska

Re: Jaka to miejscowość

17 mar 2011, 18:19

Witam,
czy mogę prosić osoby, które orientują się w nazewnictwie miejscowości o potwierdzenie lub korektę moich tłumaczeń nazw miejscowości: Kalisch, Stieglitz i Schneidemühl, które przetłumaczyłam jako: Kalisz, Siedlisko i Piła.

Re: Jaka to miejscowość

17 mar 2011, 18:45

Prawidłowo.

Re: Jaka to miejscowość

17 mar 2011, 20:53

Basia L. napisał(a)::) prawdopodobnie Chawłodno – wieś w gminie Gołańcz.
Pozdrawiam
Barbara Lewandowska


Dziękuję bardzo :)

Re: Jaka to miejscowość

17 mar 2011, 21:05

Łukasz Bielecki napisał(a):Prawidłowo.

Dziękuję! :D

Re: Jaka to miejscowość

30 mar 2011, 21:14

Lukarsdorf kreis Gnesen (na przełomie XIX/XX w.) - jaka to miejscowość w powiecie Gnieźnieńskim? Spis z 1922 r jej nie wymienia.

Re: Jaka to miejscowość

30 mar 2011, 21:42

Marzeno,
Może to Łukaszewko?
Marian

Re: Jaka to miejscowość

30 mar 2011, 21:43

A skąd masz tą nazwę Marzena ? Pytam bo faktycznie w żadnych spisach nie ma Lukarsdorf. Jest tylko Lukaszewko.

Wojtek

Re: Jaka to miejscowość

30 mar 2011, 22:04

Dostałam prośbę, by sprawdzić co to za miejscowość. Znajomi regionaliści przygotowują książkę o powstańcach wielkopolskich z terenu gminy Jeziora Wielkie (były powiat Strzelno) i o jednym z powstańców, Michale Wągrowskim, mają ubożuchną notatkę: ur się 31.8.1898 roku w "Lukarsdorf kreis Gnesen war oven 1 XI 1919 bis 21 II 1920 als Policei" - może rozszyfrujecie cały tekst?
Odpowiedz