Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Wyjaśnienie skrótu z ksiegi

22 lis 2010, 14:35

Witam i proszę o pomoc, co może znaczyć skrót za nazwiskiem

pat.fam był on ojcem chrzestnym

Re: Wyjaśnienie skrótu z ksiegi

22 lis 2010, 14:40

Zwykle spotykałem określenia mater familias, także analogicznie jest to pewnie pater familias czyli ojciec rodziny, ojciec domu.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Wyjaśnienie skrótu z ksiegi

22 lis 2010, 14:50

Tylko czy ojcem chrzestnym mógł być jednocześnie ojciec dziecka?
Ech, chyba źle zrozumiałam :)

Re: Wyjaśnienie skrótu z ksiegi

22 lis 2010, 15:07

Asiek napisał(a):Tylko czy ojcem chrzestnym mógł być jednocześnie ojciec dziecka?
Ech, chyba źle zrozumiałam :)

Ojciec dziecka pewnie nie, ale jeśli urodziła kobieta będąca komornicą u gospodarza, to chyba on właśnie jest "głową domu". :) W każdym bądź razie wydaje mi się, że nie musi tutaj chodzić o ten sam dom.

Piotr

Re: Wyjaśnienie skrótu z ksiegi

22 lis 2010, 15:53

skała napisał(a):Ojciec dziecka pewnie nie, ale jeśli urodziła kobieta będąca komornicą u gospodarza, to chyba on właśnie jest "głową domu". :)

Dokładnie tak.

Jeśli natomiast analiza aktu wyklucza taką relację (bo, na przykład, rodzice dziecka mieszkają "na swoim"), wówczas owo pater familias oznacza włodarza.

Re: Wyjaśnienie skrótu z ksiegi

22 lis 2010, 16:59

Dodam tylko że był to chrzest Nikodema Zdrojewskiego ojcem jest Tomasz Zdrojewski, a ojcem chrzestnym Michał Zdrojewski i to przy nim jest ten skrót.
Odpowiedz