Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Magistrum pecoris

25 lis 2010, 17:08

Witam,

Przy wpisie ślubu roku 1797 mojego praprapradziada znalazłam zapis: Magistrum pecoris. Co to za profesja? Proszę o pomoc!

Pozdrawiam
Barbara Bilińska

-----------------------------------------------------------------------------------
Łykowscy- Wierzbiczany, Meller- Miława, Głowscy-Bojanice, Kozubscy-Garby, Skorniak, Skornia-Siemowo, Krempkowo, Olejniczak-Kosowo, Grajek-Pogorzelica

Re: Magistrum pecoris

25 lis 2010, 17:43

Wedlug google traslator to wyglada jak Mistrz bydla. :roll: Pewnie czlowiek odpowiedzialny za zwierzeta.
Ostatnio edytowano 25 lis 2010, 17:45 przez Krzysztof Dobrzynski, łącznie edytowano 1 raz

Re: Magistrum pecoris

25 lis 2010, 17:45

Witam!

Oto co znalazłam:

"Magister pecoris, przełożony wszystkich opilionów w majątku miał baczenie na wszystko.
Nadeszła pora wybierania zwierząt do uboju "

z j.łac.
Magister-mistrz
pecoris-stado,-a;bydło

Moge sie pokusić,ze to Mistrz Stada ,lub mistrz bydła.

Pozdrawiam

Elżbieta P.

Re: Magistrum pecoris

25 lis 2010, 17:48

Magister pecoris – niewolnik „przełożony” pasterzy;

http://historica.pl/index.php?section=r ... j&id=10684

ewa

Re: Magistrum pecoris

25 lis 2010, 18:22

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. No i mit o szlachectwie runął :lol:
Pozdrawiam
Barbara Bilińska
-------------------------------------------------------------------------
Łykowscy- Wierzbiczany, Meller- Miława, Głowscy-Bojanice, Kozubscy-Garby, Skorniak, Skornia-Siemowo, Krempkowo, Olejniczak-Kosowo, Grajek-Pogorzelica

Re: Magistrum pecoris

25 lis 2010, 18:37

bbarbara napisał(a): No i mit o szlachectwie runął :lol:

Nie koniecznie. Wiele rodzin pod koniec XVII tak zbiednialo, ze wlasciwie ich status matrialny zrownal sie a czesto nawet spadl ponizej chlopskiego. Jezeli dla Ciebie jest to wazne to musialabys miec rodzine wyprowadzona do co najmniej poczatkow XVII wieku.
Moze Ci sa z Twojej linii? http://www.bilinscy.webpark.pl/

Re: Magistrum pecoris

25 lis 2010, 19:07

Niestety nie, nazwisko Bilińska -po mężu.Ważne to dla mnie nie jest. Raczej ciekawe,kim byli i jak żyli.Co interesujące- przeglądalam księgi metrykalne od 1730 r i nie ma tam żadnej wzmianki o tym nazwisku (Kozubski). Pierwszy zapis pojawia się około 1750r. W tym roku bierze ślub, a 2 lata póżniej jest ślub jego brata. Wcześniejszych wzmianek o nazwisku nie ma. Wydaje się,że tam przybyli, ale skąd? Jeżeli macie jakieś sugestie, będę wdzięczna.
Pozdrawiam
Barbara Bilińska
---------------------------------------------------------------------------------------
Łykowscy- Wierzbiczany, Meller- Miława, Głowscy-Bojanice, Kozubscy-Garby, Skorniak, Skornia-Siemowo, Krempkowo, Olejniczak-Kosowo, Grajek-Pogorzelica

Re: Magistrum pecoris

26 lis 2010, 22:41

We Lwowie sa akta potwierdzenia szlachectwa miedzy innymi dla Bilinskich. Dokumenty sa zmikrofilmowane i udostepione przez Mormonow. http://www.familysearch.org/eng/library ... ns=*,180,0
Odpowiedz