Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Wywiezieni do GG

01 gru 2010, 12:04

Witam!
Jestem nowym użytkownikiem i oczywiście mam prośbę - czy może mi ktoś pomóc w odszukaniu informacji o wywiezionych z Pniew do GG do Jędrzejowa (chyba przez obóz na Głównej): Julianny Piotrowskiej z d.Goyke, Leona Piotrowskiego z żoną Heleną i córką Małgorzatą (ur. 1939 r.)
Janina

Re: Wywiezieni go GG

01 gru 2010, 20:35

Lager Glowna - Niemiecki obóz przesiedleńczy na Głównej w Poznaniu dla ludności polskiej (1939-190).
Osoby o podanych przez Ciebie danych nie występują.

Re: Wywiezieni go GG

29 kwi 2011, 11:02

Wg monografii "Dzieje Pniew" przeprowadzono trzy akcje wysiedleńcze do GG.
Pierwsza w nocy z 3 na 4 grudnia 1939 r., wysiedlono wtedy ponad 120 osób, które najpierw zgromadzono w prywatnym domu przy ul. Dworcowej, a później na terenie więzienia we Wronkach, skąd po 8 dniach jazdy nieogrzewanym pociągiem wysiedleni dotarli do Jędrzejowa.
Druga akcja wysiedleńcza z Pniew nastąpiła 4 marca 1940r.,kiedy to do obozu dla wysiedleńców na Głównej w Poznaniu przewieziono 51 osób, a następnie koleją przetransportowano je do GG.
Trzeci etap nastąpił 2 kwietnia 1941 r. wysiedlono wtedy 44 Polaków - najpierw do obozu w Konstantynowie koło Łodzi, skąd część z nich wróciła do Pniew , pozostali zaś zostali wywiezieni na roboty przymusowe do Rzeszy.
Łącznie we wszystkich transportach wysiedlono z Pniew ponad 200 Polaków w większości w okolice Jędrzejowa i na Lubelszczyznę.
Niezaleznie od wysiedleń organizowano wywozy Polaków na roboty przymusowe do Rzeszy; pierwsza taka akcja miała miejsce w kwietniu 1940r.
Tyle z monografii "Dzieje Pniew"
Było jeszcze wysiedlenie we wrześniu 1940r. ludności z większych gospodarstw rolnych.Wysiedlono wówczas moich krewnych Kaczmarków i Szukałów, oraz rodzinę Piłatów z Lubocześnicy koło Pniew, oraz gospodarzy z Koninka koło Pniew. Przewieziono ich do obozu w Łodzi (Mama wspominała to miejsce jako Czyściec), skąd część wywieziono na roboty do Rzeszy, a pozostałych przewieziono w okolice Warszawy - Aleksandrowo i Izabelin gm. Nieporęt.
Na stronie http://lwww.straty.pl/index.php/pl/szukaj-w-bazie jest kilkanaście osób o danych Leon Piotrowski i Helena Piotrowska.

Teresa Szukała

Re: Wywiezieni go GG

15 cze 2011, 06:52

Mogę akcje wysiedleńcze do GG potwierdzić.
Z przekazów ustnych wiem, że Michał Henicz ur. 1883 jego matka Franciszka Henicz zd. Gajewska ur. 1858 i jego dwie córki, którzy ówczas mieszkali w Psarskie pod Pniewami zostali aresztowani i osadzeni w więzieniu we Wronkach. Franciszka Henicz została wysiedlona do Jędrzejowa, gdzie zmarła (1941-1942) śmiercią naturalną.
Odpowiedz