Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Sąd powiatowy w Śmiglu

05 gru 2010, 20:46

W dniu 3 września 1923 r. sąd powiatowy w Śmiglu wydał rozporządzenie w sprawie ustalenia właściwej pisowni nazwiska rodowego pradziadka mojej żony, skutkiem czego w metrykach urodzenia jego dzieci skorygowano zapisy "Schwarz" (metryki sprzed 1900 r.) oraz "Szwartz" (metryki po 1900 r.) i podano jako pisownię właściwą nazwisko "Szwarc".
Podanie pradziadka kierowane do sądu w tej sprawie zachowało się w dokumentach rodzinnych. Chcielibyśmy jednak dotrzeć do dokumentów sprawy i samego rozporządzenia sądu. Stąd też moje pytanie - czy orientuje się ktoś gdzie powinniśmy szukać dokumentów pozostawionych przez nieistniejący już sąd powiatowy w Śmiglu? W archiwum sądu rejonowego w Kościanie, w AP Leszno, w AP Poznań czy też może jeszcze gdzieś indziej? Z góry dziękuję za sugestie.

Re: Sąd powiatowy w Śmiglu

10 gru 2010, 19:38

gosiewski napisał(a):czy orientuje się ktoś gdzie powinniśmy szukać dokumentów pozostawionych przez nieistniejący już sąd powiatowy w Śmiglu? W archiwum sądu rejonowego w Kościanie, w AP Leszno, w AP Poznań czy też może jeszcze gdzieś indziej? Z góry dziękuję za sugestie.


Moje dotychczasowe ustalenia:
- w rozmowie telefonicznej zostałem poinformowany, że Sąd Rejonowy w Kościanie nie posiada w swoich zasobach dokumentów po nieistniejącym Sądzie Powiatowym w Śmiglu,
- Sąd Okręgowy w Poznaniu powiadomił mnie pisemnie, że również nie posiada poszukiwanych akt,
- w bazie Sezam również brak danych na ten temat - znalazłem jedynie informację, że w AP Leszno przechowywane są akta byłego Starostwa Powiatowego w Śmiglu, może akta sądu powiatowego są przechowywane wraz z aktami starostwa?
Odpowiedz