Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Rugi Pruskie

12 gru 2010, 04:05

W tym roku mija 125 lat kiedy to zapoczatkowano Rugi Pruskie. Objely one 26 tysiecy osob. Byl to koszmar setek rodzin.
Zanim rok minie chcialabym przypomniec ten wazny temat, moze nie w informacji pisanej a w malarstwie naszego mistrza Wojciecha Kossaka.
Obrazek
Obrazek

Re: Rugi Pruskie

12 gru 2010, 11:36

Chętnie poszerzyłabym swoją wiedzę na ten temat.Może znawcy tematu też coś napiszą.
Obrazy przejmujące...

Re: Rugi Pruskie

12 gru 2010, 13:04

Literackim „odzewem” na rugi pruskie jest wiersz Marii Konopnickiej pt. "Rota"
Maria Konopnicka była współorganizatorką protestów przeciw represjom wobec polskich dzieci w szkołach i ustawom wywłaszczeniowym Polaków.

Muzykę do tych przejmujących słów napisał Feliks Nowowiejski.
Pieśń pierwszy raz wykonał chór w dniu 15 lipca 1910 r. podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, którego fundatorem był Ignacy Paderewski.
Na cokole wyryte były słowa:

„Praojcom na chwałę, braciom na otuchę”.

Obrazek
źródło:http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:The_Grunwaldzki_Monument_in_Cracow_2.jpg&filetimestamp=20070101181628


Pomnik został zniszczony podczas II wojny światowej.
Nowy odsłonięto 10 września 2010 r.

Re: Rugi Pruskie

12 gru 2010, 21:11

Bozeno bardzo duzo informacji jest na Google, moje wiadomosci na ten temat sa wystarczajace /jak dla mnie/, specjalista ani znawca nie jestem niestety.
Temat ten zawsze mnie interesowal. Ci ludzie, te rodziny, zmienialy swoje miejsce na ziemi nieraz wiele razy i to tlumaczy miedzy innymi pytania, ktore nie raz czytam na wielu forum: dlaczego moi przodkowie tak sie przesiedlali ? co bylo powodem ?
Powyzsze obrazy sa bardzo przejmujace, wczuwam sie w polozenie tych ludzi i tego co przezywali kiedy wyrzucano ich z wlasnych domow i pol, szli na tulaczke nie wiedzac co ich czeka.
Temat jest obszerny i dla nas genealogow, i dodac musze - Polakow, bardzo wazny.

Re: Rugi Pruskie

12 gru 2010, 21:21

Zwłaszcza ten pierwszy obraz - niezwykle przejmujący!
Straszne to, tak musieć opuścić dom, rodzinną wioskę, sąsiadów, rodzinę, znajomych i iść w nieznane.
My współcześni często myślimy beznamiętnie o jakimś historycznym fakcie nie zdając sobie sprawy ile za tym mogło się kryć bólu, trwogi, łez i rozpaczy.

:(

Re: Rugi Pruskie

12 gru 2010, 21:53

Zastanowiła mnie data odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, gdyż widziałem go w latach 70-tych ub. wieku. :)
Domyślam się , ze jest to tylko upamiętnienie pierwotnego odsłonięcia pomnika które miało miejsce w 1910 roku.
Wojtek
p.s. skontaktuję się ze znajoma przewodniczką w Krakowie i sprawdzę o co chodzi

Re: Rugi Pruskie

12 gru 2010, 22:06

Już jest wyjaśnione. To była inscenizacja odsłonięcia z 1910.
http://www.grunwald.krakow.pl/pl/3/0/1/Program-Obchodow

To Wikipedia coś usłyszała i tak podaje.
WOjtek

Re: Rugi Pruskie

12 gru 2010, 22:32

Przepraszam za pomyłkę.

Pomnik odbudowano w 1976 r.
http://www.grunwald.krakow.pl/pl/3/0/5/ ... -Krakowie-

W 2010 odbyła sie tylko wspomniana inscenizacja.
Odpowiedz