Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Weinberg - Winiary

29 gru 2010, 19:45

Witam,
proszę o pomoc. Czy zamieszczony adres to może być: Winiary, Przyłuskiego?
Moje przypuszczenia biorą się stąd, iż na karcie meldunkowej z 1945 r. podano że przed 1939 r. mieszkali na Przyłuskiego. To blisko parku Sołackiego. I gdzieś czytałam (nie pamiętam gdzie :oops: ) że Park Sołacki zwano Ogrodem.

Jola

Obrazek

Re: Weinberg - Winiary

29 gru 2010, 20:27

Witam.
Na poznańskich Winiarach do dziś istnieje mała ulica Przyłuskiego , ale nie jest ona aż tak blisko Parku Sołackiego (4 przystanki tramwajowe). Czy zamieszczony zapis dotyczy tej ulicy nie wiem.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Weinberg - Winiary

29 gru 2010, 20:36

Nie wiem, jaka to ulica, ale wydaje mi się, że nie chodzi o poznańskie Winiary. Jeśli ta kartka pochodzi z czasów II wojny światowej, jako nazwa miejscowości powinien być podany Poznań, ponieważ Winiary w tym czasie były już dzielnicą Poznania.

Re: Weinberg - Winiary

30 gru 2010, 07:31

W tym właśnie problem, ponieważ na dzień dzisiejszy wiem że mieszkali w Poznaniu. W czasie wojny również. Najpierw Przyłuskiego, później Mazowiecka. Jakiś Weinberg w powiecie Poznań - nie znalazłam.
Niestety brak daty wystawienia karty, ale wpisane jest dziecko urodzone w 1937 r.
Jola

Re: Weinberg - Winiary

30 gru 2010, 08:19

Witam

W spisie miejscowości znalazłam - Weinberg /Winnica/ - Parafia Biezdrowo /przynależność
do parafii 1888r.
i -Weinberg /Winnica/ - Parafia Goniembice /Golembitz/.

Pozdrawiam

Irena

Re: Weinberg - Winiary

30 gru 2010, 10:19

Witam!
W niemieckim spisie ulic Poznania z lat 1939-45 figuruje:"Edelgarbstrabe=Leona Przyłuskiego".
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Weinberg - Winiary

30 gru 2010, 11:40

O ile mi wiadomo, Winiary jako dzielnica Poznania za okupacji nazywała się "Weinern". Weinberg może jest w takim razie pomyłką.
Łukasz

Re: Weinberg - Winiary

30 gru 2010, 17:46

Jolu, chyba Jola odpowiedziała na Twoje pytanie ;) Moim zdaniem, jeśli nazwa ulicy się zgadza, to można założyć, że chodzi o późniejszą ulicę Przyłuskiego. Jeśli dobrze pamiętam Winiary zostały przyłączono do Poznania w 1925 r. więc prawdopodobnie zapisek powstał w czasie okupacji hitlerowskiej, kiedy obowiązywały niemieckie nazwy ulic, dzielnic itp. Tylko dlaczego nie podano miasta Poznań, tylko Winiary?

Re: Weinberg - Winiary

30 gru 2010, 19:23

Jolanta napisał(a):Witam!
W niemieckim spisie ulic Poznania z lat 1939-45 figuruje:"Edelgarbstrabe=Leona Przyłuskiego".
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz


Faktycznie wydaje się, że to jest to.
Poza tym w powiecie Poznań nie znalazłam żadnego Weinberg.
Ale znowu Łukasz zasiał wątpliwość- "Weinern" i nazwę ulicy odczytałam jako" Edelgardstr."- ale może to "literówka".
Może jeszcze ktoś trafi na coś co całkowicie rozwieje wątpliwości.
Na razie przyjmuję opcje Jolanty :P Fontowicz.
Dziękuję za pomoc
Jola

Re: Weinberg - Winiary

30 gru 2010, 19:29

jola napisał(a):Ale znowu Łukasz zasiał wątpliwość- "Weinern" i nazwę ulicy odczytałam jako" Edelgardstr."- ale może to "literówka".


Tak, to z pewnością literówka. Poprawnie jest ewidentnie "EdelgardstraBe" z "scharfes s" będącym z grubsza rzecz biorąc zamiennikiem "ss" a wyglądającym jak grecka beta.

Łukasz
Odpowiedz