Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Gdzie szukać mariawitów.

05 sty 2011, 23:28

Witam serdecznie.
Mam gorącą prośbę, a właściwie dwie prośby :wink:

Pierwsze pytanie:
Jak ustaliłem w moich poszukiwaniach jedna z moich przodków, w okresie przedwojennym, wstąpiła do zakonu mariawitów.
Nie wiem gdzie szukać ewentualnego spisu osób tego zakonu, czy coś takiego istnieje. Nie wiem nawet w jakim była klasztorze.
Czy jest możliwe odnalezienie tej osoby?

Drugie pytanie:
Mam zamiar zwrócić się do AAD w Gnieżnie o kopie aktów małżeństw. Znam sygnatury aktów, osób których dotyczą.
Nie wiem jednak jak się za to zabrać, jaki będzie koszt. Znam cennik AAD jednak nie wiem koszty jakich czynności będą wliczane, pomimo wskazania konkretnych aktów.
Chciałbym uzyskać te materiały drogą pocztową lub mailem( o ile to możliwe).

Pozdrawiam.
Piotr

Re: Gdzie szukać mariawitów.

06 sty 2011, 09:51

piotrpola napisał(a):Jak ustaliłem w moich poszukiwaniach jedna z moich przodków, w okresie przedwojennym, wstąpiła do zakonu mariawitów.
Nie wiem gdzie szukać ewentualnego spisu osób tego zakonu, czy coś takiego istnieje. Nie wiem nawet w jakim była klasztorze.
Czy jest możliwe odnalezienie tej osoby?


Mariawici to odrębny związek wyznaniowy chrześcijański, jak polskokatolicy, czy metodyści, a nie zakon (od razu zaznaczam, że porównanie z tymi dwiema grupami przypadkowe i łączy ich tylko odrębność od Kościoła Katolickiego, bo oczywiście historia, założenia itd. są w każdym wypadku różne). W każdym razie na pewno nie chodzi tu o żaden zakon w obrębie Kościoła rz-kat. Skądinąd mariawici może też mają jakieś zakony, o tym nie wiem. Należałoby pewnie przyjąć, że osoba z Twojej rodziny w okresie międzywojennym przeszła na mariawityzm. O samych mariawitach znaleźć można wiele w Wikipedii choćby. Chyba że było całkiem inaczej i osoba ta wstąpiła do jakiegoś zakonu o podobnej nazwie a później nazwę pokręcono i wyszli mariawici :)

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Gdzie szukać mariawitów.

06 sty 2011, 09:53

piotrpola napisał(a):Mam zamiar zwrócić się do AAD w Gnieżnie o kopie aktów małżeństw. Znam sygnatury aktów, osób których dotyczą.
Nie wiem jednak jak się za to zabrać, jaki będzie koszt. Znam cennik AAD jednak nie wiem koszty jakich czynności będą wliczane, pomimo wskazania konkretnych aktów.
Chciałbym uzyskać te materiały drogą pocztową lub mailem( o ile to możliwe).


Radziłbym zadzwonić do AAG i dowiedzieć się szczegółowo u źródła.

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Gdzie szukać mariawitów.

06 sty 2011, 12:27

zajrzyj tu:

http://www.mariawita.pl/

pozdrawiam:)

Re: Gdzie szukać mariawitów.

06 sty 2011, 13:33

Stryków pod Łodzią jak się nie mylę jest kościół.

Re: Gdzie szukać mariawitów.

06 sty 2011, 13:46

Nie widzę swojej odpowiedzi, więc jeszcze raz.
Łukassz.
Wcześniej zapoznałem się z historią i działalnością kościoła starokatolickiego. Problem jest w tym, że nie mam pojęcia do któr5ego zgromadzenia tego wyznania wstąpił mój przodek. Dziękuję za zaineteresowanie.

Becia Q

Dzięki za ta stronę. Bywałem już tam. Korespondowałem nawet z przedstawicielami kościoła starokatolickiego. niestety poinformowano mnie, że nie mogą mi pomóc. Dziękuję za odpowiedź.

Kabat.

Chyba faktycznie będę musiał zwracać się do poszczególnych kościołów odrębnie, może tak coś wskuram.

Pozdrawiam
Piotr.

Re: Gdzie szukać mariawitów.

06 sty 2011, 15:54

Witam !
W Pabianicach Mariawici działają od czasów międzywojennych do dzisiaj.
W latach powojennych , bodajże do roku 1980-nie jestem pewna-przy tutejszym kościele siostry zakonne-Mariawitki-prowadziły przedszkole dla dzieci wszystkich wyznań.Chodził do tego przedszkola mój brat(w latach1952-1955)-było wspaniałe i trudno było tam się dostać.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Pr ... abianicach

http://zyciepabianic.dce.pl/wydarzenia/ ... elnym.html

Pozdrawiam
Odpowiedz