Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Członek dozoru kościelnego

24 sty 2011, 22:18

Witam!

Czy ktoś z Was orientuje się, w jaki sposób było można stać się członkiem dozoru kościelnego? Mam na uwadze 2 poł. XIX w. Mój prapradziadek Wiktor Górski pełnił taką funkcję przez ponad 20 lat w parafii Opatówko.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Członek dozoru kościelnego

24 sty 2011, 22:27

...
Ostatnio edytowano 13 mar 2013, 17:22 przez Bogdan54, łącznie edytowano 1 raz

Re: Członek dozoru kościelnego

24 sty 2011, 23:28

Dzięki za informację! W przypadku parafii Opatówko członkami dozoru kościelnego byli ks. Marcin Manicki, dziedzic Żernik Chełmicki i 3 lub 4 gospodarzy. Różnie to bywało. Mój prapradziadek Wiktor Górski występuje czasem jako zastępca przewodniczącego, innym razem jako rendant (kasjer).

Pozdrawim
Jarek

Re: Członek dozoru kościelnego

25 sty 2011, 08:20

Marcin Manicki, urodzony w dniu 4.11.1841 r., wyświęcony w 1865, dwukrotnie z przerwą na służbę księdza Adolfa Żółtowskiego gospodarzył w nekielskiej parafii. Przebieg posługi kapłańskiej ks Manicki rozpoczął wikariatem w Winnejgórze w 1865 r. Następnie był kapłanem w parafiach Bardo - kurator od 1869 r. i Opatówko - protektor od 1871r. Kolejny krok to parafia nekielska, gdzie rozpoczął służbę jako administrator od 22.11.1886 r. a pełnił ją do 30.04.1899 . Przed nim kapłanem nekielskim był Antoni Fromholz. Następnie był administratorem w Gieczu od 01.05.1899 r. do 17.09.1899 r. a później do 29.07.1901 r. proboszczem. Po wybudowaniu kościoła w Nekli odchodzi do zakonu ksiądz Adolf Żółtowski. Ponownie nekielskim proboszczem został ksiądz Marcin Manicki -od 30.07.1901r.
Władze kościelne doceniły jego posługę i od marca 1907 r. został mianowany administratorem w Kostrzynie a potem, w 1908 r. także został dziekanem dekanatu kostrzyńskiego.
Założyciel w 1905 r. i członek nekielskiego Kółka Rolniczego, pełniący funkcję wiceprezesa. Ksiądz dziekan Marcin Manicki, staruszek o srebrnej czuprynie, był szczerym patriotą, ofiarnym kapłanem dbającym o rozwój życia parafialnego. Stworzył legat ze swych własnych pieniędzy na rzecz kościoła, za co kupiono tabernakulum. W kościele ludność znajdywała oparcie i pokrzepienie oraz tak potrzebną mowę polską. Bez niego nie byłoby niezbędnego dla powstania zapału. W dniu 9 stycznia 1919 r.(czwartek, do południa) uroczyście pożegnał i pobłogosławił kompanię powstańców nekielskich pod dowództwem Zdzisława Beutlera.
W 1919 r. z bólem i żalem pochował zabitych w bojach powstańców.
Członek Wydziału Historyczno-Literackiego Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w latach 1894 - 1922. Zmarł w Nekli w dniu 15.10.1922 r. Kółko Rolnicze ufundowało księdzu nagrobek, który stoi do dziś przy kościele.
Michał

Re: Członek dozoru kościelnego

25 sty 2011, 10:40

Marcin Manicki, urodzony w dniu 4.11.1841

Ciekawa notka którą można samemu dodać i edytować w wyszukiwarce Księża wielkopolscy. w której jest wymieniany
ks. Manicki

Re: Członek dozoru kościelnego

08 kwi 2012, 20:01

Trafiłam przypadkiem na bardzo ciekawe akta dot. tego tematu.
Dla Tych Forumowiczów, których ciekawią dokumenty jakie były wytwarzane w XIX w. w parafiach zamieszczam kilka zdjęć.
Prezentują one informacje o wizytacji w parafii i roli Rady Parafialnej oraz Dozoru Kościelnego.
Miejsca nieczytelne zawierały nazwy miejscowości i nazwiska osób występujących w dokumentach.

Przepraszam za jakość.

Myślę Jarku, że ta lektura przybliży Tobie jeszcze bardziej osobę prapradziadka.
Żałuję, że dotarłam do tych dokumentów przed wydaniem Twojej książki o Górskich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Członek dozoru kościelnego

08 kwi 2012, 20:20

[quote="DankaW"]Trafiłam przypadkiem na bardzo ciekawe akta dot. tego tematu.
Dla Tych Forumowiczów, których ciekawią dokumenty jakie były wytwarzane w XIX w. w parafiach zamieszczam kilka zdjęć.
Prezentują one informacje o wizytacji w parafii i roli Rady Parafialnej oraz Dozoru Kościelnego.
Miejsca nieczytelne zawierały nazwy miejscowości i nazwiska osób występujących w dokumentach.

Przepraszam za jakość.

Myślę Jarku, że ta lektura przybliży Tobie jeszcze bardziej osobę prapradziadka.
Żałuję, że dotarłam do tych dokumentów przed wydaniem Twojej książki o Górskich.

Dziękuję bardzo serdecznie, Danko! Przed zjazdem rodowym i wydaniem księgi rodowej dotarłem do akt Konsystorza Jeneralnego Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. Mam zdjęcia niektórych stron, na których jest wymieniony mój prapradziadek Wiktor Górski. Nie zamieszczam ich tutaj z uwagi na prawa autorskie...

Pozdrawiam
Jarek

Re: Członek dozoru kościelnego

09 kwi 2012, 08:33

Zdjęcia które zamieściłam są mojego autorstwa.
Odpowiedz