Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

akt urodzenia przy zawarciu ślubu ?

26 sty 2011, 02:49

Przy przeglądaniu aktów ślubów moich przodków w Archiwach Państwowych jak
i Archidiecezjalnych nigdzie nie spotkałam przedstawionego aktu urodzenia przy akcie ślubu.
W związku z tym mam pytanie - czy do zawarcia związku malżeńskiego w XIX wieku
przyszli małżonkowie winni w parafii przedstawić metryke urodzenia?
Wgląd w takie metryki bardzo by pomógl przy ustalaniu miejsca ich urodzenia jak
i zamieszkania. W odpisach aktów małżeństwa jak i w otrzymanych skanach
nie ma w wiekszości nawet podanych rodziców-więc chyba nie bylo aktow urodzenia!!
Bardzo proszę osoby zorientowane w temacie o inf.

Pozdrawiam

Re: akt urodzenia przy zawarciu ślubu ?

26 sty 2011, 10:05

Witam,
ja tez mam akt slubu mojego praprapradziadka Tomasza Jakubowskiego w parafii w Graboszewie...slub byl w 1860 roku z Margharita Walczak(zam. Graboszewo i nazwisko jej ojca).Na akcie podany byl tylko wiek praprapradziadka, 23 lata.Nie wiem gdzie szukac jego aktu urodzenia...w Graboszewie w tym czasie nie znalazlam innych Jakubowskich.

pozdrawiam
Ewa

Re: akt urodzenia przy zawarciu ślubu ?

26 sty 2011, 11:45

Ewo, może powinnaś zajrzeć do cywilnego aktu zgonu dziadka, gdzie powinno być podane miejsce jego urodzenia. Czy na pewno chodzi o rok 1860, skoro to Twój 3x pradziadek?

Re: akt urodzenia przy zawarciu ślubu ?

26 sty 2011, 12:16

Witaj Magdo,
mam akt zgonu Tomasza Jakubowskiego z USC Sokolniki, zmarl w Bieganowie,w mieszkaniu robotnika Josefa Fimiaka, ale na akcie miejsce urodzenia wpisano "nieznane" i w dodatku rok urodzenia(po moim obliczeniu) bardzo rozbiezny.O smierci powiadomil wnuk Ludwig Jakubowski,zam. Grabowo.
Tomasz Jakubowski mial wg ksiedza 23 lata jak bral slub w 1860 r , a zmarl w 1919 r w wieku 85 lat, a wiec kiedy sie urodzil? w 1837 roku(tak przypuszczam) czy w 1830 roku?Dane jego zony mam - Marghareta Jakubowska z.d. Walczak
dziekuje Magdo
pozdrawiam
Ewa

Re: akt urodzenia przy zawarciu ślubu ?

26 sty 2011, 14:20

Jeśli pan młody był z innej parafii, przedkładał świadectwo chrztu (w jego braku: akt znania), zaświadczenie o wyszłych zapowiedziach w jego parafii, w razie potrzeby również konsensy (np. sądowny dla „dzieciatego” wdowca) czy inne zeznania. Wszystkie te dokumenty powinny być dostępne w zbiorze alegat, o ile taki się dla parafii zachował. Potrzebne do ślubu świadectwo chrztu wypisywano na niewielkiej karteczce z pieczęcią parafii, bądź na pruskim papierze stemplowym – ta druga forma ułatwiała ich gromadzenie i chyba dlatego trudno jest spotkać świadectwa chrztu sporządzone na tych niewielkich karteluszkach.

Co do braku imion rodziców narzeczonych w XIX-wiecznych aktach ślubów, szczególnie od lat 20-tych – przyczyną takiego stanu rzeczy, poza brakiem odnośnego wymogu w regulacjach prawnych, mogła być druga (po tej z bodajże 1794 roku) narzucona przez zaborcę forma tabelarycznego zapisu duplikatów metryk. Zastosowano w niej szczegółowy podział na kolumny, znacznie zwężając kolumnę przeznaczoną na wprowadzenie danych osobistych narzeczonych.

Re: akt urodzenia przy zawarciu ślubu ?

27 sty 2011, 11:51

Bartek dziekuję za wyczerpujacą informacje.W zwiazku z tym mam jeszcze jedno pytanie,gdzie mogę sprawdzić
czy dla Parafii Św.Marcina w Poznaniu rok 1860 oraz dla Parafii kat.Szamotuły rok 1832 zachowały się alegata lub akt znania.
Czy powyższe akta szczególnie z Szamotuł mogą znajdować się w kościele???

Pozdrowienia

Re: akt urodzenia przy zawarciu ślubu ?

27 sty 2011, 12:07

Sprawdź zespoły akt tych parafii w archiwach: archidiecezjalnym, państwowym i parafialnym.

Re: akt urodzenia przy zawarciu ślubu ?

27 sty 2011, 17:44

Bartku,
dziekuje za wskazowki, o alegatach niestety nie mialam pojecia...
serdecznie pozdrawiam
Ewa
Odpowiedz