Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Kartoteka powstańców

26 lis 2007, 12:42

Interesuje mnie,czy na podstawie spisów sporządzonych przez administrację pruską,a znajdujących się w Archiwum Państwowym w Poznaniu opracowano kartotekę Wielkopolan uczestników powstania listopadowego i Wiosny Ludów.Jeżeli ktoś ma dostęp do takich kartotek,to proszę o sprawdzenie nazwiska Smoczyński /może być zmieniona pisownia-Smoczinski,Smotrzynski/.

Re: Kartoteka powstańców

26 lis 2007, 14:04

Henryk Piotrowski napisał(a):(...) spisów sporządzonych przez administrację pruską,a znajdujących się w Archiwum Państwowym w Poznaniu (...)


Witam,

jakie spisy masz na myśli? Ja również byłbym zainteresowany jakimiś materiałami na temat uczestników Wiosny Ludów, natomiast póki co nie trafiłem jeszcze na nic konkretnego. Dowódcy - owszem, są wymieniani, natomiast szeregowi powstańcy nie.

Pozdrawiam
Maciej

Kartoteka powstańców

26 lis 2007, 23:10

Spisy te zawierają również szeregowych uczestników powstań.W powstaniu listopadowym brał udział Marcin Formanowicz szewc z Buku.Na stronie www.Formanowicz.pl/buk/dokumenty/marcin-f.html można zobaczyć dwa takie spisy.Mój przodek Antoni Smoczyński był szeregowym uczestnikiem Wiosny Ludów i figuruje w spisie powstańców,którzy byli więzieni w Forcie na Winiarach /zapisany jako Smotrzyński i Smosiński/.

27 lis 2007, 22:42

Link nie działa :(

27 lis 2007, 23:53

Link prawdopodobnie powinien tak wyglądać:
http://www.formanowicz.pl/buk/dokumenty/marcin_f.html

28 lis 2007, 11:31

Darku, dziękuję, zadziałało :)

spisy powstańców

28 lis 2007, 14:32

Witam,

kłania się Mariusz Formanowicz autor strony, do której linki podajecie (http://www.formanowicz.pl).Ciesze się z zainteresowania - jeśli cos moge pomoć to pytajcie.

mariuszformanowicz.pl

moje doświadczenia z powstańcami

28 lis 2007, 21:34

Nie chciałbym wyrosnąć na tym gremium jako specjalista od uczestników powstań narodowym, bo nie śmiem się za takiego uważać. Skoro zostałem już jednak wywołany "do tablicy", przez umieszczenie linku (powyżej) do mojej strony - a w niej biografii powstańca listopadowego w mojej rodzinie - czuję się zobligowany do podzielenia się moimi doświadczeniami. Szukając swoich przodków - uczestników powstań narodowych - dobrze jest wiedzieć do jakiej klasy społecznej należał: szlachcic, mieszczanin, chłop. Źródła dla tych trzech klas społecznych są bowiem na ogół inne. Moi przodkowie byli mieszczanami - rzemieślnikami i stąd moje informacje w tym przedmiocie maja ten profil. Przede wszystkim polecam indeks nazwisk (większoś wskazywanych pozycji w formacie „DjVu”) z książki pt. „Polityczna działalność rzemiosła wielkopolskiego w okresie zaborów”. Indeks zawiera ponad 1000 nazwisk osób biorących udział w trzech powstaniach narodowych oraz konspiracji w okresie zaborów w Wielkopolsce. Indeks dostępny w dziale „Exlibris” na mojej stronie. Link do pełnej treści książki podaje prywatnie (na e-mail).

POWSTANIE LISTOPADOWE. W biografii Marcina Formanowicza, powstańca listopadowego z mojej rodziny (link wyżej, bądź w zakładce „Wybitni, biografie” na mojej stronie) – w literaturze i źródłach do opracowania – zamieściłem trzy fragmenty list powstańców przygotowane przez władze pruskie w latach 1831-33. Listy są fragmentaryczne – interesowała mnie tylko jedna postać a pozostałe niejako przy okazji. Zachęcam do przeglądnięcia poszczególnych pozycji w zespole nr 290/0 – Oberpräsidium der Provinz Posen (Naczelne Prezydium Prowincji Poznańskiej w APP. W sumie jest tam ponoć, w różnych zestawieniach, ok. 2000 osób.

WIOSA LUDÓW. To powstanie miało w Wielkopolsce charakter wybitnie ludowy, (choć były i duże zorganizowane oddziały) stąd nie wiem czy istnieją jakiekolwiek pruskie zestawienia. Polecam „Rok 1848 w dawn. powiecie bukowskim” oraz indeks nazwisk do tej książki – wszystko w dziale „Exlibris” na mojej stronie. Indeks zawiera ok. 300 nazwisk. Dysponuję książką S. Kieniewicza „Społeczeństwo Polskie w Powstaniu poznańskim 1848 r.” w niej zawarty jest spory indeks nazwisk. Ewentualnych zainteresowanych proszę o podanie nazwiska.

POWSTANIE STYCZNOWE. Tutaj jest pełna lista uczestników z Wielkopolski: „Wykaz Wielkopolan uczestników powstania 1863 r.”, oraz po niemiecku „Grosspolen im Januaraufstand 1863/1864” – oba w dziale „Exlibris”.

POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/19. Pełnego zestawienia powstańców nie znam. W Archiwum Państwowym w Poznaniu, w zespole pn. „Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu”, nr 884 / 0 jest indeks nazwisk. Podejrzewam, że ilość osób w nim zawarta jest dość znaczna, z „moich” 14 Formanowiczów jest tam pięcioro. Informacja o występowaniu nazwiska w indeksie jest bezpłatna. Istnieje „Lista strat powstania wielkopolskiego 1918 / 1919”, dostępna w wielu miejscach w internecie (m.in. w WBC), ale zaznaczam, że niektóre dane osobowe mogą być błędne. Sam napotkałem istotne błędy. W dziele „Exlibris” na mojej stronie jest klika pozycji książkowych dotyczących Powstania Wielkopolskiego z indeksami osób. Zapraszam zainteresowanych. Szukając uczestnika tego zwycięskiego zrywu Wielkopolan dobrze jest znać region (jednostkę wojskową), w której żołnierz walczył. Jest wiele monografii opisujących walki na poszczególnych frontach, i szczegółowo o określone miasta (np. Szubin – patrz „Exlibris”). Tam można napotkać wiele szczegółów i nazwisk.

W razie pytań służę pomocą w miarę mojej wiedzy

M. Formanowicz
www.formanowicz.pl

29 lis 2007, 09:40

Mariuszu,

dzięki za szczegółowe zestawienie źródeł. Mnie zainteresował szczególnie indeks pozycji "Polityczna działalność rzemiosła wielkopolskiego w okresie zaborów", znalazłem tam mojego 3xpradziadka Adolfa Zajączka (Jurku, to brat Andrzeja Z.) oraz prawdopodobnie jeszcze jednego przodka Jana Ziętka (choć tu nie mam pewności). Dodatkowo rozpoznaję kilka innych nazwisk w jakiś sposób związanych z moją rodziną.

A przy okazji powstań - dziś rocznica wybuchu powstania listopadowego. Nasza strona o tym inforumuje... Czyli temat jak najbardziej na czasie.

Pozdrawiam

Maciej

witajci

29 lis 2007, 20:36

Witajcie,

Na fali powstańczego wątku uprzejmie gdyby ktoś z poszukiwaczy trafił na nazwisko GUCIA aby spisał źródło. Poszukuję dwóch powstańców wlkp. Franciszka (wymienionego w jednym ze spisów w drużynie wielichowskiej) oraz Marcina. W obu przypadkach podano jedynie imię i nazwisko.

Pozdrawiam
Sława

29 lis 2007, 23:31

Maćku!
Dziękuję za przypomnienie Andrzeja Zajączka i jego brata Adolfa.

Ze swojej strony chciałbym, w związku z rocznicą wybuchu powstania listopadowego , wspomnieć jego współorganizatora i uczestnika, Karola Karśnickiego, związanego z Mystkami, spoczywającego w rodzinnym grobowcu w Targowej Górce.
Uczestnicy naszego wrześniowego spotkania otrzymali jego życiorys w przygotowanych materiałach.
Zainteresowanym polecam adres:
http://www.nekla.pl/targowagorka/historia_06.php
Pozdrawiam.
Jerzy

Re: witajci

30 lis 2007, 08:26

guciorek napisał(a):Witajcie,

Na fali powstańczego wątku uprzejmie gdyby ktoś z poszukiwaczy trafił na nazwisko GUCIA aby spisał źródło. Poszukuję dwóch powstańców wlkp. Franciszka (wymienionego w jednym ze spisów w drużynie wielichowskiej) oraz Marcina. W obu przypadkach podano jedynie imię i nazwisko.

Pozdrawiam
Sława


Droga Sławo !

Zauważyłem u Ciebie "ślad" wielichowski. Czy przegladałaś pod kątem swoich przodków te pozycje :

Jakuboszczak Piotr, „Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wielichowie 1761 – 1950”, Wrocław, 2005

Jakuboszczak Piotr, „Działalność patriotyczno-niepodległościowa mieszkańców Wielichowa w latach 1900-1945”, Grodzisk Wielkopolski, 1998

Jakuboszczak Piotr, "Udział Wielichowian w I wojnie światowej 1914-1918", Grodzisk Wlkp., 2001

Kaletka A.H. "Z przeszłości miasta Wielichowa. 1429-1929", Wielichowo, 1929

Jesli nie, to mam je na półce i mogę przejrzeć.

Pozdrowienia
Mariuz Formanowicz

30 lis 2007, 16:22

Witaj Mariuszu,
niestety nie przegladalam. Co prawda poszukiwany Gucia zostal zapisany jako czlonek grupy wielichowskiej, jednak najczestszym miejscem wystepowania mojego nazwiska w tym okresie to okolice OPALENICY, DUSZNIK WLKP., BUKU. Jestem zdziwiona tym zapisem, ale.... szukam
Jesli nie sprawi to klopotu to poprosze :)

Slawa

01 gru 2007, 18:37

guciorek napisał(a):Witaj Mariuszu,
niestety nie przegladalam. Co prawda poszukiwany Gucia zostal zapisany jako czlonek grupy wielichowskiej, jednak najczestszym miejscem wystepowania mojego nazwiska w tym okresie to okolice OPALENICY, DUSZNIK WLKP., BUKU. Jestem zdziwiona tym zapisem, ale.... szukam
Jesli nie sprawi to klopotu to poprosze :)

Slawa


Witaj Sławo !

Niestety nic ponad to co już wiesz, nie odnalazłem w Twojej sprawie. W książce :

Jakuboszczak Piotr, „Działalność patriotyczno-niepodległościowa mieszkańców Wielichowa w latach 1900-1945”, Grodzisk Wielkopolski, 1998

na str. 101 w wykazie powstańców wlkp. z drużyny wielichowskiej zorganizowanej w czasie od 8 grudnia 1918 roku do 5 stycznia 1919 roku, pod poz. 41, wymieniony jest Franciszek Gucia. Dowódcą i organizatorem tej drużyny był Stanisław Bobkiewicz (wówczas st. sierżant).

Podana w w/w publikacji informacja pochodzi bez wątpienia z opracowania :

"Materiały do historii Powstania Wielkopolskiego 1918/19" - Tadeusz Jabłoński, Poznan, 1938,

w której na str. 138 w wykazie o tym samym tytule pod poz. 41 jest wymieniony Franciszek Gucia. Wiecej razy w książce tej Twoje nazwisko nie jest wymianiane. Książka ta, w formie elektronicznej jest na mojej stronie w dziale "Ex Libris" (wielokrotnie wymienieni Fórmanowiczowie z Wielichowa).

W pozostałych publikacjach o Wielichowie nie odnalazłem nazwiska "Gucia".

Pozdrawiam, Mariusz

01 gru 2007, 22:38

Witam!!!
Teodor Żychliński w "Kronice Żałobnej Rodzin Wielkopolskich od 1863-1876 r." wydanej w Poznaniu w 1877 r. zamieścił spis Wielkopolan poległych lub zmarłych z ran otrzymanych na polu walki w Królestwie Polskim w 1863 i 1864 r. Zaznacza że nie jest to spis kompletny. Mogę sprawdzić konkretne nazwiska.
Pozdrawiam
Sławek

02 gru 2007, 14:27

Mariuszu,
dziekuje za informacje.

Slawku,

Czy moglbys sprawdzic nazwisko KALISZAN, NOWICKI, Łakomy (pochodzilI z Lawicy k. Poznania), no i oczywiscie Gucia - choc tego nazwiska w zadnych spisach z tego okrsu nie znalazlam.

Pozdrawiam Slawa

02 gru 2007, 16:26

Witam!!!
Nazwiska Kaliszan, Nowicki, Łakomy i Gucia nie występują w tym wykazie.
Pozdrawiam
Sławek

02 gru 2007, 22:32

Tak myslalam, DZIEKUJE serdecznie
Slawa

wymiana doświadczeń

24 kwi 2008, 19:17

Witam.
Zgodnie z informacją, którą otrzymałam z AGAD, posiadają oni zespół akt Komisji Rządowej Wojny z lat 1815-1830, zawierający akta dotyczące armii Królestwa Polskiego (czyli z zaboru rosyjskiego), w której służyło wielu późniejszych powstańców listopadowych. Zespół ten liczy 616 jednostek archiwalnych i niestety nie posiada indeksów osobowych. Istnieje tylko indeks oficerów Komisji Rządowej Wojny.

R. Bielecki przy opracowywaniu "Słownika biograficznego oficerów powstania listopadowego", korzystał z akt AGAD. Po śmierci autora, zebrane przez niego materiały zostały przekazane do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego - ul. Dobra 56, 00-312 Warszawa.
Pozdrawiam. Ina

Re: Kartoteka powstańców

06 maja 2008, 23:36

Drodzy forumowicze,

czy istnieje jakiś dokument o uczestnikach Powstania Wielkopolskiego zamieszkujących Gniezno i okolice?
Spis, rejestr, cokolwiek. Wiem, że jest dokument o poległych ale czy istnieje o tych, którzy przeżyli?

Przy okazji jeszcze jedno.Wiem, że w WBC jest Księga Adresowa Gniezna 1903-1904. Czy to jedyny dokument o takim charakterze. A może jest jeszcze podobny ale nie w wersji cyfrowej?

Re: Kartoteka powstańców cd

07 maja 2008, 05:57

Witam
Będąc w Archiwum Państwowym w Gnieźnie ( dawne Koszary ul.Sobieskiego) szukajac powstańców z mojej rodziny , miałem dostęp do książki.
Gniezno i powiat gnieźnieński w powstaniu wielkopolskim 1918-1919 Zygmunt Wysocki 1988 Instytut Zachodni.
Dostałem informacje w archiwum ,na ulicy Staszica mieszka syn powstańca wielkopolskiego , który prowadzi -( ł ) spisy, i tematyke powstańców. nie pamietam nazwiska lub telefonu
W bibliotece miejskiej ul. Chrobrego , do kwietnia była wystawa poświęcona powstańcom , proszę popytać.
o tą pozyciej i inne wystawione. Rbert znasz Gniezno więc nie będzie problemu.
Patrz także -
viewtopic.php?f=3&t=506&p=4928#p4928 - forum o powstańcach
spisy powstanców na genpolu
WBC Poznan - są wspomnienia i spisy w skanowanych pozycjach.
Postaram się uzupełnić linki.
Wiem ze polegli pod Rynarzewem są pochowani na cmentarzu Nakło nad Notecą.
Czasy były tak niespokojne, że rodziny poległych a nie przewiezionych do np do Gniezna, pochowaly ich w Nakło nad Notecią i innych cmentarzach, nie miały możliwości identyfikować zwłoki itp
Tak było z Wincentym Kabacińskim 1893-23.01.1919 Rynarzewo pochowany Paterko lub Nakło/ Notecią.
Niestety nazwisko nie wymienione na tablicach, na cmentarzu i pamiątkowych obeliskach.

Re: Kartoteka powstańców

07 maja 2008, 09:59

Brat mojego pradziadka Stanisława - Feliks Górski z Mielżyna k. Witkowa miał możliwość sprowadzenia zwłok swojego syna Władysława, który zginął w lutym 1919 roku pod Rynarzewem, mając 21 lat. Feliks pojechał po niego sam wozem drabiniastym. Jego syn był tak zakrwawiony, że początkowo identyfikację ułatwiła blizna od ugryzienia przez psa, którą miał na ręce. Feliks jadąc z martwym synem do Mielzyna rozpaczliwie szlochał, ponoć zamknął się z nim na 3 dni w tzw. "komórce", rozpaczając nad nim. To był wielki cios dla niego. Mam kilka zdjęć Władysława, w tym to, które przedstawia go leżącego w trumnie. Władek spoczywa w grobowcu Górskich w Mielżynie. Informację na jego temat zamieścił Paweł Anders w książce o powstańcach wielkopolskich.

Pozdrawiam

Jarek

Re: Kartoteka powstańców

07 maja 2008, 11:13

Dziękuję Leszku i pozdrawiam.

PS. Niestety zorientowałem się że plik w gedcomie, który Ci wysłałem jest błędny. Dziś wyślę prawidłowy z osobami o nazwisku Nowak.

Re: Kartoteka powstańców

20 maja 2008, 17:49

Z dziejów Tarnowa Podgórnego
Wdniu 15 grudnia 1918r.Tarnowo witało żołnierzy powracających z frontu.ulicami przemaszerowało ponad 50 żołnierzy.Na wieść o wybuchu powstaniaw dniu 27 grudnia podążyli mieszkańcy Tarnowa i okolicznych miejscowosci do tworzących się trzech ośrodków powstańczych.Już w nocy z 27 na 28 grudnia pierwsza grupa powstańców zebrała się w zagrodzie Szymańskiego odwieziona została do Dopiewa.Tutaj pod dowództwem ppor.Andrzeja Kopy organizowano oddziały powstańcze,które wysłane zostały na front zachodni i północny.Powstańcy z Tarnowa walczyli pod Zbąszyniem,nakłemi Rynarzewem.Tu został ranny Maksymilian Szymański.Drugi ośrodek powstańczy zorganizowano w Ceradzu Kościelnym.Liczył 90 osób dowodził nim ppor.Maksymilian Szulc.Oddział walczył pod Zbąszyniem,gdzie zginęło 13 powstańców.Trzeci ośrodek utworzył właściciel Lusówka Zygmunt Pluciński,późniejszy adiutant gen.J.dowbora-Muśnickiego.Powstańcy z Lusówka to głownie robotnicy rolni,którzy zdobywali lotnisko na Ławicy a następnie walczyli pod Wolsztynem.

Re: Kartoteka powstańców

19 lip 2008, 22:21

Zainteresowanym przebiegiem powstania wielkopolskiego z 1848 r. polecam:
http://www.wbc.poznan.pl/Content/69650/directory.djvu

Znajduje się tam również lista 39 zmarłych we wrzesińskim szpitalu wskutek odniesionych ran.
Jerzy

Re: Kartoteka powstańców

25 lip 2008, 07:52

Witam!

Czy ktoś z Was mógłbym skopiować dla mnie listę z 39 zmarłymi powstańcami we Wrześni? Niestety nie mogę wejść na tę stronę.

Pozdrawiam

Jarek

Re: Kartoteka powstańców

27 lip 2008, 00:00

Witam Jarku !!!

Mam skopiowaną listę- wykaz nazwisk o którą prosiles prosze podaj na wiadomosc priv Twojego maila to przekaże dalej.
Pozdrawiam Małgoska

Re: Kartoteka powstańców

27 lip 2008, 07:59

Witaj Małgosiu!

Dziękuję bardzo serdecznie za to, ze odpowiedziałaś na moją prośbę. Listę otrzymałem już od ks. Jana.

Pozdrawiam Cię

Jarek

Re: Kartoteka powstańców

31 lip 2008, 21:40

Witam!

A oto wykazy kosynierów, powstańców i żołnierzy, którzy spoczywają na wrzesińskich cmentarzach.

http://www.wrzesnia.pl/index.php?act=1& ... ecf81a7f21

Pozdrawiam

Jarek

Re: Kartoteka powstańców

21 lip 2011, 11:52

Witam .Mam zdjęcie pradziadka a własciwie pół zdjęcia gdzie jest on w mundurze z opaska czerwonego krzyża na ramieniu.zdjecie jest z około 1918-1919 roku. Wiem że przeżył powstanie i mieszkał W Poznaniu chyba do wojny ale nic nie mogę nigdzie znaleźć mam tylko Imie i Nazwisko i adres przedwojenny. Może byl sanitariuszem w powstaniu?. Są jakieś spisy zołnierzy gdzie mogę go szukać.Bardzo proszę o pomoc.
pozdrawiam Tomasz Szymański

Re: Kartoteka powstańców

21 lip 2011, 15:50

Nigdy nie było pełnej listy powstańców wielkopolskich, a Niemcy w czasie okupacji zrobili wiele by taka lista nigdy nie powstała. Są liczne miejsca i źródła, w których znaleźć można listy cząstkowe. Wymienię tylko niektóre:

1. APP zespół 53/884/0/, Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, Spis zweryfikowanych

W tym m.in.

- APP, zespół 53/884/0/1/44, Ewidencja członków Związku Weteranów Powstań Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej;

- APP, zespół 53/884/0/1/42; Imienny spis powstańców frontu zachodniego

2. Centralne Archiwum Wojskowe w Warszawie

3. Archiwum Komisji Historycznej ZBoWiD w Poznaniu.

Re: Kartoteka powstańców

21 lip 2011, 20:54

Bardzo dziekuje!
Tomek

Re: Kartoteka powstańców

22 lip 2011, 11:27

Mam pytanie dotyczące kartotek Powstańców Wielkopolskich , a mianowicie czy jakieś kartoteki dotyczące uczestników powstania wielkopolskiego istnieją ?. Słyszałem , że Niemcy na początku drugiej wojny światowej interesowali się powstańcami wielkopolskimi i mieli dość obszerne dane na ich temat . choćby np. dane osobowe zarówno samego uczestnika jak i przebieg służby w trakcie powstania czyli gdzie walczył .

Re: Kartoteka powstańców

22 lip 2011, 11:45

Proszę przeczytać mój post z dnia wczorajszego.

Twoje określenie:
Niemcy na początku drugiej wojny światowej interesowali się powstańcami wielkopolskimi
jest co najmniej oględne. Mówiąc wprost Niemcy w czasie okupacji tropili, szykanowali i mordowali Powstańców, a wszystkie materiały świadczące o ich klęsce w 1919 r. niszczyli.
Odpowiedz