Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Pytanie o I-mo voto

02 lut 2011, 20:26

admin: zmieniono temat na trochę bardziej treściwy i tak proszę tytułować posty

W moich zapiskach znalazlam zapis Katarzyna WYREMBEK I-mo voto KRAPSKA i z tym związane jest moje pytanie czy mam to rozumieć jako Katarzyna Wyrembek pierwszy raz żonata Krapska ? Proszę o podpowiedz pozdrawiam Renata :)

Re: Pytanie o I-mo voto

02 lut 2011, 20:48

Na pierwszy rzut oka - tak. :wink:
Twoje pytanie: "Czy mam to rozumieć jako Katarzyna Wyrembek pierwszy raz żonata Krapska?"
Pierwszym mężem był Krapski, ale "Wyrembek" to może być nazwisko panieńskie albo po drugim mężu.
Zależy też od kontekstu i treści całego zapisu. Poza tym - najlepiej porównać z aktem urodzenia i aktem zgonu.
Ostatnio edytowano 03 lut 2011, 13:06 przez Jerzy Drzymała, łącznie edytowano 1 raz

Re: Pytanie o I-mo voto

02 lut 2011, 22:20

R_PIOTR napisał(a):admin: zmieniono temat na trochę bardziej treściwy i tak proszę tytułować posty

W moich zapiskach znalazlam zapis Katarzyna WYREMBEK I-mo voto KRAPSKA i z tym związane jest moje pytanie czy mam to rozumieć jako Katarzyna Wyrembek pierwszy raz żonata Krapska ? Proszę o podpowiedz pozdrawiam Renata :)


Można spotkać dwie odmienne interpretacje tego zapisu.

Na ogół będzie to Katarzyna ostatnio zamężna Wyrembek, a poprzednio Krapska (czyli przynajmniej raz była wdową, a obecnie po mężu Wyrembek - jak z domu, nie wiadomo). Nie wynika z tego, czy mąż Wyrembek żyje, czy nie.

Zdarzało się jednak też że księża w ten sposób zapisywali powtórnie wychodzące za mąż wdowy, dla których nazwisko podane bezpośrednio po imieniu rozumiane było jako nazwisko z domu (czasem podany jest ojciec i on tak samo się nazywa). Wtedy Krapski byłby jej pierwszym mężem, ale i dotąd ostatnim (drugim jest ten, z ktorym właśnie brała ślub).

Tak, że sprawę dla pewności należałoby zbadac bliżej.
Odpowiedz