Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Jakie księgi zawierają transakcje kupna w XVIII wieku

12 lut 2011, 23:23

Witam Szanownych Forumowiczów,
W jakich księgach dokonywano zapisów zakupów ziemi lub majątków. Moje poszukiwania dotyczą wsi Pławnik (obecnie dzielnica Gniezna) w latach 1700-1800.
Być może w takich zapisach uzyskam informację o miejscu urodzenia poszukiwanej osoby. Niestety w akcie ślubu są tylko nazwiska i nazwiska świadków. W aktach ślubów w XIX są szersze informacje o miejscu urodzenia nowożeńców i o imionach nazwiskach rodziców wraz z nazwiskiem panieńskim matek. To bardzo ułatwia szukanie. Niestety w akcie ślubu z Gniezna z XVIII wieku tych danych nie ma. Chwytam się każdej możliwości aby ustalić miejsce urodzenia.
Udało mi się znaleźć kapitalne zapytanie w przedwojennym Miesięczniku Heraldycznym wydawanym przez Warszawskie Towarzystwo Heraldyczne. Polecam Wam te archiwalia bowiem znajduje się w nich wiele ciekawostek również w postaci "zagadnień" genealogicznych, które redakcja rozwiązywała opisując w następnych numerach. Arcyciekawe, że ktoś przed wojną zadał dokładnie takie samo pytanie jak dzisiaj ja stawiam - mój pech polega na tym, że do wybuchu wojny redakcja nie znalazła na nie odpowiedzi (wiele innych rozwiązano).

"Zagadnienie nr. 138
Gdzie i kiedy urodził się Feliks Grochowski, zmarły w Gnieźnie 1.9.1807 r. w wieku 65 lat, prezydent i landwójt m. Gniezna, właściciel Pławnik, żonaty z Balbiną z Smakowskich, wdową po Stanisławie Śmigielskim, sekretarzu J.K. Mości?
Gdzie i kiedy zmarł tegoż syn Józef Grochowski, urodzony w Gnieźnie 24.4.1774r. prezydent m. Gniezna, sędzia pokoju i właściciel Przybrody pod Kłeckiem, żonaty z Elżbietą z Libeltów?
Skąd pochodzili właściwie ci Grochowscy? Czy herbem tejże rodziny był herb Oksza?"


Może pomożecie mi informacją gdzie szukać miejsca urodzenia w dokumentach, przy okazji jakich zapisów powoływano się na miejsce urodzenia.

Dla zainteresowanych podaję link do roczników Miesięcznika Heraldycznego


Miesięczniki Heraldyczne w WBC Poznań za wyjątkiem jednego poniżej
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 1&lp=3&QI=

Miesięcznik Heraldyczny - jeden brakujący numer z WBC Lublin
http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doc ... CBD9412-57

Re: Jakie księgi zawierają transakcje kupna w XVIII wieku

13 lut 2011, 19:24

Jacku,

Według tego co wiem, zapisy tego typu, z tych lat, mogły zachować się się w księgach grodzkich.

Jeżeli nawet wpisy tam istnieją to ich odnalezienie może być trudne.
Prócz Tek Dworzaczka (które milczą o Pławnikach w tych latach) nie ma prawie innych indeksów do zawartości ksiąg grodzkich i ziemskich.
Aby nie było zbyt prosto, wydaje się że wybór sądu w którym akty wtedy oblatowano był swobodny i nie istniał obowiązek czy termin w którym zawartą umowę trzeba było zarejestrować.

Re: Jakie księgi zawierają transakcje kupna w XVIII wieku

25 lut 2011, 02:43

Tomku, dziękuje za odpowiedź.
Stanąłem pod murem i w żaden sposób nie mogę posunąć się dalej.
Przyznam, że w tej chwili liczę na jakiś zbieg okoliczności.
Pozdrawiam

Jacek
Odpowiedz