Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Miejsce zgonu: Hajnan

15 lut 2011, 13:54

Brat mojego prapradziadka Józef Dodot, żołnierz zmarł 17.06.1849r. na cholerę w wieku 20 lat i 9 miesięcy. Miejsce zgonu to Hajnan. Informacja została zapisana wśród sierpniowych zgonów Księgi Parafialnej Bukówca Górnego. Z adnotacji wynika że 17 sierpnia dotarł list z Hajnan. Z tego co się zorientowałam to jedyne Hajnan to wyspa na Morzu Południowochińskim. Interesuje mnie skąd wiejski chłopak znalazł się tak daleko, w tym rejonie świata? Czy w ogóle ma sens to pytanie dzisiaj? Czy należy przyjąć że sam jeden tam się zaplątał ? Ale przyszedł list. Nie daje mi to spokoju. Jak to mogło być?
Maria.

Re: Miejsce zgonu: Hajnan

15 lut 2011, 15:00

Witam,
moze to jest Haynau ?

Ludvica

Re: Miejsce zgonu: Hajnan

16 lut 2011, 02:10

Mario - napewno miejsce zgonu jest Hajnan /prowincja chinska/. Pisze to z przekonaniem, ze tak jest dlatego, ze pierwszym Polakiem, ktory byl tam i opisal Hajnan byl polski misjonarz-jezuita Michal Boym.
Prosze wrzuc na http://www.Google.com
haslo Michal Boym i przeczytasz jego historie na Wikipedii.
Twoj krewny mogl tam byc i umrzec.
Co sie Tobie wydaje niemozliwe i nieprawdopodobne okaze sie prawda i faktami. Masz przed soba ciekawe dochodzenie historii brata Twojego prapradziadka. Takie historie rodzinne sa SUPER :!:
Nawet po tylu latach mozesz dojsc do faktow. Mysle, ze nawet zachowal sie moze oryginalny akt zgonu twojego krewnego w Chinach.
My Polacy mamy to do siebie, ze jestesmy narodem jak ja to nazywam "wedrujacym" :) , od wiekow. Wszedzie na swiecie jest nas w zauwazalnych lub mniej zauwazalnych ilosciach. W kazdym zakatku swiata.

Nazwisko Dodot takze bardzo ciekawe, brzmi jak nazwisko francuskie.
Zycze Ci powodzenia :!: :)

Zapomnialam a wiec dodaje, ze Jezuici mieli 2 misje na Hajnanie.

Re: Miejsce zgonu: Hajnan

16 lut 2011, 08:46

Witam,

nalezy sie zastanowic, czy armia pruska stacionowala w 1848 roku w Hajnan?

Ludvica

Re: Miejsce zgonu: Hajnan

16 lut 2011, 14:07

Dzien dobry - Jozef Dodot mogl byc takze uczestnikiem/zolnierzem Powstania Wielkopolskiego 1848 roku ? /nie w pruskiej armii/

Mario gdybys mogla wrzucic skan z ksiegi koscielnej, z fragmentem tej informacji o Jozefie to rozwiazaloby problem gdzie nastapil zgon.
Pozdrowienia.

Re: Miejsce zgonu: Hajnan

16 lut 2011, 21:36

Nie odrzucałabym jednak poszukiwań w Chojnowie (Haynau - napisała Ludvica). W roku 1849 była tam epidemia.
http://promocja.chojnow.eu/index.php?menu=2&strona=13
Lidka

Re: Miejsce zgonu: Hajnan

17 lut 2011, 04:15

Lidka - absolutnie nie mozna odrzucac Chojnowa jako miejsca poszukiwan, zreszta wydaje sie to byc najsensowniejsze miejsce poszukiwan.
Ktos zapewne zle odczytal lub zle zapisal.

W moim pierwszym poscie chyba bylam za bardzo zasugerowana nazwa chinska a takze historia jednego z moich przodkow, ktory okazal sie byc w Chinach i to jeszcze wczesniej niz Jozef Dodot zmarl.

Pozdrowienia.
Ostatnio edytowano 17 lut 2011, 14:40 przez Hania, łącznie edytowano 1 raz

Re: Miejsce zgonu: Hajnan

17 lut 2011, 12:52

Nie mogę spełnić prośby Hani. Nie mam skanu aktu zgonu Józefa. Przeglądałam mikrofilm w ubiegłym roku w marcu a potem w grudniu. We wpisie Hajnan występuje dwukrotnie, jako miejsce zgonu i w adnotacji „ Exter tiramis Chirurgii Hajnan des die 17 Augustii 1849”
Co do odczytu miejsca zgonu nie miałam żadnych wątpliwości, jest wyraźnie napisane Hajnan a przyznam się że ta nazwa w pierwszej chwili nic mi nie mówiła i dopiero w domu sprawdzałam czy coś takiego istnieje. Natomiast miałam problem w adnotacji z odczytaniem liter po „exter” a przed „Chirurgii”. Nie znam łaciny i tu mogłam coś źle odczytać ale i tutaj Hajnan nie wzbudziło żadnych moich wątpliwości.
Pozdrawiam
Maria.

Re: Miejsce zgonu: Hajnan

17 lut 2011, 14:44

Mario - piszac, ze ktos zle odczytal lub zle zapisal mialam na mysli w glownej mierze osoby powiazane z wpisem tej adnotacji w ksiedze koscielnej.
Sprawdz Chojnowo.
Pozdrowienia

Re: Miejsce zgonu: Hajnan

17 lut 2011, 17:12

Hania napisał(a):Sprawdz Chojnowo.
Pozdrowienia

Raczej Chojnów :D
Odpowiedz