Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Nekrologi - pytania zupelnie zielonej.

16 lut 2011, 00:56

Dzisiaj w bazie nekrologow Wielkopolski znanazlam zapisy dwoch siostr mojego Taty. Uzmyslowilo mi to, ze w ciagu dwoch tygoni moi dziadkowie pochowali dwie corki - mimo iz daty ich zgonow mam od lat dopiero znalezienie ich dat jednej obok drugiej mi to wbilo do glowy.
Stad pytanie - ich zgony zostaly odnotowane w rubryce Ksiegi Stanu Cywilnego (choc na poczatku oczywiscie szukalam nekrolowow i denerwowalam sie, ze ich nie ma! mniejsza z tym). Czy to znaczy, ze USC w Poznaniu ma ich akty zgonu? Ja mam dane z parafii w Wirach. I dlaczego byly one drukowane w gazecie w taki sposob?
Z gory dziekuje za odpowiedzi.
Malgorzata

Re: Nekrologi - pytania zupelnie zielonej.

16 lut 2011, 06:45

Witam.
Małgosiu, w niektórych gazetach drukowano poza nekrologami w osobnych rubrykach informację z USC, tam można było znaleźć zarówno urodzenia śluby jak i zgony zgłoszone do USC, niestety nie wiem na jakiej zasadzie te dane i z jakim opóźnieniem te dane były przekazywane do USC, - jest tam adnotacja; ' w dniu...... do USC zgłoszono:'" i w zależności od podrubryki są urodzenia, śluby i zgony, które dają informację o podstawowych danych osoby, wieku czasem zajęciu.
W innych gazetach - parafialnych są informację o zgonach gdzie można znaleść np. adres osoby zmarłej, oraz informacje o urodzinach, zapowiedziach przedślubnych, ślubach, rocznicach śmierci lub jubileuszu pożycia małżeńskiego, ale tu też nie pomogę odnośnie tego na jakiej zaadzie te informację publikowano.

Odnośnie wyszukiwarki 'Nekrologi", jeżeli w rubryce uwagi jest wpisane USC, to znaczy iż informacja nie jest "typowym" nekrologiem a zgłoszeniem do USC, czasem jest zapisek, że inf. jest z jakiegoś artykułu, np. wspomnienia.

Pozdrawiam.
Odpowiedz