Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Pieczęć herbowa - Lipońscy

09 mar 2011, 12:31

To jest pieczęć, którą posługiwał się szamotulski piekarz Nikodem Lipoński na przełomie XIX i XX w. Czy ktoś jest w stanie się wypowiedzieć czy to jest jakiś konkretny herb czy też wytwór fantazji jakiegoś artysty działającego na zlecenie wyżej wymienionego.

Obrazek


Bolesław Lipoński
http://www.liponscy.pl

Re: Pieczęć herbowa - Lipońscy

09 mar 2011, 12:43

w uzupełnieniu powyższego pytanie dołączam zdjęcie całości pieczęci na zdjęciu ~~ wielkość naturalna.

Obrazek

Bolesław Lipoński
http://www.liponscy.pl

Re: Pieczęć herbowa - Lipońscy

09 mar 2011, 19:34

Zauważyłem, że jak coś zmieniłem na stronie pokazywarki to obrazek z pierwszego postu mi zniknął. Dlatego ponownie wklejam zdjęcie ale ze swojej strony internetowej.
Obrazek

A swoją drogą to może by pomyśleć o często stosowanym przez wiele serwisów internetowych sposobie wklejania zdjęć prosto z komputera? Być może jest na to sposób, ale widocznie przekracza to moje umiejętności komputerowe, chyba, że pojawi się jakaś dokładna i w miarę prosta instrukcja.

Bolesław Lipoński
http://www.liponscy.pl

Re: Pieczęć herbowa - Lipońscy

10 mar 2011, 22:05

Według mnie jest to tzw. herb mieszczański inaczej gmerk rozpowszechniony na terenie Niemiec. O ile dobrze go odczytałem nie ma on korony rangowej i hełmu typu szlacheckiego. Tym herb mieszczański różnił sie od szlacheckiego.
Przejrzałem kilka herbarzy i nie znalazłem znaków które przypominały by chociaż troche znaki na tarczy ze zdjecia.
Pozatym reguły wykonania sygnetu szlacheckiego przewidywały ,że znak herbowy ( zazwyczaj odwrócony jak w zwierciadle czyli negatyw) był ryty w kamieniu szlachetnym stanowiacym oczko sygnetu a nie w metalu z którego wykonany był sygnet . Sygnet taki słuzył co celów raczej prozaicznych a nie do podkreślenia szlacheckości tego kto go nosił na palcu - zazwyczaj odciskania na laku przy pieczętowaniu korespondecji.

Re: Pieczęć herbowa - Lipońscy

11 mar 2011, 08:08

Serdecznie dziękuję - chyba to jest dobry trop. Ja do tej pory grzebałem się w herbarzach i zanudzałem znawców herbów szlacheckich. Dla mnie do tej pory gmerk kojarzył się ze znakiem rzemieślnika na produkcie z jego warsztatu, lub na budynku. Ale z tego wynika, że niektórzy swoje znaki dawali w formie pieczęci, przypominającej pieczęć urzędową z godłem. Nikodem Lipoński jako piekarz nie robił trwałych produktów, być może w ten sposób chciał uwiecznić swój znak.

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl
Odpowiedz