Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Prośba o informacje o wysiedleniach z Gniezna podczas II woj

16 mar 2011, 19:08

    chciałabym się dowiedzieć gdzie można znaleźć informację o wysiedlonych z Gniezna do Generalnej Guberni w czasie wojny bo wiem, że moja mama była wywożona, a ja zaczęłam pisać historię mojej rodziny dla moich dzieci, niestety moja mama wogóle umarła bardzo młodo, a i inni też. Jestem w posiadaniu dokumentów mojego wujka informującego moją ciocię o jego śmierci z Wronek w 1942 roku oraz za co został skazany, umarł po trzech miesiącach kary, mogę przesłać odbitki. Szukam też informacji o moim dziadku bo o nim nic nie wiemy. Dziękuję Danuta

    ciąg dalszy wcześniejszego zapytania

    21 mar 2011, 21:19

    witam.
    w nawiązaniu do pierwszego tektsu chciałabym wyjaśnić , że jestem osobą dopiero co zajmującą się poszukiwaniami swoich przodków i nie wiem od czego zacząć, nie mówiąc otym że jestem osobą starszego pokolenia, urodziłam się w Gnieźnie , tam urodziła się moja mama i tato, ja z różnych względów nie byłam w Gnieżnie od lat, mieszkam w Szczecinie.
    Próbuję cos znaleźć sama ale nie wiem jak się dostać do szukaj w archiwach.pl,może to smieszne ale prawda. Moja córka próbowała ściągnąć książkę;Niemiecki obóz przesiedleńczy na Głównej lata 1939-1940 ale jej się nie otworzyła może żleś ciągnęła a chcę wiedzięć czy moja rodzina była wysiedlana z Gniezna a wiem że była w Kielecke ale czy wszyscy?
    Nie mówiąc o tym że mój dziadek w trakcie działań wojennych wogóle wsiąkł i nawet się o nim nie mówiło ani nie jeździło na grób mówię tu o jego dzieciach kiedy jeszce żyli ,może go nie było w Gnieźnie jak wybuchła wojna, w latach 20-30 jeździł do pracy do Francji, czy jest taka możliwość sprawdzenia tych wyjazdów. Mój dziadek nazywał się władysław Papsa, jest to żadkie nazwisko, są osoby otym nazwisku po moich wujka i otym wiemi gdzie są. Czy są dokumenty adopcyjne z lat 1800-1900 bo najprawdopodobniej była adopcja mojego chyba pradziatka bo w ten sposób uniknął wcielenia do wojska.Danuta

    Re: ciąg dalszy wcześniejszego zapytania

    21 mar 2011, 22:21

    dzawiszewska napisał(a):. Moja córka próbowała ściągnąć książkę;Niemiecki obóz przesiedleńczy na Głównej lata 1939-1940 ale jej się nie otworzyła może żleś ciągnęła a chcę wiedzięć czy moja rodzina była wysiedlana z Gniezna a wiem że była w Kielecke ale czy wszyscy?... Mój dziadek nazywał się władysław Papsa, ...


    Danko.

    Sprawdziłam książkę "Niemiecki obóz przesiedleńczy na Głównej w Poznaniu dla ludności polskiej (1939-1940)".
    Nie występuje w niej nazwisko Papsa

    Re: ciąg dalszy wcześniejszego zapytania

    21 mar 2011, 22:46

    Zajrzyj jeszcze do WBC - Niemiecki obóz przesiedleńczy w Gnieźnie.

    http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... lp=121&QI=

    ciąg dalszy poszukiwań

    24 mar 2011, 19:00

    Danko.
    Dziękuję bardzo za sprawdzenie,spróbuję zgodnie z twoją sugestią, jestem bardzo początkująca. Muszę odnaleźć mojego dziatka bo to jest otwarcie drogi moich poszukiwań, mama moja miała 9 lat a umarła kiedy byłam dzieckiem to i nic nie wiem. Prawdę mówiąc to cofając się do panięńskiego nazwiska też mogłabym się podpisać jak ty. pozdrawiam DanutaZ.

    Re: Prośba o informacje o wysiedleniach z Gniezna podczas II woj

    27 mar 2011, 16:42

    Witam.
    Może ktoś mi wytłumaczy krok po kroku jak mam zacząć szukanie w szukamwarchiwum.pl .tracę duzo czasu i nic mi się nie udaje.pozdrawiam. DanutaZ.
    Odpowiedz