Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Księgi biskupie

31 mar 2011, 19:41

Swego czasu na Forum poruszony został temat ksiąg, w których zapisywano śluby (może i chrzty) błogosławione przez biskupów. Księgi odrębne od parafialnych Liber copulatorum, były (i są) przechowywane w Poznaniu (AAP ?). Niestety nie mogę odnaleźć tego wątku. Bardzo proszę o informacje, gdzie można znaleźć księgi tego rodzaju, czy jest do nich dostęp i jaka jest ich nazwa. Interesują mnie zapisy z I-połowy XIX w.

Re: Księgi biskupie

31 mar 2011, 20:47

Mariuszu!
Ja takie księgi przeglądałem. To były księgi czynności biskupich. Osobno księga dla każdego biskupa. Jak po łacinie się nazywają nie pamiętam, ale ks. Jan Musielak na pewno będzie wiedział.

Wojtek
p.s. wątku też nie mogę znaleźć :(

Re: Księgi biskupie

31 mar 2011, 20:50

Dziękuję Wojtku,

pamiętam, że Ty o tym pisałeś :) Może ks. Musielak zauważy ten wątek.

Re: Księgi biskupie

31 mar 2011, 21:19

wojciech napisał(a):p.s. wątku też nie mogę znaleźć :(


Wystarczy, jakbyś przejrzał swoje 1193 posty - oj jest w czym szukać :)

Re: Księgi biskupie

31 mar 2011, 21:22

Te akta są sygnowane w archiwum ASO, lub OA III.
Wejdź na stronę Archiwum Archidiecezjalnego. Potem Baza danych, potem inwentarze - pliki graficzne. Ukaze sie lista , na poz.4 są Akta Biskupie. Jak klikniesz to jest wykaz wszystkich akt.
Wojtek

p.s. Dzięki Asiu. Wolałem poszukać w AAP :)

Re: Księgi biskupie

31 mar 2011, 22:45

Asiek napisał(a):Wystarczy, jakbyś przejrzał swoje 1193 posty - oj jest w czym szukać :)

1174...

Co daje 0.75 posta dziennie i stanowi 3.82% ogólnej liczby wątków.
WOjtek, wyprzedza Cię Kabat (1228 postów - tak trzymać!), a goni Hania (814).

Re: Księgi biskupie

01 kwi 2011, 06:57

Wojtku !

Jeszcze raz dziękuję. Wszystko jasne. Przy okazji odnalazłem Twój pierwszy post w tej sprawie: viewtopic.php?p=20509. Mamy więc wszystko w jednym miejscu :)
Odpowiedz