Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

20 kwi 2011, 14:16

Witam! :)

Poszukuję miejsca przechowywania ksiąg kościelnych z parafii rzym-kat Dobrów (gm. Kościelec). Wiem, że akta stanu cywilnego z lat 1808-1908 (+ skorowidze z lat 1769-1808) znajdują się w AP Poznań.

Gdzie jednak mogą być księgi kościelne z XVIII-pocz. XIXw? Pytałem w AD we Włocławku, ale Dyrektor Archiwum udzielił mi odpowiedzi, że "z par. Dobrów w naszym archiwum w ogóle nie mamy starych ksiąg metrykalnych. Posiadamy kilka ksiąg powojennych".

Czy ktoś z Państwa, w trakcie swych poszukiwań, natrafił na te księgi?

Z góry dziękuję! :)
Ostatnio edytowano 21 kwi 2011, 18:53 przez Czyżewski_Bartłomiej, łącznie edytowano 1 raz

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

20 kwi 2011, 18:43

Bartku, powinny być w AD we Włocławku - jeśli nie ma (mogą by przyczyny), to pozostaje parafia :D

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

20 kwi 2011, 18:57

barbaraplewka napisał(a):Bartku, powinny być w AD we Włocławku - jeśli nie ma (mogą by przyczyny), to pozostaje parafia :D


Czyżewski_Bartłomiej napisał(a):Pytałem w AD we Włocławku, ale Dyrektor Archiwum udzielił mi odpowiedzi, że "z par. Dobrów w naszym archiwum w ogóle nie mamy starych ksiąg metrykalnych. Posiadamy kilka ksiąg powojennych".


Tak więc, chyba, pozostaje tylko parafia... :(

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

21 kwi 2011, 10:42

Ja bym szukal jednak w Poznaniu,

wg linku Mormoni wykonywali swoje mikrofilmy w Poznaniu:

https://www.familysearch.org/search/cat ... em%2F74127

Andrzej

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

21 kwi 2011, 11:39

AndrzejPiechocki napisał(a):Ja bym szukal jednak w Poznaniu,

wg linku Mormoni wykonywali swoje mikrofilmy w Poznaniu:

https://www.familysearch.org/search/cat ... em%2F74127

Andrzej


Problem w tym, że Mormoni (a przynajmniej jakiś czas temu uczynna dusza z Warszawy pytała dla mnie o księgi z Dobrowa i taką odpowiedź uzyskała), podobnie jak AP w Poznaniu, z lat 1769-1808 posiadają wyłącznie skorowidze metrykaliów sporządzone gdzieś w połowie XIXw przez dobrowskiego proboszcza. :(

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

18 lip 2011, 15:26

Nieśmiało ponawiam swoje pytanie, gdyż mnie nie udało się nic ustalić w kwestii ewentualnego miejsca znajdowania się poszukiwanych ksiąg. :( :?:

Żadne archiwum nie przyznaje się do ich posiadania, a kontakt z parafią... Cóż... :|

Przez te 3 miesiąca wysłałem na adres parafii dwa listy z zapytaniem o księgi (zawsze z drugą kopertą zaadresowaną do mnie i przyklejonym znaczkiem) - brak odpowiedzi. Wielokrotnie próbowałem dodzwonić się na parafię, również bez rezultatu - bez względu na godzinę i dzień tygodnia kiedy telefonowałem nikt nie odbierał (choć często cierpliwie trzymałem do 20 sygnału). Byłem nawet raz osobiście na parafii gdzieś półtora miesiąca temu, przy okazji wizyty w Kole, ale księdza nie zastałem.

Naprawdę nikt nigdy nie szukał, tak jak ja, tych ksiąg?
A może jest wśród Forumowiczów jakiś mieszkaniec Koła bądź okolic (bądź ktoś ma tam życzliwych znajomych), który mógłby poświecić parę minut i przy okazji rekreacyjnego spacerku zawitać w progi dobrowskiej parafii i wypytać?

Będę niezmiernie wdzięczny za wszelką pomoc i zainteresowanie moją sprawą. :oops:

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

19 lip 2011, 05:41

Z bazy PRADZIAD wynika, że akta parafii Dobrów 1769-1908 są w Archiwum Państwowym w Poznaniu - Oddział w Koninie.
Najlepiej zadzwonić (nie wiem czy nie maja przerwy urlopowej) i dowiedzieć się u źródła:
Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Koninie
ul. 3 Maja 78
62-500 Konin
tel: (63) 242-92-77, 246-71-32
fax: 246-74-56
email: konin@poznan.ap.gov.pl

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

19 lip 2011, 07:57

Asiek napisał(a):Z bazy PRADZIAD wynika, że akta parafii Dobrów 1769-1908 są w Archiwum Państwowym w Poznaniu - Oddział w Koninie.
Najlepiej zadzwonić (nie wiem czy nie maja przerwy urlopowej) i dowiedzieć się u źródła:


Asiu, dziękuję za Twój post, ale ile razy mam napisać to samo? :shock:

Czyżewski_Bartłomiej napisał(a):Wiem, że akta stanu cywilnego z lat 1808-1908 (+ skorowidze z lat 1769-1808) znajdują się w AP Poznań.

Czyżewski_Bartłomiej napisał(a):podobnie jak AP w Poznaniu, z lat 1769-1808 posiadają wyłącznie skorowidze metrykaliów sporządzone gdzieś w połowie XIXw przez dobrowskiego proboszcza. :(

Czyżewski_Bartłomiej napisał(a):Żadne archiwum nie przyznaje się do ich posiadania


AP w Poznaniu posiada wyłącznie księgi ASC z XIX-XX wieku i dodatkowo spis urodzeń, małżeństw i zejść z lat 1769-1808... Nie posiadają ksiąg metrykalnych z tego okresu - mam co do tego odpowiedź na piśmie zarówno z AP w Poznaniu jak z ich oddziału w Koninie...

Zresztą w PRADZIADzie też to jest wyraźnie zaznaczone:
PRADZIAD, parafia Dobrów, gm. Kościelec napisał(a):za lata 1769-1808 tylko skorowidz

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

19 lip 2011, 11:50

A to przepraszam!
Nie zaskoczyłam!

Pozostaje więc chyba tylko nawiązanie kontaktu z parafią.
Do skutku.

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

19 lip 2011, 19:20

Parafia Dobrów należy do dekanatu kolskiego - dziekanem jest proboszcz parafii Św.Andrzeja Apostoła w Kościelcu kolskim 62-604, ul.Kościelna13 tel 063 271 63 85 proszę skontaktuj się i na pewno uzyskasz informacje które Cię interesują.Funkcję wice-ce dziekana sprawował ksiądz z parafii Janiszew też należącej do dekanatu tel 063 279 73 25.Mam nadzieję ,że pomogłam.
Jeśli chodzi o nazwisko Lewandowski z Brdowa,Lewandowscy mieszkają tuż obok w małej wsi Polonisz
pozdrawiam.
Ola Zdrojowa

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

19 lip 2011, 21:01

Asiek napisał(a):A to przepraszam!
Nie zaskoczyłam!

Pozostaje więc chyba tylko nawiązanie kontaktu z parafią.
Do skutku.


Oczywiście nic się nie stało. :) Taki mam zamiar - być może w końcu odnajdę to co poszukuję. Jednak z racji iż samemu nie mogę pojechać na parafię, nieśmiało wierzę, że a nuż ktoś z forum (bądź jakiś znajomy Forumowicza) mógłby tam zawitać... :oops:

Xenia napisał(a):Parafia Dobrów należy do dekanatu kolskiego - dziekanem jest proboszcz parafii Św.Andrzeja Apostoła w Kościelcu kolskim 62-604, ul.Kościelna13 tel 063 271 63 85 proszę skontaktuj się i na pewno uzyskasz informacje które Cię interesują.Funkcję wice-ce dziekana sprawował ksiądz z parafii Janiszew też należącej do dekanatu tel 063 279 73 25.Mam nadzieję ,że pomogłam.
Jeśli chodzi o nazwisko Lewandowski z Brdowa,Lewandowscy mieszkają tuż obok w małej wsi Polonisz
pozdrawiam.
Ola Zdrojowa


Witam i dziękuję za zainteresowanie. :)

Byłem jednak szybszy i już dwa tygodnie temu nadałem dwa listy, do dziekana dekanatu kolskiego I ks. mgr Władysława Waszaka oraz do Kurii Diecezjalnej Włocławskiej. Nie pisałem o tym, bo powiem szczerze kompletnie o tym zapomniałem. :D Póki co odpowiedzi brak, liczę jednak że dostanę od nich jakąś wiadomość. Jeśli w przeciągu najbliższych dwóch tygodni nic nie otrzymam to na pewno skorzystam z podanych numerów telefonów - dziękuję! :)

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

02 sie 2011, 11:24

Najnowsza garść informacji:

1. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi ani od Kurii Diecezjalnej, ani od Dziekana dekanatu kolskiego I. :?

2. Telefon na parafii w Brdowie ciągle nieodbierany. :lol:

3. Na szczęście jednak proboszcz brdowski odpisał (koperta z mojego pierwszego listu sprzed 3 miesięcy! :o ) - wczoraj znalazłem list od niego w skrzynce! :D . Niestety, pomimo jak najszczerszych chęci z jego strony nie jest w stanie mi pomóc. Na parafii są wyłącznie księgi z końca XIX wieku - początku XX wieku (urodzenia od 1888r, małżeństwa od 1919r, zgony od 1917r). Nie posiada również wiedzy co mogło się stać ze starszymi rocznikami, w szczególności XVIII-wiecznymi. :(

Wnioski: księgi najprawdopodobniej nie zachowały się albo zostały gdzieś wywiezione/ukryte/odłożone i słuch po nich zaginął. Pozostaje, póki co, korzystanie ze skorowidzów za lata 1769-1808, które są w księgach stanu cywilnego.

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

25 paź 2011, 03:51

Czyżewski_Bartłomiej napisał(a):Witam! :)

Poszukuję miejsca przechowywania ksiąg kościelnych z parafii rzym-kat Dobrów (gm. Kościelec). Wiem, że akta stanu cywilnego z lat 1808-1908 (+ skorowidze z lat 1769-1808) znajdują się w AP Poznań.

Gdzie jednak mogą być księgi kościelne z XVIII-pocz. XIXw? Pytałem w AD we Włocławku, ale Dyrektor Archiwum udzielił mi odpowiedzi, że "z par. Dobrów w naszym archiwum w ogóle nie mamy starych ksiąg metrykalnych. Posiadamy kilka ksiąg powojennych".

Czy ktoś z Państwa, w trakcie swych poszukiwań, natrafił na te księgi?

Z góry dziękuję! :)



Witam!
Ja dopiero zaczynam, ale już mi pomogłeś, moje ślady też prowadzą do parafii Dobrów.

Jeżeli pozwolisz podstawowe pytania:
Kiedy piszesz o "aktach stanu cywilnego" -to myślisz o dokumentach URZĘDU STANU CYWILNEGO (gminy)?
A kiedy o "skorowidzach" - to o spisie aktów małżeńskich na podstawie ksiąg parafialnych?
Rozumiem, że "skorowidz" jest dużo skromniejszy od ksiąg na podstawie których został sporządzony i nie zawiera wielu cennych informacji?
Księgi metrykalne, to te z kościoła, czy urzędu?

Jak znajdziesz czas to proszę odpisz.
z góry dziękuję
Rafał

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

25 paź 2011, 09:01

Witaj Rafale,

To będzie tak:
1. Księgi/Akta stanu cywilnego - dokumenty urodzeń, małżeństw i zgonów sporządzane przez urzędnika stanu cywilnego; wprowadzone w 1808 r.; jedna księga dot. wszystkich kategorii aktów i obejmowała jeden rok, po jej sporządzeniu trafiała do archiwum hipotecznego sądu powiatowego.

2. Metrykalia - księgi kościelne, rejestrujące narodziny, małżeństwa i zgony; nakazano je prowadzić na Soborze Trydenckim; 1 księga obejmować może nawet kilkadziesiąt lat i zazwyczaj dotyczyła jednego rodzaju dokumentów tj. albo urodzeń\chrztów (Liber Baptisatorum\Liber Natorum) albo małżeństw (Liber Matrimonium lub Liber Copulatorum) albo zejść (Liber Mortuorum lub Liber Defunctorum, czasem Liber Sepultorum - Księga Pochowanych).

3. Skorowidz - zasadniczo spis urodzonych, małżeństw, zmarłych sporządzony przez prowadzącego księgę na końcu owej księgi; w tym wypadku chodzi mi jednak o spis urodzonych, małżeństw i zmarłych, który został sporządzony przez dobrowskiego księdza w połowie XIX wieku (wiele parafii sporządziło takie skorowidze) - i obejmował akty, spisane w okresie 1769-1808, czyli przed wprowadzeniem ksiąg stanu cywilnego. W skorowidzach są tylko podstawowe dane - najczęściej ograniczające się do numeru aktu, numeru karty w księdze i informacji kogo akt dotyczy.

Mam nadzieję, że nie napisałem tego zbyt zawile... :oops:

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

26 paź 2011, 04:08

Witam!

Dziękuję za poświęcony czas. Wykład bardzo czytelny:).
Będę jeszcze kiedyś pytał, jeżeli pozwolisz.


Opis poszukiwań w parafii Dobrów już mnie nakierował pod odpowiednie adresy.
Czy może nawiązałeś kontakt z kimś życzliwym z tej parafii poza proboszczem?
Czy udało się odnaleźć choćby ślad ksiąg, których poszukujesz?


pzdr
Rafał

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

26 paź 2011, 09:58

Rafał 23 napisał(a):Czy może nawiązałeś kontakt z kimś życzliwym z tej parafii poza proboszczem?
Czy udało się odnaleźć choćby ślad ksiąg, których poszukujesz?


Niestety, poza księdzem proboszczem, nie udało mi się z nikim nawiązać jakiegokolwiek kontaktu. :(

I nie, nie udało mi się natrafić na jakikolwiek ślad poszukiwanych ksiąg. Raz, że nie mam kompletnie pomysłu gdzie ich jeszcze szukać. Dwa ostatnio krucho u mnie z czasem i nie bardzo mam kiedy się tym zająć... :(
Ale Ty może masz jakiś pomysł gdzie i u kogo pytać o nie? :)

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

26 paź 2011, 23:54

Witam!

Czyżewski_Bartłomiej napisał(a):krucho u mnie z czasem i nie bardzo mam kiedy się tym zająć... :(
Ale Ty może masz jakiś pomysł gdzie i u kogo pytać o nie? :)



Niestety, jak pisałem wcześniej, ja dopiero zaczynam tą zabawę, więc moje działania są mocno ograniczone. Korzystam z doświadczeń także twoich, co pozwala mocno skrócić pewne operację.
A, o czasie nie na tą zabawę nie wspomnę - ale to jak większość ludzi, po prostu zabieganie.

Czytałem fragmenty opisów na temat potyczek z genologią (na http://mojagenealogia.blogspot.com/ ) - świetnie piszesz, podziwiam, to zajęcie, to wielka przygoda.

Dziś dostałem MMS ze świeżo wyciągniętym aktem małżeństwa dziadków. Oczywiście mała niespodzianka, bo miejsca urodzenia dziadka są różne w akcie małżeństwa i akcie zgonu. Wygląda jednak na to, że będę szukał w LESZCZACH pod Kołem.


pzdr
Rafał

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

30 paź 2011, 12:35

Rafał 23 napisał(a):Witam!
Wygląda jednak na to, że będę szukał w LESZCZACH pod Kołem.

Szukać więc musisz w parafii Białków.
Według danych z Katalogu Zasobów Metrykalnych w parafii tej znajdują się księgi urodzin od 1876 r.

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

28 paź 2012, 14:16

Poszukując korzeni rodzinnych trafiłemna Wasze forum dyskusyne. Będę wdzięczny za każdą sugestię. Sprawa dotyczy okresu około 1850-1890 kiedy to przybyli do Kościelca osadnicy z miasta Bamberg w Bawarii. Dokładnie rodzina Rejman (pisownia może być także inna: Reyman, Reymann, Reiman). Byli ewangielikami. Czy ktoś z Państwa wie gdzie mogą być jakieś dokumenty z tego okresu?
Leszek

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

28 paź 2012, 15:14

Leszku, o który Kościelec chodzi?
Ten w powiecie kolskim, czy ten w powiecie kaliskim (gmina Mycielin)?
Przypuszczam, że to ten Kościelec kaliski. Ewangelicy z tej miejscowości należeli do parafii Stawiszyn. Księgi metrykalne znajdują się w Archiwum Państwowym w Poznaniu oraz z lat 1874 - 1899 w Archiwum Państwowym w Kaliszu.
Tu sprawdź: Poznań, Kalisz.

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

28 paź 2012, 20:02

Dziękuję Darku za szybką reakcję. Chodzi o Kościelec koło Koła (powiat kolski).
Leszek

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

28 paź 2012, 20:40

Jeśli mieszkali w Kościelcu kolskim to mogła to być parafia Koło lub też Władysławów, do której należały pobliskie wsie Daniszew i Leszcze.
Księgi mertykalne obu tych ewangelickich parafii znajdują się w AP w Koninie.

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

28 paź 2012, 20:51

Chodzi o Kościelec w powiecie kolskim (Koło).
Leszek

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

28 paź 2012, 20:55

Przepraszam, nie nadążam za Twoimi odpowiedziami. Super, bardzo dziękuję. Zwrócę się do AP w Koninie.
Leszek

Re: Parafia Dobrów - gdzie mogą być księgi kościelne?

28 paź 2012, 20:58

W tych latach ze Śląska, z Czech, Saksonii i innych krajów niemieckich sprowadzano przede wszystkim rzemieślników.
Jeśli wiesz czym zajmowali się Twoi przodkowie, to może zostały jakieś wpisy w księgach cechowych. Bardzo często fach przechodził z ojca na syna.
Odpowiedz