Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Szkoła Elementarna w Lubotyniu

20 kwi 2011, 19:15

Witam! :)

Poszukuję informacji związanych z działalnością, zwłaszcza o nauczycielach, Szkoły Elementarnej w Lubotyniu (Lubotyń, powiat kolski) z lat 1840-1870. Niestety, nie udało mi się nic odnaleźć na jej temat ani w AP w Poznaniu (+ oddział w Koninie), ani w AGAD-zie ani w Internecie.

Uściślając jednak, o co dokładnie mi chodzi - jakiś czas temu w aktach metrykalnych moich krewnych (2*pradziadek oraz jego brat), odnalazłem zapiski iż mój 3*pradziadek Antoni Józef Adamski (mąż Anieli Markowskiej), był nauczycielem w/w szkole na pewno w latach 1854-1857.

Z góry dziękuję! :)

Re: Szkoła Elementarna w Lubotyniu

02 sie 2011, 07:34

Witam!
Dziś w WBC ukazała się publikacja z 1867r. dotycząca szkół elementarnych
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=178847
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Szkoła Elementarna w Lubotyniu

02 sie 2011, 10:17

Bardzo ciekawa publikacja! :) Dziękuję!

Szkoda tylko, że nie obejmuje terenów ówczesnej diecezji kujawsko-kaliskiej ("dzisiejsza" włocławska), w obrębie której znajduje się Lubotyń...

Może jednak istnieje jakaś publikacja podobna do wskazanej przez Przedmówczynię - czy ktoś z Forumowiczów wie coś o tym? :oops:

Dodam tylko jeszcze kilka informacji, które znalazłem w Internecie:
strona ZS w Bogusławicach napisał(a):Od 22 VI 1818 roku Bogusławice należały do obwodu Szkoły Elementarnej Parafii Lubotyń, aż do roku 1825, kiedy to szkoła upadła z przyczyn ekonomicznych, gdyż włościanie nie byli w stanie jej utrzymać. W 1836 roku naddzierżawca Ekonomii Lubotyń Krzymucki próbował wrócić do idei budowy szkoły, ale bez rezultatu. Dopiero w 1846r. udało się wybudować nowy budynek i uruchomić naukę w roku szkolnym 1847/48. Bogusławice w dalszym ciągu należały do obwodu tej szkoły.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego (...) Tom V, str. 448, 1884 r. napisał(a):Lubotyń (...) posiada kościół par. murowany nieznanej erekcyi i szkołę początkową 1-klas.
Odpowiedz