Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Dopiski do nazw miejscowości

24 kwi 2011, 20:28

Witam bardzo serdecznie w nastroju Świątecznym. Niewiedza moja może wynikać z "nieodrobienia lekcji w odpowiednim czasie",jednakże mam pytanko. Spotykam się z nazwami miejscowości w języku niemieckim przy których są dopiski np:Włościejewki Hld /Hanland/ lub Emchen Gut. Czy jest to określenie konkretnego miejsca, czy używane zwyczajowo.Pozdrawiam juras

Re: Dopiski do nazw miejscowości

24 kwi 2011, 21:45

juras napisał(a):Spotykam się z nazwami miejscowości w języku niemieckim przy których są dopiski np:Włościejewki Hld /Hanland/ lub Emchen Gut. Czy jest to określenie konkretnego miejsca, czy używane zwyczajowo.Pozdrawiam juras

Jurku.
W Księdze Adresowej W.Ks. Poznańskiego znalazłam wyjaśnienie części Twojego pytania.
Otóż Hld /Hauland/ , to poprostu olędry - skrót ol.

Niestety nie ma określenia Emchen Gut.

Re: Dopiski do nazw miejscowości

24 kwi 2011, 22:03

Dodam jeszcze inne skróty zastosowane w tekście przytoczonej w poprzednim poście Księgi Adresowej :
ceg. - cegielnia – Ziegelei
d. - dominium
f. - folwark – Vorwerk
g. - gmina – Gemeinde
k. – karczma – Krug
kr. – królewski – Königlich
l. – leśniczówka – Försterei
M.- mały – Klein
m. – miasto – Stadt
mł. – młyn – Mühle
nl. – nadleśnictwo – Oberförsterei
ol. – olędry – Hauland
os. – osada – Ortschaft
p. – pod – bei
W. – wielkie – gross
w. – wieś - Dorf

Re: Dopiski do nazw miejscowości

24 kwi 2011, 22:42

Dla jurasa,

po pierwsze: serdeczne życzenia imieninowe dla współimiennika,
po drugie: uprzejmie dziękuję za pomoc koncepcyjną - Książ i Włościejewki,
po trzecie: Emchen Gut to majątek Mchy, obecnie Mchy leżące niedaleko miejscowości wymienionych wyżej.

do Dyngusa, bardzo obfitego,dokłada się
Wojciech Derwich

Re: Dopiski do nazw miejscowości

24 kwi 2011, 22:57

SOLENIZANCI :!:

Wszystkiego najlepszego :roll:

Wracając do tematu, to z uporem maniaka szukałam skrótu Emchen Gut, nie zaglądając wcale do spisu. :oops:

Re: Dopiski do nazw miejscowości

25 kwi 2011, 00:38

Witam ponownie.Serdeczne podziękowania za życzenia i wyjaśnienia.Odnośnie tematu to interesujące mnie miejscowości zapisane są między innymi :Zaborowo Gut;Książek Gut;Kiełczyn Dorf;Zakrzewo Hld;Gogolewo Dorf;Gogolewo Gut itp.-stąd moje pytanie.Pozdrawiam juras

Re: Dopiski do nazw miejscowości

25 kwi 2011, 07:03

Rozróżnienie na Gut (majątek) i Dorf (wieś) wynikało z podziału gruntów wsi na część dworską (ziemia folwarczna) i chłopską skutkiem procesów regulacyjnych w I połowie XIX wieku.

Re: Dopiski do nazw miejscowości

25 kwi 2011, 08:53

Bartek napisał(a):Rozróżnienie na Gut (majątek) i Dorf (wieś) wynikało z podziału gruntów wsi na część dworską (ziemia folwarczna) i chłopską skutkiem procesów regulacyjnych w I połowie XIX wieku.


...a także z administracyjnego rozdzielenia obu części, w związku z czym w pruskiej praktyce administracyjnej część gminna (chłopska) oraz dworska (folwark, "majątek") były odrębnymi jednostkami, jakby dwiema różnymi wsiami. Zarówno w Niemczech, jak i w niepodległej juz Polsce około roku 1930 zlikwidowano ten podział i wieś wraz z folwarkiem na nowo stała się jedną jednostką.

Gdy przeglądamy pruskie spisy miejscowości, da się zauważyć, że spora część miejscowości pojawia się tam dwukrotnie, raz jako "wieś" (Landgemeinde) a raz jako majątek (Gutsbezirk). Rzadko tylko się zdarza, żeby należały one do różnych jednostek nadrzędnych (powiat, USC, czy parafia) - ale się zdarza.
Odpowiedz