Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Jaka to miejscowośc?

01 maja 2011, 16:05

Witam serdecznie!
Mam niestety mały problem z odczytaniem nazwy miejscowości.Zapis pochodzi z 1890 roku powiat poznański.
Jeśli Komuś coś to mówi ,proszę o podpowiedz.
Krzysztof Nadobnik.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4fe ... 0040e.html

Re: Jaka to miejscowośc?

01 maja 2011, 16:40

Witam!
Pierwsza to Lusowo (Lussowo), a druga to Kalwy - obecnie w powiecie poznańskim gm. Buk.

Re: Jaka to miejscowośc?

01 maja 2011, 16:44

Krzysiu - ja odczytuje miejscowosc LUSZOWO. Moze tak kiedys nazywano Lusowo.

Re: Jaka to miejscowośc?

01 maja 2011, 17:42

Bez cienia wątpliwości Lussowo - tylko pod wpływem niemieckim, a może dawnej pisowni łacińskiej, różnicowano pierwsze s od drugiego w zapisie podwójnego s.

Re: Jaka to miejscowośc?

01 maja 2011, 18:57

Dziękuję za podpowiedzi.Chodzi mi właśnie o to Lusowo jak się okazuje.Tak trochę sceptycznie do tego się nastawiałem ponieważ za Lusowem wpisany jest Poznań.
Fragment ten pochodzi z księgi dusz,a tam za miejscowością urodzenia wpisywana była przeważnie gmina.
Mimo to faktycznie będzie to Lusowo.
Krzysztof Nadobnik.

Re: Jaka to miejscowośc?

01 maja 2011, 20:10

cristovoro napisał(a):Dziękuję za podpowiedzi.Chodzi mi właśnie o to Lusowo jak się okazuje.Tak trochę sceptycznie do tego się nastawiałem ponieważ za Lusowem wpisany jest Poznań.
Fragment ten pochodzi z księgi dusz,a tam za miejscowością urodzenia wpisywana była przeważnie gmina.
Mimo to faktycznie będzie to Lusowo.
Krzysztof Nadobnik.


Nie gmina, a powiat.

Re: Jaka to miejscowośc?

02 maja 2011, 10:49

Dziękuje Łukaszu!
Teraz to już ,,jestem w domu''.Wszystko jasne.
Krzysztof Nadobnik

Re: Jaka to miejscowośc?

02 maja 2011, 12:05

Pozwolę sobie tu dać zapytanie w sprawie nieznanych (mi) miejscowości.
Otóż w aktach miejskich znalazłem miejscowość Holędry (Olędry, Huby) Pleszewskie (XVIII wiek) i jakoś nie potrafię tej miejscowości dokładniej zlokalizować pod Pleszewem. Na pewno zmieniła nazwę, ale na jaką (czy Dobra Nadzieja?), czy ktoś wie?

Re: Jaka to miejscowośc?

02 maja 2011, 12:36

prawdopodobnie chodzi o obecne Polskie Olędry
http://mapy.eholiday.pl/mapa-polskie_ol ... eszew.html

Re: Jaka to miejscowośc?

02 maja 2011, 12:36

Sprawdziłam Regestr Diecezjów 1783-1784, i niestety nie ma w okolicach Pleszewa Holędrów, Olędrów ani Hub.

Zamieszczam mapę okolic Pleszewa z 1803 r., może te osady olęderskie coś wyjaśnią?

Obrazek

Jarmuszew to już pewnie pow. krotoszyński.

Re: Jaka to miejscowośc?

02 maja 2011, 12:42

Polskie Olędry leżą pomiedzy Dobrzycą a Koźminem w sporej odległości od Pleszewa.

Obrazek

Re: Jaka to miejscowośc?

02 maja 2011, 12:55

Bardzo dziękuję za szybką reakcję i wskazówki :)
Przyjrzę im się zaraz dokładniej, ale (tak na chwilę obecną) wydaje mi się że Olędrów Pleszewskich należy szukać tuż gdzieś pod Pleszewem (skoro mieszkańcy mogli na nogach chodzić do Pleszewa do "dworu") i w dobrach ówczesnych właścicieli tych dóbr (Makarego Gorzeńskiego). W dodatku to wieś "ewangelicka" (zamieszkana przez "Niemców"), więc może jej nie być w "planach parafialnych". Możliwe że jakimś tropem będą mieszkańcy, którzy ją zamieszkiwali (np. Moryc). Mieszkańcy (kmiecie) tychże Holędrów bardzo często stołowali się w karczmie zwanej w aktach "Gościniec" (do Gościńca, w Gościńcu itp), o której zresztą też tego nie wiem, czy była w tej wsi czy już w Pleszewie?
O, pani Danusiu, tu mi najbardziej właśnie pasuje ta Dobra Nadzieja ewentualnie Zielona Łąka...

Re: Jaka to miejscowośc?

02 maja 2011, 13:10

Romanie.

Bądź łaskaw uzbroić się w cierpliwość do wieczora.
Mam otrzymać informację od miejscowego regiomalisty, dot. bliższej lokalizacji.
Tak na szybko, powiedział, że mogą to być Lenartowice lub Marszew, które należały do Makarego Gorzeńskiego i leżą blisko Pleszewa.
W okolicach Pleszewa był on właścicielem 10 wsi.

Re: Jaka to miejscowośc?

02 maja 2011, 13:29

A może to chodzi o Gorzeńskie Huby?.

Obrazek

Obrazek

Re: Jaka to miejscowośc?

02 maja 2011, 13:49

Pani Danusiu
Dla mnie w przypadku tej osady jedynym tropem są tu Teki Dworzaczka oraz informacja, zresztą też wzięta z TD, w artykule pana Stanisława Małyszko pt. "Dziedzice miasta Pleszewa" (w Roczniki Pleszewski 2007), gdzie mowa jest o tym, że Makary Gorzeński w 1774 kupił miasto Pleszew wraz ze wsiami - Lenartowice, Zawidowice, Chorzew, Chróślin, pustkowie Łasew, Malinie, Baranów, Baranówko, Pieakrzew oraz (cytuję) "tzw. holendry". Chodzi zatem o te "holendry", więc nie będą to np. Lenartowice (odrębnie tu wymienione). Raczej też nie Olędry Gorzeńskie. Stawiam zatem na te osady olęderskie widniejące na mapie z 1803 pod nazwą Dobrą Nadzieja lub Zielona Łąka (ps. a tak a propos skąd takie "osobliwe" nazwy?). W każdym razie oczywiście poczekam, co w tej sprawie podpowie nam Pani znajomy regionalista :)

Re: Jaka to miejscowośc?

02 maja 2011, 20:57

Przepraszam za bezpośredni zwrot w poprzednim poście.
To tak z przyzwyczajenia, ponieważ na Forum wszyscy zwracamy się do siebie po imieniu.
No a teraz do rzeczy.

Panie Romanie.

Oto krótka relacja z rozmowy.
Ludwika z Koźmińskich Sokolnicka, dnia 22 września 1783 roku w miejscowości Malinie podpisała dokument, który został wpisany do księgi ziemskiej kaliskiej w 1784 r.
Klucz Pleszewski i Żerkowski oraz inne dobra były jej własnością. Po rozwodzie z Sokolnickim, powtórnie wyszła za mąż za Makarego Gorzeńskiego.
Wspomniany wyżej dokument Makary Gorzeński podpisał jako druga osoba, pod podpisem żony.
Wysłuchałam przez telefon całej treści dokumentu.
Wynika z niego, że w każdej wsi musiała by karczma, szkoła, sołtys i ławnicy. Od wyroków sądu należało się odwołać do sądu państwowego.
Osadnicy nie mają płacić dziesięciny, w zamian płacą czynsz na rzecz kościoła pleszewskiego, oraz mają odrobić 12 dni w roku pańszczyzny na rzecz dworu.
W borach i lasach mają być wymierzone przez geometrę grunty jako wygraniczone na Huby.
Huba miała mieć 30 morgów,
1 morga równała się 300 prętom kwadratowym,
zaś pręt każdy trzymać ma łokci ( tu nie zrozumiałam).
Huby o których Pan wspomina, to zapewne te wymierzone gospodarstwa.
Podpis tego dokumentu brzmiał:
1. Ludwika z Koźmińskich Sokolnicka, podkomorzyna kaliska na Pleszewie i Żerkowie i innych majętnościach. Pani i Dziedziczka.
2. Makary Gorzeński.

Makary Gorzeński wszedł w posiadanie dóbr pleszewskich przez małżeństwo z Ludwiką Sokolnicką, a że był „kochliwym” mężczyzną, małżonkowie rozwiedli się, i dobra żerkowskie otrzymał Makary od małżonki.
To tak troszeczkę usłyszanej historii.
Co do miejscowości, to w grę mogą wchodzić tak jak Pan pisze Dobra Nadzieja, Zielona Łąka, oraz Ludwina (Ludwinia). Nazwa tej wsi pochodzi od imienia właścicielki – Ludwiki.

Nie wiem czy Panu w ustaleniu nazwy miejscowości pomogłam - chyba nie, ale miałam okazje usłyszeć jak brzmiała treść takiego dokumentu.
Pięknie zapisane.

Re: Jaka to miejscowośc?

03 maja 2011, 02:20

Wracam do miejscowosci Lusowo. Oczywiscie zgadzam sie, ze w zapisie miejscowosci chodzi o Lusowo. Kazdy ma inne spojrzenie, dla mnie to bylo dlugie "z". Takiej pisowni "z" uzywa moj wujek i widzialam takie zapis "z" w ksiegach.
Poniewaz chcialam faktycznie sprawdzic czy byc moze mowiono kiedys na Lusowo - Luszowo wiec odszukalam, ze tak, nazwa kiedys byla miedzy innymi Luszowo.
Podaje linki dla poparcia.
http://books.google.com/books?id=bbwDAA ... wo&f=false

http://webcache.googleusercontent.com/s ... google.com

http://webcache.googleusercontent.com/s ... google.com

Re: Jaka to miejscowośc?

03 maja 2011, 08:40

Hania napisał(a):Wracam do miejscowosci Lusowo. Oczywiscie zgadzam sie, ze w zapisie miejscowosci chodzi o Lusowo. Kazdy ma inne spojrzenie, dla mnie to bylo dlugie "z". Takiej pisowni "z" uzywa moj wujek i widzialam takie zapis "z" w ksiegach.
Haniu, a może pamiętasz w jakim USC (księgach meldunkowych?) spotkałaś się z takim zapisem z? Przydałby się też rok, ew. nr aktu. Zbieram różne anomalie w zapisach niemieckiego „gotyku”, przydałby mi się taki przykład. :D
Muszę przyznać, że nie spotkałam się ze wspomnianym przez ciebie zapisem litery z w księgach w j. niemieckim. Natomiast wielokrotnie widywałam podwójne s zapisane w ten sposób, że każde z nich ma różny krój – identycznie, jak w przykładzie podanym przez Krzysztofa.

Re: Jaka to miejscowośc?

03 maja 2011, 11:13

Ponieważ od stuleci istnieje zwyczaj zapisywania "długiego" s jako "sz" (stąd niemieckie "scharfes s" tak naprawdę jest złożeniem - "ligaturą" liter s oraz z), więc niewykluczone, że w niektórych przypadkach ta druga litera s przybiera postać przypominającą z. Ale jeśli zapisujemy to dzisiejszymi literami, to trzeba być świadomym, że chodzi naprawdę o podwójne s, a nie polską głoskę "sz". Innymi słowy, nawet jeśli w dawnych wiekach ktoś zapisał "Luszowo" to miał na myśli Lussowo, a nie Luszowo i nie ma podstaw sądzić, że nazwę tej wsi kiedykolwiek wymawiano przez "sz". Do tego, w Wielkopolsce nie było mazurzenia, tak żeby komuś faktycznie mogło się pomylić "s" z "sz".

Re: Jaka to miejscowośc?

03 maja 2011, 13:51

Pani Danusiu
Ślicznie Pani dziękuję. Tak, oczywiście, każda informacja jest cenna. Z tego zatem, co Pani napisała wnoszę rzecz osobliwą i ciekawą - że Olędry vel Huby Pleszewskie mogły nie stanowić zwartej, jednolitej osady, jak to jesteśmy przyzwyczajeni kojarzyć, że 1 nazwa miejscowości = 1 zwarta jednolita miejscowość. Mogła to być zatem ogólna i zbiorowa nazwa stosowana dla grupy gospodarstw (w tym wypadku olęderskich), rozsianych jednak po rożnych częściach wielu wsi, przyjmując może z początku charakter "przysiółkowy" (choć oczywiście gdzieś w swoim sąsiedztwie lub pobliżu). Dopiero z czasem mogły się one tu i ówdzie, jeśli gospodarstwa się rozrosły, ewentualnie, rozbudowały się w kilka chałup, przyjąć odrębne już nazwy np. Dobra Nadzieja, Ludwina, Zielona Łąka, a do tego czasu funkcjonowały one pod ogólną i zbiorową nazwą "olędry", nie stanowiąc jednak wsi i miejscowości odrębnej. W każdym razie kwestia ciekawa i do głębszego prześledzenia, bo zmienia ona szyki w naszych nawykach toponomastycznych. Nie jest to zatem takie proste...
RKK

Re: Jaka to miejscowośc?

03 maja 2011, 14:23

Panie Romanie.

Nie jestem historykiem, więć nie będę się mądrzyła, bo mogłabym wyjść na przysłowiową idiotkę.
Ale aby choć troszeczkę ułatwić Panu pracę, która jest związana z terenem z którego pochodzi 3/4 moich przodków,
w osobnym temacie zamieściłam skany właścicieli ziemskich powiatu pleszewskiego.
Są to skany z Regestru Diecezjów Franciszka Czaykowskiego czyli właścicieli ziemskich w koronie 1783-1784.

viewtopic.php?p=33079#p33079

Wynika z niego, że wsie Dobra Nadzieja, Zielona Łąka i Ludwina powstały później.
Zapewne ma Pan rację, że najpierw powstawało jedno, dwa itd. domostwa, zanim osada otrzymała swoją nazwę.

Re: Jaka to miejscowośc?

04 maja 2011, 01:38

Lukasz dziekuje za wyjasnienie i uswiadomienie :)
Lila, w takim ukladzie to co widzialam to bylo "s" a nie "z", nawet gdybym chciala podac Ci wpis/y ,ktore widzialam to nie jestem w stanie Tobie podac w jakiej miejscowosci to bylo, od 2000 roku tych mikroflimow bylo, oj bylo :)

Re: Jaka to miejscowośc?

11 maja 2011, 20:49

Szukam też, bo nie potrafię tego na razie znaleźć, gdzie leży miejscowość Olędry Kosmowskie? Zapewne pod Kosmowem w gnieźnieńskim, ale ta osada Olędry Kosmowskie obecnie nie istnieje i albo zmieniła nazwę albo stanowi część, przysiółek jakieś innej wsi? W każdym razie czy ktoś słyszał lub coś wie o Olędrach Kosmowskich?
RKK

Re: Jaka to miejscowośc?

12 maja 2011, 10:33

Panie Romanie.

Nic Pan nie pisze, jakich lat dot. Pana poszukiwania tej miejscowości.

„Regestr” wymienia miejscowość Kosmow jako parafię w woj. i pow. kaliskim, w Dekanacie Stawiszyńskim, która jest własnością Piotra Kawieckiego h. Dołęga,
łowczego czerwonogrodzkiego 1787r. (Boniecki)

Z kolei Księga adresowa miejscowości w W. Ks. Poznańskim wyd. 1902 r. – Kosmowo w pow. witkowskim.

Skorowidz miejscowości w Zaborze Pruskim określa następujące położenie miejscowości Kosmowo: pow. witkowski, parafia Żydowo.

Re: Jaka to miejscowośc?

12 maja 2011, 11:48

DankaW napisał(a):„Regestr” wymienia miejscowość Kosmow jako parafię w woj. i pow. kaliskim, w Dekanacie Stawiszyńskim, która jest własnością Piotra Kawieckiego h. Dołęga,
łowczego czerwonogrodzkiego 1787r. (Boniecki)

Czy o te Olędry Kosmowskie chodziło?

Obrazek

Zbliżenie.

Obrazek

Jaka to miejscowośc?

12 maja 2011, 13:02

Czy może ktoś wie jaką obecnie nazwę nosi ta miejscowość: Guelendorf kr. Hohensalza.
Pozdrawiam i zgóry dziękuję.
Jacek

Re: Jaka to miejscowośc?

12 maja 2011, 13:56

A może chodzi o "Gueldenhof" ? to by były Złotniki Kujawskie. Najlepiej by było dokładnie przejrzeć stare mapy - linki do doskonałych map on-line są na forum WTG. Tadeusz

Re: Jaka to miejscowośc?

12 maja 2011, 14:02

Hallo,
tez podejrzewam ze chodzi o Güldenhof, to jedyna podobnie brzmiaca nazwa w okregu inowroclawskim.
Prosze zajrzec tu: http://www.verwaltungsgeschichte.de/pos_hohensalza.html

Re: Jaka to miejscowośc?

12 maja 2011, 14:24

Sprawdziłem w innych źródłach, rzeczywiście chodzi o Gueldenhof. Bardzo dziękujęza pomoc.
Pozdrawiam
Jacek

Re: Jaka to miejscowośc?

12 maja 2011, 20:07

Pani Danusiu, bardzo dziękuję za wskazówki.
Tak, Pani Danusiu, to chyba te Olędry Kosmowskie, bo by pasowała odległość, bliskość (odległość z dekanatu stawiszyńskiego do Kalisza to jak "rzut kamieniem") - ta nazwa pojawia się w aktach Kalisza przy dwóch osobach (o "niemieckich" nazwiskach) w 1784. Ale ta osada już chyba nie istnieje, albo zmieniła nazwę - wie Pani może coś więcej, jak się ona obecnie nazywa?

Jest jeszcze jedna sprawa z "dziwnymi" miejscowościami. Otóż w 1783 w aktach kaliskich pojawia się taki zapis "Krzysztof Barycz z miasta niemieckiego Ostrów" (!). Nie wiem doprawdy, o jakie "niemieckie" miasto Ostrów może chodzić - jest koło Kalisza Ostrów jeden i drugi (np. Ostrów Wielkopolski), ale to jeszcze przed zaborami (dokładnie przed drugim, bo w 1783, więc raczej nie niemieckie), więc to albo pomyłka piszącego (zwłaszcza że ten Barycz został drwalem w Ostrowie właśnie, tym kaliskim, koło Saczyna), albo faktycznie jest jakieś miasto "niemieckie" Ostrów. Nie wiem, co o tym myśleć, bardzo dziwna sprawa...

Aha - i jest jeszcze jedna mi nieznajoma osada z akt kaliskich - to Olędry Dęmbskie 1788. Myślę że chodzi tu o jakąś osadę pod wsią Dębe w pow. kaliskim (obecnie w gminie Żelazków)(bo wtedy Dębe pisano często Dęmbe, itp), ale i tej wsi dzis nie ma lub zmieniła nazwę.

Re: Jaka to miejscowośc?

13 maja 2011, 20:08

RomanK napisał(a):Aha - i jest jeszcze jedna mi nieznajoma osada z akt kaliskich - to Olędry Dęmbskie 1788. Myślę że chodzi tu o jakąś osadę pod wsią Dębe w pow. kaliskim (obecnie w gminie Żelazków)(bo wtedy Dębe pisano często Dęmbe, itp), ale i tej wsi dzis nie ma lub zmieniła nazwę.

Myślę że trafiłam. :)

Obrazek

Obecna nazwa chyba Kolonia Dębe.

http://forum.gazeta.pl/forum/w,110,8140 ... _Debe.html

Re: Jaka to miejscowośc?

15 maja 2011, 13:06

Pani Danusiu, ogromnie dziękuję, tak, myślę że to będzie Kolonie Dębę = dawne Olędry Dębskie (Dęmbskie), to chyba właściwy i trafny trop, jeszcze raz dziękuję za wskazówki
RKK

Re: Jaka to miejscowośc?

04 cze 2011, 19:11

Witam.
Mam kolejną niewiadomą do odczytania i nie mogę sobie z tym poradzic.Chodzi mi o odczytanie miejsca zamieszkania pana młodego.Odczytuje jedynie powiat Pleszew.Jeśli ktoś ma jakiś pomysł to poproszę o podpowiedz.
Pozdrawiam;
Krzysztof Nadobnik.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8bc ... 558cf.html

Re: Jaka to miejscowośc?

04 cze 2011, 19:25

Ta miejscowość to Sowinia. Tak tutaj jest zapisane chociaż wg wykazu powinno być Sowina :)
Wojtek

Re: Jaka to miejscowośc?

04 cze 2011, 19:42

Wszystko ok, tylko że Pan Krzysztof pytał o miejsce zamieszkania a nie urodzenia - jak pan podał.
Ja widzę jeśli idzie o miejsce urodzenia Sowniec, moim zdaniem liter jest 7.
Co do miejsca zamieszkania no naprawdę ciężko coś wpaść albom oślepł na wieczór.

Re: Jaka to miejscowośc?

04 cze 2011, 20:07

Stawiam na Kołacin par. Mchy. Był to wprawdzie pow. Śrem, ale bardzo blisko granicy powiatu jarocińskiego (przed 1887 pleszewskiego).

Re: Jaka to miejscowośc?

04 cze 2011, 20:22

Moim zadaniem zapisano:
1. miejsce urodzenia: Sowiniec (8 liter :wink: ),
2. miejsce zamieszkania: Kolnice
Przyznaję, że miałam problem z odczytaniem pierwszej litery drugiej z miejscowości, bo duże „K” wygląda tu inaczej, niż w słowie „Kreis”. Jednak w nazwach własnych (w aktach) często zapisywano litery inaczej, niż w pozostałych wyrazach, odczytuję więc: Kolnice. Co do pozostałych liter nie mam wątpliwości.

Re: Jaka to miejscowośc?

04 cze 2011, 20:46

Kolnice - parafia Nowemiasto pow. Jarocin :D

Re: Jaka to miejscowośc?

04 cze 2011, 20:47

Tak, oczywiście Kolnice! I one faktycznie były w pow. pleszewskim.

Re: Jaka to miejscowośc?

04 cze 2011, 20:51

Sory, naprawdę już nie do wiedzę. Chodziło mi o Sowiniec - "i" uciekło i w rachunkach się też pomyliłem. :)
Pierwsza to jest K na bank, masz racje że właśnie sąsiedni "Kreis" jest inaczej pisany. Ja jestem pewny Kol...
Ale widzę, że problem się już rozwiązał. :)

Re: Jaka to miejscowośc?

05 cze 2011, 07:46

Mnie tez chyba jakaś jasność pomroczna ogarnęła :)
Wojtek

Re: Jaka to miejscowośc?

05 cze 2011, 07:51

Witam serdecznie!Podziękowania :D dla Lilii,Basi,a także Wojtka,Łukasza i Michała za takie wyczerpujące dociekania co do tej miejscowości.
Bardzo dziękuję i doceniam Wasze zaangażowanie.Dla mnie jest to istotne ponieważ jest to mój jedyny ślad aby odnaleśc miejsce ślubu brata mojego dziadka,którego to żona jest siostrą figurującego w akcie Ignacego.
Pozdrawiam:
Krzysztof Nadobnik.

Re: Jaka to miejscowośc?

05 cze 2011, 22:28

Witam! Wtrącę swoje "pięć groszy" do tematu. W moich miejscowościach często występują zapisy Huby, np. Huby Pniewskie, Psarskie, Niewierskie. Dotyczą one domów rozrzuconych w okolicy właściwej wsi np. Psarskie czy Niewierz i dzieli ich odległość od 1 do kilku kilometrów.
Przez wiele lat spędzałam wakacje jako młoda dziewczyna na Hubach Niewierskich. Z domu cioci do właściwej wsi było 2 kilometry.
Pozdrawiam. Nela

Re: Jaka to miejscowośc?

06 cze 2011, 06:46

Jeżdżąc po Polsce, miałem okazję zaobserwować podobne zjawisko, lecz miało ono nazwę Rataje.
Jadąc przez Łobżenicę w kierunku północnym DK nr 242, niezależnie w jakim kierunku z niej wyjedziemy [wschodni, zachodni czy północny] to zobaczymy biała tablicę Rataje - jakby otaczały całą miejscowość.

Nie wiem, czy nazwą Rataje, w niektórych regionach zastępowano to, co w innych występuje pod nazwą Huby?
Wyjeżdżając z Chodzieży w kierunku Szamocina również przejeżdżamy przez Rataje.

Re: Jaka to miejscowośc?

15 cze 2011, 18:19

Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów!

Mam problem.
Szukam miejscowości ROSZCZKI.
Miejscowość mieści się w Wielkopolsce, ale nie mogę jej odszukać na mapach.
Proszę o jakąkolwiek podpowiedź.

Re: Jaka to miejscowośc?

15 cze 2011, 18:42

Roszczki - powiat szamotulski, po niem. Roschki
[źródło: "Słownik miejscowości woj. poznańskiego z roku 1922" wyd. Poznań 2007

Re: Jaka to miejscowośc?

15 cze 2011, 20:25

Roszczki - znane już w średniowieczu - wg Słownika historyczno-geograficznego ziem polskich w średniowieczu
http://www.slownik.ihpan.edu.pl/search.php?id=22536 :D

Re: Jaka to miejscowośc?

15 cze 2011, 20:51

Witam!

Bardzo dziękuję za odpowiedź. :D

Re: Jaka to miejscowośc?

15 cze 2011, 20:56

Roszczki (Roschki) to Parafia i Poczta Bytyń
Na dziś to już na pewno Bytyń

Re: Jaka to miejscowośc?

13 wrz 2011, 07:55

W dawnych aktach z USC Kurnik(Kórnik) widnieje miejscowość??? Steindorf.
Czy ktoś wie o jakim miejscu mowa???
Odpowiedz