Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Łuczonka

05 maja 2011, 11:57

W księdze metrykalnej znalazłam zapis aktu urodzenia mojej pra. Matką była Dorota Łuczonka.
Proszę mi podpowiedzieć, Łuczonka to Łuczak?

Pytania może banalne ale dla mnie ważne.

Jola

Re: Łuczonka

05 maja 2011, 12:14

Z jakiego roku pochodzi ten zapis ? Czy nazwiska matki dziecka nie zapisano jako Łucząnka (choć to niewiele zmienia w interpretacji nazwiska) ?

Re: Łuczonka

05 maja 2011, 12:32

Zapis pochodzi z 1835 roku i wyraźnie jest napisane Łuczonka

Re: Łuczonka

05 maja 2011, 12:37

Jolanda napisał(a):Proszę mi podpowiedzieć, Łuczonka to Łuczak?


Całkiem możliwe i prawdopodobne. To moja sugestia, ale znając pomysłowość księży i lokalną gwarę chyba nikt nie udzieli jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie :)
Mogę jako przykład podać "mutacje" występujące wśród moich przodków, np. Radolak - Radoląka i Kaczmarz - Kaczmarząka.

Re: Łuczonka

05 maja 2011, 12:47

Łuczonka to forma patronimiczna. Jeśli zapis dotyczy Wielkopolski, na 90% określa córkę Łuczaka. Ale skoro pochodzi z 1835 roku, może też oznaczać "córkę Łukasza" (podobnie jak w tym samym okresie, choć już znacznie rzadziej, Łuczak - syna Łukasza), bez podania nazwiska tegoż Łukasza.

Re: Łuczonka

05 maja 2011, 14:32

Bartek wyjaśnił sprawę dogłębnie i naukowo :) Według moich doświadczeń Dorota Łuczonka była córką Łuczaka.

Re: Łuczonka

05 maja 2011, 16:11

Dziękuję :D :D :D

pozdrawiam z jeszcze pokrytej śniegiem Nowej Rudy :wink:

Re: Łuczonka

05 maja 2011, 17:13

Witam serdecznie :wink:

Pozwolę sobie w tym wątku napisać o moim kłopocie, związanym z nazwiskiem Łuczonka i Lobaczonka.

Otóż,moja praprababcia Marianna zd. Torchała wyszła za mąż ,za mojego prapradziadka Kazimierza Mniszka.

PP
Parafia katolicka Lwówek
wpis 16/1878

Jej rodzice to: Jakub Torchała i Barbara Loba.
W zapisach metrykalnych ze ślubów Marianny rodzeństwa,matki nazwisko pisane było Loba lub Lobaczonka.

Pierwsze dziecko Jakuba i Barbary,o którym wiem-to Józefa (ur.1838)
W jej metryce chrztu są podani rodzice: Jakub Torchała i Barbara Laubconka.

Więc ślub moich 3 x pradziadków datowałam 1834-1837r.
Jedyny ślub ,który znalazłam na PP:

Parafia katolicka Lwówek
wpis 34/1835

Jakub Zerchała (26)
Barbara Łuczonka (19)

Z tego względu,iż nie mam możliwości odwiedzić AAP ,pewna miła osoba sprawdziła mi ów akt ślubu.
Nazwisko Zerchała wpisane jest błędnie,powinno być Torchała,natomiast przy Barbarze jest podane nazwisko Łuczonka.

Wiem tylko tyle,że moja Barbara była z miejscowości Grudna,ale czy tam się urodziła?
I czy moja Barbara Lobaczonka i Łuczonka to ta sama osoba? ...

Może znajdzie się ktoś,kto pomoże rozwikłać tą zagadkę :(

Pozdrawiam mile :)

Gosia :)



Poszukuję nazwisk: Mniszek,Torchała,Loba,Jarnut.
Miejscowości: Zębowo,Grudna,Komorowo,Lwówek.

Re: Łuczonka

05 maja 2011, 17:45

26 maja będę w AAP, sprawdzę ten akt jeżeli do tej pory nikt nie sprawdzi.

Jola

Re: Łuczonka

05 maja 2011, 17:59

Jolu!

Z góry pięknie dziękuję :D :D :D

Pozdrawiam :)
Gosia
Odpowiedz