Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Sygnet i herby

27 maja 2011, 21:18

Witam-czy ktoś mógłby mi pomóc i opisać sygnet, który zamieściłem na
http://www.4shared.com/photo/3Atj9rBw/sygnet.html ?
Pozdrawiam
Piotr Jurkowiecki

Re: sygnet

28 maja 2011, 14:01

Mamy tu do czynienia z zestawem genealogicznym herbów. Problem w tym, że w Polsce stosowano dość dużą dowolność przy ich umieszczaniu i nieraz może to prowadzić do błędnych identyfikacji.
Jesli założymy, ze zastosowano tu najbardziej klasyczny układ czteropolowy, to uzyskujemy następujący przekaz:
1 - Jastrzębiec - herb własny
2 - Wieniawa - herb matki
3 - Łabędź - herb babki macierzystej
4 - Jastrzębiec - herb babki ojczystej
Zastosowany klejnot w postaci zbrojnej ręki nie bardzo mi tutaj pasuje, bo powinien się odnosić do herbu własnego, a takiej odmiany Jastrzębca nie pamiętam.
Inicjały M. W. odnoszą się oczywiście do właściciela sygnetu. Być moze to któryś z Wierzchowskich? Ale to bardzo luźne przypuszczenie oparte na intuicji, więc proszę się tym nie sugerować.
pozdrawiam
Waldemar Fronczak

Re: sygnet

28 maja 2011, 14:09

Panie Waldemarze

Pan się pomylił w polach, bo to jest tak:
Sygnet zawiera tarczę herbową czterodzielną z klejnotem. Mamy tu zatem 4 pola -
1) pierwsze u góry to herb Pomian (Bawola głowa), temu herbowi towarzyszy właściwy tu klejnot przedstawiający ramię zbrojne z mieczem, rzecz w tym jednak że brakuje mi tu w wizerunku tego herbu miecza która przebija głowę żubra (ale nie da się za bardzo powiększyć tego zdjęcia, wiec może tam jest, a jak nie ma, to mamy do czynienia z jakąś odmianą herbu Pomian). Herb Pomian jest tu herbem rodowym (ojczystym), z sygnetu wynika ze właśnie Pomianem piecżętował się własciciel sygnetu o inicjałach W*** (imię) M*** (nazwisko)
2) drugie u góry to herb Jastrzębiec (przedstawia podkowę z krzyżem), jest to pole herbu macierzystego (a zatem matka właściciela była z rodziny herbu Jastrzębiec)
3) pierwsze na dole (tzw. pole 3-ecie), to herb Jastrzębiec, więc drugi raz ten herb tu, ale jest to herb babki ojczystej (czyli matka ojca pochodziła z rodziny herbu Jastrzębiec)
4) drugie na dole przedstawia gęś i jest to herb Paparona (Budzisz), tu jako herb babki macierzystej

Re: sygnet

28 maja 2011, 14:14

ps. oczywiście zamiast Pomian może tu być faktycznie Wieniawa (też w godle głowa żubra i w dodatku bez miecza), ale wtedy nie pasuje klejnot

Re: sygnet

28 maja 2011, 14:25

A teraz to ja widzę swój błąd! Bo to sygnet, a nie np. "tarcza nagrobkowa", wiec faktycznie Pan Waldemar ma rację! Właściciel M* (imię) W* (nazwisko) !!! A Jastrzębiec będzie herb własny rodowy właściciela. A zatem to co wyżej napisałem jest błędne. Bije się w pierś, niedopatrzyłem, zagalopowałem się :)

Re: sygnet

28 maja 2011, 22:48

Nie ma problemu :D Wszak forum polega na rozmowie i nikt nie ma patentu na nieomylność.
Co do Pomiana, to głowa żubrza powinna być przeszyta mieczem. Ostrowski podaje dziesięć odmian tego herbu, z których każda zawiera miecz. Tu mamy głowę żubra z wyraźnym kółkiem w nozdrzach (widoczna u dołu), a więc raczej Wieniawa.
Klejnot faktycznie tu nie pasuje, o czym pisałem powyżej. Bawola Głowa nie ma ani miecza, ani kółka, zaś w klejnocie pióra strusie. Albo jest więc to klejnot z jakiejś odmiany, albo rytownik coś pomieszał.
Pamiętajmy też, że intencje mogły być tu zupełnie inne i układ herbów odmienny od tego, który zaproponowałem.
W efekcie klejnot nie musi się odnosić do herbu umieszczonego w polu nr 1. Widywałem programy heraldyczne z herbem własnym umieszczonym w polu nr 2 czteropolowej tarczy.
Co do gęsi, nie będę się upierał, ale w heraldyce dla tego ptaszyska nie stosuje się esowato wygiętej szyi, co zazwyczaj jest zarezerwowane dla łabędzia. Stawiam więc tu na ród Duninów.
pozdrawiam
Waldemar Fronczak

Re: Sygnet i herby

29 maja 2011, 07:23

Bardzo ciekawe. Sygnet zostawiła moja babka - Maria Wyczyńska. Inicjały nawet się zgadzają ale dalej to chyba większy kłopot. Matką M.W. była Katarzyna z d. Wize -wg WGM Wize mieli herb własny (?) - a babką Konstancja z d. Dudkiewicz. Czy Dutkiewicze mieli herb? Chyba nie. Natomiast ze strony ojca Wacława Wyczyńskiego matka M.W. pochodziła z mieszanej, polsko-niemieckiej rodziny Bechaim v. Schwarzbach (Fryderyk Bechaim v. Schwarzbach + Urszula Straszewska). Bechaim Schwarzbachowie chyba byli bawarskimi patrycjuszami i mieli herb ale zupełnie inny niż którykolwiek widniejący na sygnecie.
Pozdrawiam
Odpowiedz