Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

01 lip 2011, 09:25

Czy znajdę gdzieś informacje o Polakach wcielonych do armii pruskiej z okolic Kościana? I walczących pod Verdun? Pzdr. Lila

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

01 lip 2011, 15:50

Lilo spróbuj tu:

http://www.weltkriegsopfer.de/Opfer-Krieg-Gewalt-Datenbank_Soldatenliste_Suche.html

http://www.wehrmacht-polacy.pl/

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

01 lip 2011, 18:41

Witaj Lilu!
Może te strony ,będą również pomocne.
http://www.volksbund.de
Oto wyszukiwarka we Francji:
http://www.memorial-chemindesdames.fr/p ... vancee.asp
http://www.beskid.com/base/

Pozdrawiam
Ela

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

01 lip 2011, 19:09

lila napisał(a):Czy znajdę gdzieś informacje o Polakach wcielonych do armii pruskiej z okolic Kościana? I walczących pod Verdun? Pzdr. Lila


Witam Lilu, jestem w podobnej sytuacji i nic nie mogę znależć na stronach które zaproponowali przedmówcy,może Ty znalazłaś jeszcze inny adres. Ja szukam wcielonego przymusowo brata mojej babci /z Kórnika/, zg. pod Verdun, daj znac jak coś znajdziesz.Pozdrówko Hania.

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

01 lip 2011, 19:30

Na razie jestem w punkcie wyjścia.Lila

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

01 lip 2011, 20:03

W kilku już miejscach na forum są informacje jak znaleźć osobę wcieloną do armii pruskiej, a poległa w czasie wojny. Przypomnę więc, że Niemcy zawiadamiali o zgonie USC w którym mieszkał żołnierz w momencie wcielenia do wojska. Działo się to nawet długo po zakończeniu wojny ( w moim przypadku 4 miesiące). Opisywano w tym zawiadomieniu miejsce i przyczynę zgonu, jednostkę w jakiej służył poległy, oraz gdzie został pochowany. Na tej podstawie USC wystawiał akt zgonu.
Wojtek

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

01 lip 2011, 20:11

Rzeczywiście. Tyle tylko,że poszukuję informacji o osobie, która przeżyła.Pzdr. Lila

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

01 lip 2011, 20:21

lila napisał(a):Czy znajdę gdzieś informacje o Polakach wcielonych do armii pruskiej z okolic Kościana? I walczących pod Verdun? Pzdr. Lila


Szkoda Lilu ,ze od razu nie napisałaś ,ze chodzi ci o osobę ,która przeżyła/co tylko cieszy/
Zaoszczędziło by to czasu i poszukiwania ukierunkowane były by w inną stronę,świetnie ,że pozytywną.
Pozdrawiam
Ela

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

25 mar 2014, 22:42

lila napisał(a):Czy znajdę gdzieś informacje o Polakach wcielonych do armii pruskiej z okolic Kościana? I walczących pod Verdun? Pzdr. Lila

lila napisał(a):Na razie jestem w punkcie wyjścia.Lila


Lilo, mam identyczny problem z moim dziadkiem. Ciekawi mnie, czy coś znalazłaś ?
Pozdrawiam, Regina.

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

26 mar 2014, 11:57

Ja także nie znalazlam na podanych stronach żadnej informacji o moim pradziadku, który walczył pod Verdun i na szczęście przeżył. Jeśli wpadniecie na trop, jak znaleźć informacje o wcielonych do armii pruskiej, będę wdzięczna za wiadomość.

Pozdrawiam

Marzena

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

26 mar 2014, 18:39

reynavis napisał(a):
lila napisał(a):Czy znajdę gdzieś informacje o Polakach wcielonych do armii pruskiej z okolic Kościana? I walczących pod Verdun? Pzdr. Lila

lila napisał(a):Na razie jestem w punkcie wyjścia.Lila


Lilo, mam identyczny problem z moim dziadkiem. Ciekawi mnie, czy coś znalazłaś ?
Pozdrawiam, Regina.

Niestety, niczego nie znalazłam.

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

28 mar 2014, 21:12

Dzięki za odpowiedź. Zatem szukamy dalej...
Regina

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

02 lis 2014, 22:58

Witam,
odnalazłam mojego dziadka (pod przekręconym nieco nazwiskiem) tutaj:
http://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search
Pozdrawiam
Regina

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

03 lis 2014, 10:45

reynavis napisał(a):Witam,
odnalazłam mojego dziadka (pod przekręconym nieco nazwiskiem) tutaj:
http://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search
Pozdrawiam
Regina


Też znalazłem mojego pradziadka w tej wyszukiwarce. Również wrócił cało z wojny. Czy ktoś może podpowiedzieć co oznaczają poszczególne kolumny w wynikach wyszukania i co można jeszcze na tej podstawie ustalić ?

Pozdrawiam
Marcin

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

03 lis 2014, 11:22

witam,
W Biblotece Muzeum Krotoszyn jest
Lista poborowych do wojska niemieckiego w
1897 z terenu powiatu krotoszyńskiego (DieAushebungsliste für 1897)
lub tutaj
http://www.ancestry.de/offizierslisten
oraz
http://home.foni.net/~adelsforschung1/ehren00.htm

henry

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

03 lis 2014, 13:48

Manag napisał(a):
reynavis napisał(a):Witam,
odnalazłam mojego dziadka (pod przekręconym nieco nazwiskiem) tutaj:
http://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search
Pozdrawiam
Regina


Też znalazłem mojego pradziadka w tej wyszukiwarce. Również wrócił cało z wojny. Czy ktoś może podpowiedzieć co oznaczają poszczególne kolumny w wynikach wyszukania i co można jeszcze na tej podstawie ustalić ?

Pozdrawiam
Marcin


Zamiast kombinować podaj dane osobowe. Ważne gdzie się urodził
Michał

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

03 lis 2014, 20:18

Znalazłem: http://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search

Nagorski Josef
Ort: Komornik, Posen-West
Liste: Preußen 739
Ausgabe: 1345
Datum: 1917-01-20
Page: 17234

Co da się ustalić na tej podstawie ? Co oznaczają poszczególne kolumny ? Czy jest możliwe odtworzenie w jakiej jednostce służył, a co za tym idzie gdzie walczył ?

Pozdrawiam
Marcin

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

03 lis 2014, 20:43

Nie będzie wiele informacji:
urodził się w Komornikach Poznań Zachód 11.03.1877
i przed 20.01.1917 został lekko ranny
Michał

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

04 lis 2014, 20:15

Pawełczyk napisał(a):Nie będzie wiele informacji:
urodził się w Komornikach Poznań Zachód 11.03.1877
i przed 20.01.1917 został lekko ranny
Michał


Dzięki wielkie!
Mam jeszcze pytanie - czy jest jakiś sposób, żeby ustalić coś więcej np. w jakiej jednostce służył?

Pozdrawiam
Marcin

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

04 lis 2014, 20:44

W liście nie ma podanej jednostki. W 1917 roku na liście umieszczane były osoby wg alfabetu z pominięciem jednostki. W zamian jest data urodzenia która dokładnie identyfikuje osobę. Później zrezygnowano jeszcze z podawania roku urodzenia wpisujac tylko dzień i miesiąc.

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

05 lis 2014, 02:27

Witam Ja tez mam pytanie Znalazlam moze dziadka ale nie jestem pewna poniewaz jest tylko nazwisko , imie , kilka numerow i rok smierci Co znacza te numery? Nie ma daty urodzenia ani gdzie byl wcielony do wojska Dziekuje Anna
Szymaniak Josef 358 1915-02-08 4743 2012-04-05

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

05 lis 2014, 09:23

Jest 12 żołnierzy o tym nazwisku lub podobnym. Aby określić którego dotyczą dane musi być znane miejsce urodzenie (czasami wystarczy powiat).
Michał

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

05 lis 2014, 10:21

Mazurak napisał(a):Witam Ja tez mam pytanie Znalazlam moze dziadka ale nie jestem pewna poniewaz jest tylko nazwisko , imie , kilka numerow i rok smierci Co znacza te numery? Nie ma daty urodzenia ani gdzie byl wcielony do wojska Dziekuje Anna
Szymaniak Josef 358 1915-02-08 4743 2012-04-05


Akurat ze wszystkich Józefów Szymaniaków (pisanych jako Josef lub Joseph) przy tym jednym nie ma daty czy choćby miejsca urodzenia zatem ciężko potwierdzić, że to ten właściwy. W przypadku tego wpisu poszczególne numery dotyczą jedynie samej „Listy strat” (numer i data wydania, strona) oraz dodania wpisu do bazy. Z samej informacji wynika natomiast że ten akurat Józef Szymański był żołnierzem 6. Dywizji Rezerwy i zmarł przed 8.02.1915 w szpitalu polowym (Reserve Feldlazarett 20) z powodu choroby.

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

05 lis 2014, 21:53

Bardzo dziekuje ale man jeszcze taki problem zwiazany z dziadkiem Poniewaz nie mam juz rodziny ktora by mnie pomogla czy poinformowala Pamietam z opowiesci taty ze dziadek (jego ojciec )zginot w 1915 rok po jego urodzeniu Nie wiem gdzie by babcia dostala wiadomosc o smierci meza Tato moj urodzil sie w Niemczech Paulinenou Moze tam jeszcz byla Gdzie mogla bym pisac o taka informacje ?Bo chyba wdowy otrzymywalyjakas rekompensate za meza ktory zginol na wojnie Czy tak to bylo? Gdzie moga byc takie informacje? Jeszcze raz dzieki Anna

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

05 lis 2014, 23:58

Mam podobny problem.Mój dziadek został wcielony do pruskiej armii pod koniec 1916 r.Mieszkał w Oporówku koło Leszna.Walczył pod Verdę.Zdemobilizowany po zakończeniu wojny.Wracając do domu zostal zatrzymany w Głogowie i internowany w obozie w Żaganiu z powodu powstania wielkopolskiego.Nie mam żadnej dokumentacji i nie wiem gdzie jej szukać. Jan Kaczmarek

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

06 lis 2014, 00:15

Prawa rodzin pozostałych po poległych żołnierzach
Władze pruskie przewidziały w swoim prawie specjalne świadczenia dla rodzin żołnierzy, którzy utracili życie w wyniku wojny. Rodziny po poległych żołnierzach otrzymywały zgodnie z ustawą z dnia 17.05.1907 r. odpowiednie rekompensaty. Wdowy i ślubne dzieci, pozostałe po żołnierzach, którzy zmarli nawet do 10 lat po zawarciu pokoju z tytułu odniesionych obrażeń, otrzymywały rentę wdowią albo sierocą. Mogli po nich pobierać rentę rodzice albo dziadkowie.
Renta dla rodziców wynosiła przykładowo 250 marek. Renty były płatne z góry miesięcznie z tym, że renta wdowia ustawała z upływem miesiąca, w którym wdowa ponownie wychodziła za mąż, a rentę sierocą płacono do ukończenia 18 roku życia.
Odpowiednie świadczenia otrzymywali także poszkodowani żołnierze o ustalonym inwalidztwie.
W okresie międzywojennym Niemcy zaproponowały możliwość jednorazowej spłaty renty, z czego wielu poszkodowanych skorzystało.
Co do zmarłego żołnierza, to wtedy przebywali na terenie Polski, czyli front wschodni.
Michał

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

06 lis 2014, 16:03

Jeszcze raz dzieki za informacje Czy moze wiesz jak ta reta byl odbierana ? Czy mozna sie tego gdzies dowiedziec ? Ja nie wiem gdzie babcia z dwojgiem malych dzieci mieszkala w tym czasie gdy dostala wiadomosc Moze nawet w Niemczech bo tam urodzila mojego tate w 1914 roku Staram sie znalezc miesce pobytu I gdzie otrzymala wiadomosc o smierci meza Lwowek byl moja pierwsza mozliwoscia ale tam nie mieli zadnych informacji w tej sprawie Anna

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

06 lis 2014, 20:23

Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej ma temat rent dla żon poległych żołnierzy. Gdzie można znaleźć jakieś informacje w sieci na ten temat?

Re: Wcieleni do armii pruskiej

27 sty 2015, 05:41

Witam Czy moze ktos moze ma informacje o 6. Dywizji Rezerwy Dziadek moj zmarl 8.02.1915 w szpitalu polowym (Reserve Feldlazarett 20) z powodu choroby To jest zdjecie dziadka
https://picasaweb.google.com/szkolaSP48 ... directlink
Anka

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

27 sty 2015, 08:34

W 1915 r. 6 Dywizja Rezerwowa była w Polsce - Bzura i Warszawa
W lipcu wyruszyła na wschód
W grudniu zaległa nad Dźwiną.
Później kierunek Kurlandia.
Michał

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

28 sty 2015, 17:12

Witam,
Nie potrafię odnaleźć mojego dziadka Tadeusza Krzyżana, który był łącznościowcem - mieszkał w Pleszewie. Czy mógłby mi ktoś pomóc?

Re: Wcieleni do armii pruskiej

29 sty 2015, 01:17

Witam Czy ten mundur to jest z 6 Dewizji? Ciagle nie moge dojsc do akt zgonu dziadka Dziekuje za pomoc Anka

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

29 sty 2015, 08:11

witam,

Reserwe Feld Feldlazaret Nr.20

12.08.1915 wzmianka - formacja wojskowa GRSchB -Garde Reserve Schützen Bataillon – front wschodni
29.11.1915 wzmianka - formacja wojskowa RIR 20N -Reserve-Infanterie-Regiment 20 N – front wschodni

w oparciu o znane Tobie rodzinne informacje musisz podporzadkować do w/wym.faktów

henry

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

29 sty 2015, 09:21

Zwracam uwagę na dwie różne sytuacje:
-służba w wojsku z normalnego poboru (i tu piękne zdjęcia w atelier)
-udział w wojnie, często ponowne powołanie i tu zdjęcia z frontu, ale też u fotografa.
Jednak trudno przypuszczać, aby ktoś na front brał strój galowy.
Dlatego są dwa pytania:
-w jakiej jednostce odbywał normalną służbę wojskową
-do jakiej jednostki został wcielony podczas wojny.
Zdarza się, że są to jednostki tożsame.
Dalsze poszukiwanie: http://www.feldlazarette.wg.vu
Michał

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

29 sty 2015, 13:28

U mojego pradziadka Jana Poprawa były to dwie całkiem inne jednostki. Pochodzący z Siemianic powiat Kępiński został jako poborowy około 1901 wcielony Infanterie-Regt. von Manstein (1.Schleswigsches) Nr.84 VIII Armee Korps w Schleswig w Niemczech (niedaleko Danii)
A później już walczył Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 37 w Poznaniu A walczył pod Verden gdzie został ranny w 1916 i leczony w szpitalu koło Berlina

Re: Wcieleni do armii pruskiej

30 sty 2015, 00:30

Bardzo dziekuje Michalowi Niestety nie moge odpowidziec na te pytania poniewaz nie mam juz nikogo kto by to wiedzial Doszlam do "betonowej siany"ktorej nie moge przeskoczyc W informacjach o stratach wojsk pruskich jest tylko jedna osob Josef Szymaniak bez daty urodzenia ale data smierci I miejsce moglo byc mozliwe Nastepnym razem odwiedzajac Polske zapale swieczke bo chyba juz nic wiecej sie nie dowiem Anka

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

31 sty 2015, 10:56

Witam,

Na zdjeciu podeslanym przez Anke widoczny jest Ulan!! I faktycznie tak jak napisal Michal jest to zdjecie wykonane przed wojna w czasie kiedy odbywał swoja służbę zasadnicza. Niestety nie wiemy do jakiej jednostki został on powołany w roku 1914. Zapewne był to regiment rezerwowy.

Jednakze fakt ze przed wojna byl w Ulanach może wskazywać ze i w czasie wojny trafił do jednostki Ulanów.
http://de.wikipedia.org/wiki/6._Reserve ... erreich%29
W skladzie 6 Rezerwowej Dywizji był Reserve-Ulanen-Regiment Nr. 3 czyli 3 Rezerwowy Regiment Ulanów. Moim zdaniem to jest jednostka w której walczył Twój przodek.

Pozdrawiam,
Milosz

Re: Wcieleni do armii pruskiej (ok. Kościana)

01 lut 2015, 20:36

Miloszu Jestem tobie wdzieczna z calego serca za pomoc Anka
Odpowiedz